Listeliyoruz ailesi olarak her ay sana birbirinden keyifli film, dizi, kitap ve şarkı önerileriyle geliyoruz! Sen de ailemize katılmak istersen iletişim adreslerimizden bize ulaşabilirsin. Dilersen şubat ayındaki önerilerimize buraya tıklayarak göz atabilirsin.

Hadi önerilerimize birlikte bakalım:

Alev

Film: Mirage (Fırtına Anı)
Dram fantastik türlerinde bir film arıyorsan, ilacının Mirage olacağını söyleyebilirim! Konusuna kısaca değinecek olursak; yeni bir eve taşınan kadın, önceden o evde yaşayan bir çocuğun kasetlerini buluyor. Bir fırtına anında, televizyon ve kamera aracılığıyla çocukla iletişim kurmayı başarıyor! Kadının, 25 yıl önce ölen bu çocuğu kurtarma çabası seni heyecandan heyecana sürükleyecek.

Dizi: The Handmaid’s Tale
Eğer Damızlık Kızın Öyküsü kitabını okuyup beğendiysen, bir de dizisine göz atmanı öneriyorum! Eğer okumadıysan da üzülme ve kitapla diziye bir an önce başla! Konusuna kısaca değinecek olursak; Doğal sebepler nedeniyle nüfus düşüşü yaşayan bu toplumda kadınlar, devletin malı olarak kabul ediliyor. Toplumun yeniden çoğalması için üreme hizmetine zorlanan Offred, bu acımasız koşullarda hayatta kalmaya çalışıyor.

Kitap: Agatha Christie – Ölüm Diken Üstünde
İngiliz yazar Agatha Christie’nin ilk kez 1935 yılında yayımladığı dedektif romanı olan Ölüm Diken Üstünde; uçakta gerçekleşen bir ölümün cinayet olduğunun anlaşılmasıyla bir gizeme dönüşen durumların çözülmesini anlatıyor.

Müzik: Son zamanlarda takıntılı olduğum şarkıyı hemen bırakıyorum:

Burcu

Film: Jagga Jasoos
Bildiğin bütün dedektiflik filmlerini unut! Bollywood starlarından Katrina Kaif ve Ranbir Kapoor’un oynadığı bu filmi izlerken çok eğleneceksin. Kekeme olduğu için sadece şarkılarla konuşabilen Jagga, bir anda kaybolan babasını, tıpkı babası gibi kötü şansa sahip Shruti ile casusluk yaparak aramasını konu alıyor. Bu filmi kaçırmamanı öneririm.

Dizi: Futurama
The Simpsons’ın yaratıcısı olan Matt Groening’in bu dizisini izlemediysen mutlaka başlamalısın! Eskiden bölümlerini bulmak zordu ama artık Disney Plus üzerinden rahatlıkla izleyebilirsin. 2000 yılına gireceği gün kazara (!) dondurulan Fry adında bir gencin, kendini 3000 yılına girmek üzereyken bulmasını konu alıyor. Bir sürü göndermesiyle yüzümüzü gülümseten dizinin birçok kez iptal edilmesine rağmen çekilmiş 4 filmi de bulunuyor. Keyifli izlemeler!

Kitap: Rick RiordanPercy Jackson ve Yunan Tanrıları
Yunan mitolojisini merak ediyor ama kitapları karışık ve sıkıcı buluyorsan bu kitap tam sana göre. Çünkü bu kitabın yazarı Rick Riordan, aynı zamanda bir mitoloji öğretmeni. Her yaştan insanın rahatlıkla anlayabileceği, eğlenceli bir dille yunan tanrılarını anlatıyor bize. Dünyanın varoluşu, titanlar, tanrıların başa geçişi ve insanların nasıl varolduğunu gibi birçok şeyi öğretiyor bize. Eğer Percy Jackson ve Olimposlular, Olimpos Kahramanları kitaplarını okuduysan, oradaki karakterlere ve olaylara yapılan göndermeler yüzünüzde buruk bir gülümseme bırakabilir. Uyarmadı demeyin.

Şarkı: Dvicio- 5 Sentidos
Dvicio, DVICIO veya sadece DV olarak bilinen Dvicio, İspanyol bir latin-pop grubudur.
Keyifle dinlediğim bu şarkıyı umarım sende beğenirsin:

Selin

Film: Tenet
Christopher Nolan hayranlarının bayılarak izleyeceği aksiyon/bilimkurgu türünde başrollerini Twilight ile hayatımıza girmiş Robert Pattinson, John David Washtington, Elizabeth Debicki ve Kennet Branagh paylaşıyor. Dünyayı büyük bir tehlikeden kurtarmak için görevlerini zamanda yolculuk hatta zamanın işleyişinin ötesine geçerek yapmaya çalışan casusların zaman kavramlarını sorgulamaya ve 3. bir Dünya Savaşı’ndan daha büyük bir kaos ile karmaşayı önlemeye çalışmalarına şahit oluyoruz.
Casus temalı filmleri ve Nolan filmlerini sevenlerin muhakkak izlemesi gereken bir yapım.

Dizi: Lidia Poet’in Hukuk Mücadelesi
Netflix’in son zamanlarda yayınladığı 19. yy. dönem draması mini dizide İtalya’nın ilk kadın avukatı olan Lidia Poet’in hayat hikayesinden esinlenmiştir. Kadınların yasal ve siyasi konumu yüksek bir işte çalışma hakkının olmadığı zamanda Lidia Poet’in ülkesinde avukatlık yapabilmek için hakkını aramasını izliyoruz. Aynı zamanda abisinin hukuk firmasında çalışarak, işlemedikleri suçlardan dolayı hapse atılan insanların davalarını çözmesine tanıklık ediyoruz.

Kitap: Mine Söğüt- Beş Sevim Apartmanı
Mine Söğüt’in ilk romanı olma özelliği taşıyan Beş Sevim Apartmanı; Cihangir Pürtelaş Sokağı’nda sıradan bir apartman gibi gözüken fakat beş odasında beş acayip insanın oturduğu, akıl dışı olayları konu ediyor.
Doktor Sami’nin günlüğünden bu beş kişinin cinli, perili hayat anılarını bizlerle paylaşıyor. Cinperi aleminin dünyasını gözlemlemek ve olaylarını çözmek isterseniz bir çırpıda severek okuyacağınıza eminim.

Şarkı: Bana da bir öneriyle gelen ve son zamanlarda sürekli dinlediğim şarkıyı umarım sizde severek dinlersiniz.

Sevgi

Film: Okyanus Kadar Derin
1999 yılı yapımı bu film kalplere dokunan hassas bir hikayeyi işlemekte. 3 yaşındaki çocuğu kaybolan bir ailenin hayatını konu almakta. Kaybolan çocuğu taşındıkları yeni kasabada bulmaları ile hikayeleri farklı bir yol almakta. Üstelik aradan 9 sene geçmiş bulunmakta. Duygular, ilişkiler, iletişimler ağını en güzel şekilde sunumu ile duygusal bir hikayeyi izlenime vermişler. İzlemeden geçilmemesi gereken bir yapım.
Dizi: Two and a Half Men
Keni hayatına dalmış çapkın bir karakterin, hayatı dağılmaya yüz tutmuş eşinden ayrılmış, çocuğuyla birlikte kardeşinin yanına taşınması ile nasıl değiştiğini konu alıyor. Etkileyici mizah içerikleri ile dönemin en çok ilgi çeken yapımlarındandı. Çekici jenerik müziği ile de oldukça ses getirmişti. Mizah nüansları ile izlenimi ve ilgiyi hak eden bir yapım.
Kitap: Debbie Macomber – Liman Caddesi
Özel dedektif ile eşinin pişmanlıklarını gizemle harmanlayarak okurlara sunulan bir kitap. Yanına taşınan kızlarının hayatına yön vermek için çabalarken bir yandan da geçmişte kalmış sorunlarının isimsiz mesajlar ile hatırlatılmasının buhranını yaşamakta olan bir aile. Gizem ve aşk unsurları ile süslenen bu hikaye Debbie Macomber’ın etkileyici anlatımı ile okunmayı hak ediyor.
Şarkı:
Eğlenceli tınıları ile dansa davet eden bu güzel ortaklık etkileyici coşkusu ile sizi dinlenmeye çağırıyor.

Dilek

Film: The Shawshank Redemption (Esaretin Bedeli)
Masum olmasına rağmen hapishaneye atılan Andy Dufresne’in trajik hikayesini anlatıyor. Mutlaka izlenmesi gereken önemli filmlerden birisidir. Adalet anlayışındaki çatlakları gün yüzüne çıkarıyor. Başrollerinde Morgan Freeman ve Tim Robbins var.

Dizi: The Witcher
Oyun tutkunlarının bildiği bir oyunun uyarlaması olan bir dizi aslında. Cadı avcıları ve büyücülerle dolu fantastik bir dünya seni bekliyor!

Kitap: Ahmet Ümit – Kayıp Tanrılar Ülkesi
Polisiyeyi arkeoloji ve mitoloji ile süsleyen fantastik bir hikaye. Hızlı ve bir solukta bitebilecek sürükleyicilikte bir eser.

Müzik: Sevdiğim parçalardan birini buraya bırakıyorum:

Önerilerimizden hangisi daha çok hoşuna gitti? Hadi yoruma!

Yazan:

Alev Ateş

Sadece 27.