Müzik dünyasına baktığımızda artık yeni arayışlar çok revaçta olmaya başladı. Öyle ki klasik gitar, piyano gibi göz önünde olan ve ilgi çok olan enstrümanlar dışında ilginin daha az olduğu enstrümanlara karşı bir merak çoğalmaya başladı. Bu enstrümanlardan bir tanesi de kalimbadır. Bu müzik aleti kimilerine göre kolaylık açısından tercih edilmekteyken kimilerine göre popülerliğinin az olması ilgiyi fazlalaştırmaktadır.

Kalimba Nedir?

Peki bu kadar ilgi görmeye başlayan enstrüman olan kalimba tam olarak nedir?

Parmak ve el kasları ile vurgulanarak çalınan, müzik sektöründe diğer adı parmak piyanosu olan enstrümandır. Çıkardığı ses farklılığı ile öne çıkmaktadır. Aslında tınılarını bir çok şarkının altyapısında duymamız mümkün. Ama popüler kültür etkisi altında şekillenen bir enstrüman olmadığından farklılık yaratmak ve ilgi çekici ezgiler için tercih edilmesi olasıdır. Sesini rahatsız edici olarak tanımlayamayız, genel yapıda kulağa hoş gelen ezgiler sunmaktadır.

Kalimba genel olarak kolay gibi görünse de doğru çalınabilmesi ve kullanılabilmesi için uzun zaman ve emek gerektiren bir müzik aletidir. Diğer enstrümanlar gibi kendisi de ilgi istemektedir. İlerlemek için kendisine boş zaman yaratmak gerekir. Bu yüzden bu enstrümanı hafife almak yanlış olarak değerlendirilebilir.

Kalimbanın kökeni Doğu Afrika olarak anılmaktadır. Öne çıktığı ülkeler Mozambik ve Zimbabwe denilmektedir. Bu bölgelerde inanışlarına göre bu enstrümanları dini törenlerinde bile kullanarak bu müzik aletine bir kutsallık atfetmişlerdir.

Kalimbanın boyutları farklı farklı olabilmektedir. Tabi bu boyutlar amatörlük ve profesyonellik durumuna göre çeşitli seçenek fırsatları da sunmuş olur. Yeni başlayanlar için küçük olanları öğrenebilme kabiliyetinize daha fazla uyum sağlayacaktır. Belli bir müzik kulağına sahip olmanızda ilerleme süreniz açısından size fayda sağlayabilir. Kalimba seçiminde bulunduğunuz seviye ve kalimbanın elinize uyum şekli önem taşımaktadır. Kalimba elinize büyük gelmemeli, size rahat çalabilme alanı sunmalıdır. Üstünde çeşitli notaları bulunmaktadır. Bu parçalar demir olarak üretildiğinden aydınlık bir ortamda öğrenmeye başlamanız sizin için notalar bakımından kolaylık sağlayacaktır. Kimileri daha iyi takip edebilmek için – özellikle öğrenme sürecinde – notaları renkli kağıtlarla işaretleyerek vurgulamaktadır. Öğrenmeye katkı sağladığı söylenmektedir.

Kalimbaya heves ve merak uyandırdığı için başlayıp, hobiye döndürüp, ardından daha profesyonelce kullanmak isteyebilirsiniz. Uzun uğraşlar sonucu güzel sonuçlar ve çalışmalar ile karşılaştığınızda dahasını başarmak içinizden gelebilir. Biraz önce de dediğimiz gibi kalimba diğer müzik aletleri gibi aynı ilgiyi ve uğraşı görmek isteyen bir müzik aletidir. Tekrardan güzel tınılarda buluşmak dileğiyle…❤️❤️