Alev

Film: Starbuck

Bu film bir anda 533 çocuğu olduğunu öğrenen bir adamın hayatını anlatıyor. Evet yanlış duymadın tam tamına 533! Nasıl mı? Eh orasını da izleyerek öğrenmelisin. Komedi&dram türünde bir şey arıyorsan mutlaka bakmalısın.

Dizi: Dawson’s Creek

Sana Kavak Yelleri dizisinin Dawson’s Creek dizisinden uyarlandığını söylesem? Pek bilinmese de yayınlandığı dönemin en sevilen dizilerinden biriydi. Kaç yıl geçmesine rağmen hâlâ Pacey Witter karakterine aşığım. Kavak Yelleri’ni sevdiysen göz atmanı öneririm.

Kitap: Peyami Safa – Selma ve Gölgesi

Polisiye türünde bir kitap arıyorsan; Selma ve Gölgesi tam sana göre! Selma’nın etrafındaki gizem; babasından başlayarak tüm kocalarının, beslemesinin ve âşığının intiharıyla devam ediyor. Her bir ölüm sonrasında bulunduğu yeri değiştiren bu kadının vampir mi yoksa sadece bir katil mi olduğunu kitabın sonuna kadar çözebilecek misin bakalım?

Şarkı: Güney Marlen – Ay Işığı Melankolisi

Beni tanıyanlar Güney Marlen aşkımı bilir. Bugün de sana Güney Marlen’in en sevdiğim parçalarından birini öneriyorum.

Burcu

Film: Les Miserables  

Bana müzikalleri sevdiren bu filmi önermesem olmazdı. Sefiller romanının uyarlaması olan bu müzikalin baş rollerini Hugh Jackman, Anne Hathaway, Russell Crowe, Helena Bonham Carter, Eddie Redmayne, Amanda Seyfried ve Sacha Baron Cohen gibi ünlü isimlerin paylaşıyor. Eğer sende benim gibi müzikalleri seviyorsan bu filmi kesinlikle kaçırmamalısın!

Dizi: The Big Bang Theory

Two and a Half Men’in yaratıcısı ve yazarı Chuck Lorre tarafından yapılan komedi dizisi, bilim insanı dört arkadaşın hikâyesini anlatıyor. Bu diziyi izledikten sonra “Soft Kitty” şarkısı aklından çıkmayacak! Bu diziyi izledikten sonra Star Trek ve Star Wars serilerini izlemek isteyebilirsin. Benden söylemesi…

Kitap: Makato Şinkai – Senin Adın

Bu seferki kitabımız bir manga! Rüyalarından uyandıklarında bedenlerinin yer değiştirdiğini fark eden Mitsuha ve Taki, telefonlarına bıraktıkları notlarla iki hayatı birden yaşamaya başlarlar ama bir gün bedenleri yer değiştirmeyi bırakır…

Bu manganın aynı zamanda animesi de bulunuyor. Onu da izlemeyi unutma!

Müzik: Ermal Meta – Piccola Anima

İtalyanca slow şarkıları seviyorsan, İtalyan-Arnavut şarkıcı ve şarkı yazarı Ermal Meta’nın bu şarkısını mutlaka dinlemelisin!

“Küçük ruh, hiç de küçük değilsin.”

Merve

Dizi: How To Get Away With Murder

Başarılı bir savunma avukatı ve hukuk profesörü olan Annalise’nin beş öğrencisiyle birlikte bir cinayet davasına dahil olmasını konu alan 6 sezonluk dizi, şaşırtıcı detaylarıyla diziyi kendine bağlayacak.

Film: Truman Show

Hiçbir zaman özgür olmamış adamın hikayesi’ Truman Show, adeta gerçekliğe bir baş kaldırış gösterisidir. 1998 yapımı bu filmin günümüzde hala incelenmesi ve konuşulması hiç de beklenmedik değildir. Hala izlemediysen, kendine bir iyilik yapıp Jim Carrey’in muhteşem oyunculuğunun sularına atlamalısın!

Kitap: Aldous Huxley – Cesur Yeni Dünya

Aldous Huxley tarafından yazılan Cesur Yeni Dünya, distopik kurgu sınıfında yer alıyor. Yazarın kelimelerle adeta dans ettiği bu kitap, kurgusal yeni dünyanın nasıl işlediğini anlatmakla birlikte, yazarın ince ince işlediği kara mizahla harmanlandı. Bir distopya sever olarak bu kitabı herkesin ilgiyle okuyacağına eminim.

Şarkı: Lewis Capaldi – Someone You Loved

Aksanıyla söylediği tüm şarkılara hareket katan Lewis Capaldi’nin popüler şarkısı Someone You Loved, son dönemde sıkça dinlediğim şarkılar arasında.

Selin

Dizi: Narcos

Gerçek olaylardan uyarlanmış olan dizi, dünyaca ünlü uyuşturucu baronu Pablo Escobar’ın hayatını konu alıyor. Uyuşturucu ile Mücadele Daire’sinde ajan olan Javier Pena, ekip arkadaşı Steve Murphy ile Escobar’ın suç imparatorluğunu bitirmelerini konu alıyor.

Film: Luther: Batan Güneş

Polisiye ve gerilim türündeki Neftlix filmi; Zeki ama gözden düşmüş bir dedektif olan John Luther, Londra sokaklarında gezen faili meçhul bir seri katilin işlediği cinayetleri aydınlatmak için hapishaneden kaçmasından sonrasını konu alıyor. Zaman işlerken Luther hem polisler tarafından aranıyordur hem de seri katil yakalamaya çalışıyordur. Film boyunca Luther ve katilin sonraki hamlelerini izlerken merak duygusunu elden bırakamayacaksın.

Kitap: Matt Haig – Gece Yarısı Kütüphanesi

42 dilde çevrilen uluslararası çok satan romanın başkahramanlardan olan Nora’nın pişmanlıklarıyla geçirdiği hayatında, tekrar geçmişe dönme şansı olur. Bu sefer Nora’nın farklı kararla ilerlediği bir hayat hikâyesine tanık oluyoruz.

Şarkı: Taylor Swift – All Of The Girls You Loved Before

Taylor Swift’in yedinci albümü” Lover” playlistine sürpriz bir şekilde yayınlayıp eklediği All Of The Girls You Loved Before, bu ay boyunca bıkmadan dinlediğim nadir şarkılardan biriydi.

Sevgi

Film: Nappily Ever After

Bir reklam şirketinde üst düzey pozisyonda alışan bir yönetici aşk hayatının hüsranlarından bunalıp tarz değişikliği ile başlayarak hayatına yeni bir yön vermeye karar verir. Bunu yaparken içsel dünyasına çıktığı yolculuğa tanıklık ediyoruz. Kendini tanıma süreci etkileyici bir şekilde ele alınmış bir hikaye. İzlemeden geçilmemesi gereken arasında yer almalı.

Dizi: Modern Family

Bu komedi temalı sitcom dizisinde bir baba ve çocuklarının kurduğu aile hayatı ekranlara taşınmaktadır. 3 farklı aileyi konu alan bu dizide ailelerin farklı özellikleri ve çarpıcı karakter yaratımlarıyla öne çıkan ilgi çekici bir senaryoya sahip. Komedi temasının en iyi işlendiği dizilerden biri.

Kitap: Tess Gerritsen – Ateşin Şarkısı

Julia isimli ana karakter kızının büyürken ki zarar verici davranışları üzerine bu durumun üstüne düşer. Kızının bu değişik tavırları gizem içinde kaybolmuş bir besteye aittir. Julia kızının iyiliği için bu bestenin gerçek hikayesini öğrenmek üzere bir yolculuğa çıkar. Çarpıcı Tess Gerritsen anlatımıyla gerilimin ve gizemin eksik olmadığı bir eser.

Şarkı: Regard, Ella Henderson – No Sleep

Regard’ın etkileyici tınıları ile Ella Henderson’ın güçlü sesi birleşince ortaya hit olacak bir dans şarkısı çıkmıştır. Bu etkileyici  ve başarılı iş birliğini dinlemeden geçmeyin.