Hayatınızda bir kere bile neden bittiğini anlayamadığınız bir ilişkiniz olmuştur. İlişkinizde her şey iyiye giderken bir anda ilişkiyi bitirme kararı alınmış olabilir. Her şey mükemmel ilerken kendinize neden bir anda bitti sorularını soruyor olabilirsiniz. Bunun cevabı aslında partnerinizin bağlanma sorunu olabilir.  

Bağlanma sorunu olan kişilerde duygularından sıkça kaçtığı ve duyguları hakkında konuşmaktan kaçındıkları görülmektedir. Duygularını sürekli olarak bastırdıkları ve kaçtıkları için tam olarak ne istediklerini de bilemezler. Ne istediğini bilememe durumu yüzünden ortaya çıkan tartışmalarının nedenini anlayamamanız çok normal.

Arafta Kalmak

Bağlanma korkusu olan bireylerde, ilişkinin iyi gittiği ve mutluluğun artığı dönemlerde ilişkiyi bitirme eğilimdedirler. Partneriyle yakınlaşma, terk edilme, yalnızlık ile ilgili anıları çocuklukta karşılanmamış duygusal travmalarını tetikler. Bu yüzden korku, sıkıntı ve öfke duyguları açığa çıkar ve kişide içinde olduğu ilişkiden kaçma isteği duyar.
“Bir ayrı bir barışık” ilişki modeli yani arafta kalınan ilişki durumu bu kişilerin ilişkilerinde sıkça görünür. Genellikle derin bir çelişki içindedirler; ayrılık sonrası ise özgürlüklerine geri kavuşacaklarını düşünür fakat bu seferde yalnız olduklarını fark ederler. Bitirdiği ilişkisine yeniden başlamak ister.

Ortadan Kaybolmak

İlişkiyle ilgili herhangi bir sorunda ortadan kaybolabilirler. İlişkinizle alakalı sorunları çözmek için ulaşmaya çalıştığınızda sizinle iletişim kurmazlar. İhtiyaç duyulduğu zamanlarda yanınızda bulunmayabilirler.
Kendi duyguları ile bağ kuramadıkları için hayatındaki kişinin duygularıyla da herhangi bir bağ kuramaz ve empati yapamaz. İlişkinin ilk başlarındaki romantik anları ve yakınlığı samimi ve gerçek olsa da ilerleyen zamanlarda bağlanma korkusu tetiklendiği için bir anda sizden uzaklaşabilirler ne siz ne olduğunu anlayamazsınız.