zıbıdı zıttı bıdı bıdı

Sağlıklı bir yaşamın en temel anahtarlarından biri de kaliteli bir uykudan geçer. Kaliteli bir uyku; zihinsel ve fiziksel sağlığı korumanın yanı sıra hayat kalitesini de destekler. Gündelik hayatın getirmiş olduğu stres, yoğun tempo gibi durumlar neticesinde zaman zaman uyku problemleri yaşanabilir. Böylesi anlarda uyku kalitesini ve konforunu artırmak için ipuçlarına ihtiyaç duyabilirsin. Senin için faydalı olabilecek 5 uyku ipucunu derledik. Keyifli okumalar! ?

1. Uykuya Geçerken Teknolojik Aletlere Elveda!

Yatağa girerken tüm teknolojik aletlerden arınmalısın. Uykuya geçmeden önce sosyal medyada takılmak, yalnızca uykuya geçiş sürecinin yavaşlamasına neden olacağından kaliteli bir uyku çekmeni engelleyecektir.

 2. 4-7-8 Nefes Tekniğini Dene

Yatağa geçtiğinde uykun hemen gelmiyorsa 4-7-8 nefes tekniğini deneyebilirsin! Üstelik koyun saymaktan daha etkili olacaktır. Peki nedir bu nefes tekniği?

4 saniye boyunca nefes al ve bu nefesi 7 saniye boyunca tut. Ardından 8 saniye boyunca nefes ver. Bu tekniği arka arkaya birkaç kez tekrarlarsan hemencecik uykuya dalacaksın.

3. Beslenme Düzenine Dikkat Et

Vücuttaki şeker seviyesinde artış ya da azalış olması uykuya geç dalmana ya da uykunun ortasında uyanmana neden olabilir. Bu nedenle uyku saatinden 2 ila 3 saat önce meyve dahil olmak üzere tüm şekerlerden uzak durmalısın. Rahat ve kaliteli bir uyku istiyorsan buna dikkat etmen gerekiyor.

4. Uyku Rutini Oluştur

Uyuma ve uyanma saatlerinin mümkün olduğunca düzenli olmasına özen göstermelisin. Bu sayede biyolojik ritmin bozulmasını engelleyebilirsin. Uyku düzeni oluşturmak, geceleri uykuya dalmanı büyük oranda kolaylaştıracaktır.

5. Yatma Saatine Yakın Egzersiz Yapma

Egzersiz yapmak aslında uykuya dalmayı kolaylaştırır ama doğru zamanda yaparsan. Yatma vakti gelmeden en az iki saat önce egzersiz yapmayı bırakmalısın. Egzersiz yapmak için en uygun zaman öğleden sonra ya da akşamın erken saatleri.

Saydığımız bu 5 ipucuna dikkat edersen geceleri rahat bir uyku uyuyabilirsin! (:

Yazan:

Alev Ateş

Sadece 27.