Sağlıklı ve karşılıklı bir ilişki sürdürmek emek, anlayış, çaba ve uzlaşma gerektirir. Bir ilişkiye başlandıktan sonra her iki tarafın da çeşitli fedakarlıklar yapması gerekebilir. Bu fedakarlıklar sayesinde ilişki günden güne güçlenebilir. Yine de asla fedakarlık yapılmaması gereken durumlar bulunur. Sağlıklı bir ilişki için asla feda edilmemesi gereken durumları derledik. Keyifli okumalar!

Bireysellik

İlişkiler elbette iki kişiliktir. Yine de bir ilişki yaşarken benlik duygusunun sürdürülebilmesi önemlidir. İlişkiyi beslerken kendi kişisel ilgi alanın ve hobilerin olmalı. Eğer bireyselliğinden fedakarlık edersen, olduğun kişiyi kaybetme riski ile karşı karşıya kalabilirsin. Üstelik bu durumu hemen fark edemeyebilirsin.

Karşılıklı Saygı

Saygı, bütün sağlıklı ilişkilerin en önemli anahtarıdır. Ne olursa olsun kendine olan saygından asla ödün vermemeye özen göster. Elbette bunu yaparken partnerinin de saygı sınırına saygısızlık etmemelisin. Sağlıklı bir ilişkiyi devam ettirebilmek için her zaman empati yaparak, anlayış çerçevesinde birbirinize yaklaşmaya özen gösterin.

Dürüst İletişim

İlişkinin temel yapı taşlarından biri de dürüst iletişim kurmaktır. Düşüncelerini, duygularını, endişe ve hislerini ifade etme becerinden ödün vermeyi düşünme. Kısacası kendini net bir şekilde ifade et. Etkili ve sağlıklı bir iletişim, bir çift olarak sağlıklı şekilde ilerlemenize yardımcı olacaktır.

Kişisel Alan

Beraberlik ve kişisel alanın arasında sağlıklı bir denge sağlaman oldukça önemli. Özgürlük ihtiyacından asla ödün verme ve aynı şekilde partnerinin kişisel alanına da saygı göster. Bu bir ilişkin yokmuş gibi yaşaman anlamına gelmiyor ama bazen yalnız kalmak ya da tek başına dolaşmak kötü bir şey değildir.

Daha fazla bu tarz içerik için Aşk & İlişkiler kategorimize göz atabilirsin. Ayrıca aramıza katılmak istersen Listeliyoruz Instagram adresinden bize mesaj atabilirsin❤️

Yazan:

Alev Ateş

Sadece 27.