Mevsimlik bayramlardan biri olan Hıdırellez, 5 – 6 Mayıs tarihleri arasında kutlanıyor. Bu bayramda pek çok insan dilekler dileyip, gerçekleşmesini umut ediyor. Peki, Hıdırellez zamanı nasıl dilek dilenir? Hadi birlikte öğrenelim! 😍✨

Öncelikle uyanır uyanmaz evinin kapı ve pencerelerini açabilirsin! Tam da Hıdırellez günü, yeryüzüne tazelik ve bereketin indiği söyleniyor. Pencereni açarak tüm güzellikleri evine çekebilirsin.

Bugün çevrendeki insanlara ve doğaya zarar vermemen gereken bir gün! Hızır ve İlyas’ın yeryüzünde buluştuğu söylenen bu özel günde, hiçbir canlıya zarar vermemek gerekiyor. Buna yeşillik koparmak da dahil! 😊

Şimdi dilek dileme zamanı! Bir kâğıda dileğini yazabilir ya da çizebilirsin! Detaylı bir şekilde dileğini belirtebilirsin. Burada tamamen özgürsün. Yalnızca dileğinin kabul olacağına inanman gerekiyor. Ardından bir gül ağacı bulmalısın. Dileğinin gül ağacına asabilir ya da dibine gömebilirsin. Eğer gömmeyi düşünüyorsan, dileklerini bir kesenin içine koyabilirsin.

Hıdırellez günü gömdüğün dileği, gece gömdüğün yerden çıkarmalısın. Ne kadar uzun süre kalırsa o kadar iyi olduğu söylense de dileğin gün ağarmadan çıkarılması gerektiği biliniyor.

Sonrasında mı? Çıkardığın dileğini suyla buluşturma vakti! Bunun sebebi ise Hızır’ın karadan, İlyas’ın denizden geldiğinin söylenmesi. İşte bu kadar!

Yazan:

Alev Ateş

Sadece 27.