Dünyanın ilk süper modeli olarak geçen Gia Marie Carangi ya da bilinen Gia 29 Ocak 1960’da doğdu.
Bir dönem bütün ajans ve popüler dergilerin peşinden koştuğu Gia duru güzelliğiyle zamanın en çok aranan modeliydi. Vogue ve Cosmopolitan gibi ünlü dergilerin kapağında birçok kez yer almıştı. Fakat bu göz kamaştırıcı hayat çok uzun sürmedi.

İlk çekimine gittiğinde bir makyaj sanatçısı olan Sandy Linter ile tanışır. Wilhelmina Cooper tarafından yapılan fotoğraf çekiminde Sandy ile Gia daha da yakınlaşır, Gia, Sandy’i hayatının merkezi yapar, ilişkileri dört ay sürer. İlişkileri bittikten sonra işler Gia için daha da zorlaşır.

O yıllarda modelleri geç saate kadar ayakta tutmak için kokain kullanılır. Fakat bu Gia için artık farklı anlamlar taşımaya başlar. Annesi gibi gördüğü ve çok sevdiği çalıştığı ajansın sahibi Wilhelmina Cooper’ın akciğer kanserinden vefat etmesiyle Gia’nın hayatı daha da dibe batmaya başlar. Bu zamanlarda eroin ile tanışır. Kısa bir süre içinde modellikten kazandığı tüm parasını uyuşturucuya yatırmaya başlamıştır.  

“Tanrı’nın herkes için bir planı olduğuna inanıyorum. Onun benim için büyük bir planı var ama bu dünyada değil.”
– Gia Carangi

Uyuşturucudan kurtulmak ve kendisine yeni bir hayat kurmak için çeşitli tedavi programlarına yazılır. Fakat bu tedaviler çeşitli nedenlerden dolayı yarıda kalır. Afrika’da üzerinden uyuşturucuyla yakalanınca kariyer hayatı tamamıyla biter.
Ailesinin baskısı ve kendine yeni bir hayat kurma isteğiyle tekrar rehabilitasyon programına kaydolur. Altı aylık tedaviden sonra bir markette kasiyerlik yapmaya ve üniversiteden hayali olan fotoğrafçılık dersleri almaya başlar. Hastaneden çıktıktan üç ay sonra birden ortadan kaybolur. Geri döndüğünde ise tekrar uyuşturucuya başlamıştır.
İhtiyacı olan parayı bulmak için erkeklerle birlikte olmaya başlamıştır. Bir gün aniden rahatsızlanır ve hastaneye kaldırılır. Tetkikler sonucu önce zatürre teşhisi konulur ancak daha sonra AIDS olduğu anlaşılır. 18 Kasım 1986’ta, 26 yaşında hayata veda eder.

Gia (1998)

Gia’nın trajik hayat hikayesi 1998 yılında beyazperdeye Michael Cristofer’ın yönetmenliğinde ve Angelina Jolie’nin başrolünde taşındı.