9 Şubat baya dolu dolu bir gün olmuş! Benim hazırlamış olduğum Dünya Pizza Günü ve Dünya Sigarayı Bırakma Günü için de editörlerimizden Alev’in hazırlamış olduğu Geçmişte Yayınlanmış Sigara Reklamları yazısını okuyabilirsin.

Ben de senin için bugün “Marvel” hayranlarının çok yakından tanıdığı birinin hayatıyla ilgili bir yazı daha hazırlıyorum! Çoğumuzun en başta sayıp, sövdüğü ama en son yayınlanan dizisiyle “fedakârlık nedir?” dersini verdiği anti kahramandan kahramana dönüşen Loki’nin, nam-ı diğer Tom Hiddleston’un hayatına hoş geldin!

Tam adı “Thomas William Hiddleston” olan başarılı aktör 1981 yılında Westminster’da dünyaya gelmiştir. Ailesi sinema sektörüne pek ilgili değildi. Annesi Diana kendini tamamen çocuk yetiştirmeye adamış, babası James Norman Hiddleston ise bir ilaç firmasının müdürü konumundadır. Ailesi o 12 yaşındayken ayrılığa gitmiştir, küçük kız kardeşi Emma kendisi gibi “oyuncu” olmayı tercih etmiş, ablası Sarah ise Hindistan’da “gazeteci” olarak çalışmaktadır.

İlk olarak Eton College’da eğitim hayatına başlamış, Pembroke College’da devam etmiştir. Eğitim hayatına Cambridge Üniversitesi’nde devam ederek “Kraliyet Dramatik Sanatlar Akademisi” oyunculuk bölümünden mezun olmayı başarmıştır. Çocukluğundan beri “yaratıcı çevre” ile ilgilenen Tom, eğitim hayatı boyunca “Drama Kulüpleri” nin daimi üyesi olmuştur. Oyunculuğa da ilk adımı, okul sıralarındayken olmuştur. İlk ciddi çalışması “Nicholas Nickleby’nin Hayatı ve Maceraları” filmindeki roldü. Ayrıca aynı yıl “Conspiracy” ve ertesi yıl da “The Gathering Storm” adlı yapımda rol alarak, kariyer basamaklarını tırmanmaya başlamıştır.

2007 yapımı tiyatro oyunu olan “Cymbeline” deki rolü, eleştirmenler tarafından tam puan almış ve kendisine ‘Bir Oyundaki En İyi Yeni Başlayan’ dalında ‘Laurence Olivier Ödülü’nü kazandırmıştır. 2008 yılından 2016 yılına kadar yayınlanan “12 bölümlük Wallander” dizisinde rol almıştır. (Evet, 8 senede 12 bölüm. Yanlış okumadın.)

Ama asıl patlamayı hangi filmde yaptığını çok iyi biliyorsun, değil mi? 2011 yapımı MCU yapımı “Thor” filmiyle, artık herkesin tanıdığı ve ilk başlarda nefretimizi kazanan bir karakter olan “Loki” ile göz bebeğimiz hâline gelmiştir. Ayrıca aynı yıl “Midnight In Paris” filminde de boy göstermiştir. (Ünlü yönetmen Woody Allen’a ait filmdir.)

2012 yapımı “Avengers”, 2013 yapımı “Thor: Dark World” ile kariyerine devam etmiştir. 2015 yılında Guillermo del Toro’nun yönettiği “Gotik” tarzdaki “Crimson Peak” filminde  rol almıştır. (Yönetmenin Netflix’te Pinokyo’ya farklı bir bakış açısı getirdiği bir filmi vardır.)

2017’de “Kong: Skull Island” filminde yine çoğumuzun belki de Marvel’dan aşina olduğu Brie Larson ile başrol konumundadır. 2017 ve 2019 yılları arasında, Thor: Ragnarok, Avengers: Infinity War filmlerinde boy gösteren sanatçı, son olarak 2023 yapımı kendi solo dizisi olan “Loki” isimli yapımda Marvel hayranlarının sevgisini çoktan kazanmış durumdadır.

Son olarak “Tom Hiddleston” hakkında nadir bilinen bilgileri verip, solo dizisinden bir sahne ile yazıyı noktalayacağım;

  • Kendisinin kadife gibi bir sese sahip olduğu “Bear Necessities” şarkısını seslendirdiği bir videosu mevcuttur.
  • Mükemmel bir dansçı olduğunu “Taylor Swift” ile olan dans videosuyla anlayabilirsin.
  • Çok sayıda enstrüman (gitar, keman, piyano ve bateri) çalabilmekte ve Yunanca, İtalyanca, Fransızca ve İspanyolca konuşabilmektedir.
  • Bazılarımızın “Sherlock Holmes” dizisinin 5. Sezonunu beklediği başrol Benedict Cumberbatch’in de sağdıçıdır. (O diziyi çekmemek için, Türkiye’de herhangi bir yaz dizisinde oynar Benedict abimiz…)

“Aşk bir hançerdir. Ya çok uzakta ya da çok yakında tutulması gereken bir silah. İçinde kendini görebilirsin, çok güzeldir. Ta ki, seni kanatana kadar. Ama eninde sonunda ulaşmaya çalıştığında… Gerçek değil.”

Son bir repliği sözlü olarak ekliyorum; “For you, for all of us.”

Daha fazla bu tarz içerik için Ünlüler Dünyası kategorimize göz atabilirsin. Ayrıca aramıza katılmak istersen Listeliyoruz Instagram adresinden bize mesaj atabilirsin❤️