Tarih boyunca kadınların güzellik kalıplarına uyması için birbirinden farklı alışkanlıklar geliştirildi. Bu alışkanlıklardan bazıları çok tehlikeliyken, bazıları ise fazlasıyla tuhaftı. Peki neydi bu alışkanlıklar? Geçmişte kadınların güzellik uğruna yaptığı inanılmaz şeyleri senin için listeledik👇

Mısırlılar ve Bakım

Güzelliği ile ünlü Kleopatra, yüzüne eşek sütü ile karıştırılmış timsah gübresi sürüyordu desek? Ayrıca uzun saatler botunca süt ve gül yaprakları içinde banyo yapardı. Bunların yanı sıra Mısırlılar, yanakları için kil ve ezilmiş böceklerden oluşan bir karışımı kullanırdı. Ne için mi? Elbette allık! Üstelik günümüzdeki eyeliner kullanımı da Mısır’da yaygındı. Onlar bizim bildiğimiz kalemler yerine kurşun bazlı eyeliner kullanıyordu!

Çil Temizleme

İtalyan doktor Dr. Matarasso, 1930’lu yıllarda çilleri yok etmek için bir metot geliştirdi. Bu işlem, çilleri dondurmaktan ve onları yolmaktan oluşuyordu. Bu işlem süresi dondurma işlemi kuru buz ya da karbondioksit ile yapılıyordu. Ardından pigmentler yüzden soyuluyordu. Çok acı verici bir işlem olduğunu söylememize gerek yok sanırız ki.

Ayak Bağlama

13. yüzyıl döneminde, soyluların eşleri ve kızları arasında oldukça yaygın bir uygulama olan ayak bağlama, güzellik uğruna yapılan en acı verici işlemlerden biriydi. Erken yaşlardan itibaren sarılmaya başlayan ayaklar, kemiklerin kırılması ve parmakların içe doğru bükülerek yumruk şeklini almasıyla küçücük bir hal alıyordu.

Bacak Boyama

Olmaz olmaz deme. 1940’lı yıllarda naylon kıtlığı yaşanmıştı. Bu nedenden dolayı kadınlar için külotlu çorap üretimi yapılamıyordu. Kadınlar ise çorap görünümü elde edebilmek için külotlu çorap görünümü veren boyalar sürüyordu.

Dudak Plakaları

Etiyopya’daki Mursi kabilesinde, küçük yaşlardan itibaren kadınların ağzına plaka takılmaya başlanıyor. Üstelik plakaların büyüklüğü zamanla artırılıyor. Kadınların taktıkları bu plakalar, ne kadar becerikli ve sağlam karakterli olduklarını ifade ediyor. Eğer kabilenin güçlü erkeğini istiyorsanız, o kadar büyük bir plaka takmak gerekiyor.

Simsiyah Dişler

Siyah dişler M.S. 200’lerin başında; Pasifik Adaları, Güney Amerika ve Uzakdoğu Asya ve Çin’de, statü ve aynı zamanda güzelliğin bir sembolü haline geldi. Bu geleneğin anlamı ise kadının, sınıf farkı gözetmeksizin cinselliğe hazır olduğunun bir simgesi olmasıymış. Dişleri karartmak için kullanılan kimyasal bileşenler, şiddetli reaksiyonlara neden olmuş ve 5 Şubat 1870’te Japonya Hükümeti bu uygulamayı yasaklamış.

Boyun Uzatma Halkası

Uzun Boyunlu Kadınlar ya da Zürafa Boyunlu Kadınlar olarak da bilinen bu kabiledeki kadınlar, boyunlarına küçük yaşlardan itibaren takmaya başladıkları halkalar ile daha güzel göründüklerini ve atalarına benzedikleri düşüncesine sahipler. Halkaların çıkarılması durumunda, zayıflayan boyun kasları yüzünden boyun kırılması veya felç gibi tehlikeleri olan bu gelenek, günümüzde hala devam ettiriliyor.

Daha fazla bu tarz içerik için Tarih kategorimize göz atabilirsin. Aramıza katılmak istersen Listeliyoruz Instagram adresinden bize mesaj atabilirsin❤️

Yazan:

Alev Ateş

Sadece 27.