Aşk, insanlık tarihindeki en evrensel ve büyüleyici duygulardan biridir. Filmler de bu duygunun sonsuz çeşitliliğini ve derinliğini yansıtma potansiyeline sahiptir. Her biri kendi benzersiz hikayelerini ve karakterlerini sunarak izleyicileri duygusal bir yolculuğa çıkarır. İşte, duygusal bağ kurabileceğin, seni etkileyebilecek ve unutulmaz anlar yaşatacak 20 aşk filmi!

Bu filmler, sevginin gücünü, zorluklarını ve güzelliklerini ele alırken, aynı zamanda insan ilişkilerinin karmaşıklığını ve derinliğini de gözler önüne seriyor. Tutku, romantizm, trajedi ve komedi arasında gidip gelen bu filmler, her biri izleyicilere unutulmaz bir deneyim sunuyor. Hazır mısın, duygularını harekete geçirecek bu aşk dolu yolculuğa çıkmaya?

-konular sinefil.com’dan alınmıştır-

Love Story- Aşk Hikayesi (1970)

“Aşk , üzgün olduğunuzu asla söylememektir” sloganıyla gösterime giren ve yıllardır izleyenleri ağlatan bir aşk filmi. Zengin oğlan fakir kız klişesine sırtını yaslayan “Love Story”, Harvard hukuk öğrencisi Oliver Barett (Ryan O’Neal) ile müzik meraklısı Jeniffer Cavilerri’nin (Ali MacGraw) ilişkisini anlatıyor.

Before Sunrise/ Before Sunset/ Before Midnight Üçlemesi (1995/ 2004/ 2013)

Avrupa’da bir tren yolculuğu sırasında tesadüf eseri tanışan iki genç… Jesse ve Celine, Viyana’da trenden inerek ertesi gün sabaha kadar şehri dolaşıp birlikte vakit geçirmeye karar verirler. Viyana sokaklarında durmaksızın dolaşıp kafelerinde bir şeyler içmek için konaklayan ikili, birbirlerine her an daha da yakınlaşırlar. Ama her ikisi de, bunun birlikte geçirecekleri ilk ve tek gece olduğunu bilmektedir.
-9 yıl aradan sonra Before Sunset filmi ile devamı sağlanmıştır. İzlemeye doyamayacaksın!

A Walk To Remember- Uzaktaki Anılar (2002)

Landon Carter (Shane West) yörenin en zengin ailelerinden birinin oğludur. Aynı zamanda çevrenin en sevilen ve tanınan gençlerindendir. Bir gün içinde bulunduğu grubun başı belaya girince, ceza olarak okulda sahnelenecek olan tiyatro oyununda görev almasına karar verilir.
Burada karşılaşacağı sessiz ve çekingen bir kız olan Jamie’ye (Mandy Moore) aşık olması ikisinin de hayatını değiştirecektir.

50 First Dates- 50 İlk Öpücük (2004)

Dr. Henry Roth, Hawaii’nin ünlü playboylarından birisidir. Fakat Lucy ile tanışınca farklı duygular hissetmeye başlar. Kalbini çalan bu kadının dünyada çok az rastlanan bir rahatsızlığı vardır. Her gün bir önceki gün yaşadıklarını unutarak uyanan Lucy, sürekli yenilenen bir hafıza kaybı yaşamaktadır. Henry her yeni günde yeniden kendisini tanıtmak ve yeniden kendisinden etkilenmesini sağlamak zorundadır. Bu durum Henry’nin işini zorlaştırmanın yanında, aslında daha da fazla bağlanmasına sebep olacaktır.

Just Like Heaven – Cennet Gibi (2005)

Elizabeth Masterson, San Francisco’da mesleğine kendini adamış bir doktordur ve işinden başka hiçbir şeye vakit bulamaz. İki çocuk sahibi kız kardeşi ile buluşmaya gelirken Elizabeth bir araba kazası geçirir ve komaya girer. Bu sırada eşini yeni kaybetmiş olan David Abbot adındaki bir mimar San Francisco’ya taşınır ve Elizabeth’in dairesini kiralar. O evde yaşarken Elizabeth’in ruhu onu takip etmeye başlar. Genç kadının komadaki bedeni hastanede kalırken ruhu firar etmiştir. Elizabeth kim olduğunu dahil hiçbir şeyi hatırlamamaktadır. Tek emin olduğu, o dairenin kendisine ait olduğudur. Tartışmaya bir son verebilmek için David, onun gerçekte kim olduğunu bulmaya çalışır. Bu işi birlikte yapmaya başladıklarında ise aralarında duygusal şeyler gelişmeye başlar. Aşka düştüklerinde, Elizabeth’in kim olduğunu bulmaları ile aslında kaderin onları bilerek bir araya getirdiğini anlarlar. Dahası Elizabeth halen komadadır.

P.S. I Love You- Not: Seni Seviyorum (2007)

Hoş ve zeki bir kadın olan Holly Kennedy, eşi Gery ile oldukça mutludur. Ancak Gery ölümcül bir hastalığa yakalanır. Bunu öğrenen Holly kocasından daha kötü bir ruh haline girer. Ancak karısını çok iyi tanıyan Gery ölmeden önce ona farklı zamanlarda eline ulaşacak şekilde düzenlenmiş bir dizi mektup yazar. Holly için bu mektuplar artık bir yol gösterici haline gelir. Bu mektuplar sayesinde hayata yeniden bağlanmayı öğrenecek ve kendini yeniden tanıyacaktır.

Rab Ne Bana Di Jodi– Sende Rabbimi Gördüm (2008)

Shahrukh Khan tek kişiyi iki ayrı karakter olarak oynamaktadır. Aslında çok saf ve iyi kalpli, sıradan bir Büro Memuru Surinder Sahni rolünü canlandırmaktadır. Fakat filmin ilerleyen bölümlerinde Raj Kapoor adı altında aynı kişiyi değişik karakterle oynamaktadır. Anuskha Sharma ise çok çılgın, dans etmeyi seven ve sevecen fakat filmin ilerleyen zamanlarında aşka inancını kaybetmiş, hayata küsmüş bir karakteri canlandırmaktadır.

Flipped- İlk Aşk (2010)

Bryce ve Julie ikinci sınıfta tanışmıştır. Küçük Juli, Bryce’ın hayatına girmesi ile ilk aşkını da tatmış olur. Ancak durum Bryce için aynı değildir. Kızlardan korkan, utangaç ve sıkılgan Bryce, her ne kadar Juli’yi kaybetmek istemese de, kızın ısrarı ve “hayır” cevabını kabul etmemesi canını sıkmaktadır. Aradan geçen altı yıl boyunca Juli ve Bryce için işler daha da zorlaşır. Karşı evlerde oturan ve aynı okula devam eden Juli ve Bryce artık ergenlik çağına girmişlerdir. Zaman zaman birbirlerinden uzaklaşsalar da, aralarında hala bir bağ vardır.

Letters To Juliet- Aşk Mektupları (2010)

İtalya’da tatilde olan Amerikalı bir kız, üzerinde “Juliet’e Mektup” yazan bir mektup bulur ve ardından mektupta adı geçen aşıkları bulmak için yola koyulur.

Remember Me- Beni Unutma (2010)

Kardeşi intihar ederek ölen Tyler, annesi ve babasının da ilişkilerinin bu olaydan sonra kopması üzerine zor anlar yaşamaktadır. Ally ise annesinin cinayetine tanık olmuş bir genç kızdır. Bir noktada bu ikilinin yolları kesişir.

Three Steps Above Heaven- Aşka Yükseliş (2010)

Babi ve Hache, farklı dünyalara ait ve birbirinden çok farklı yaşamları olan gençlerdir. Babi, iyi eğitim görmüş orta sınıf üstü aileden gelen bir kız; Hache ise sokaklarda kavgalara karışan, asi, motor yarışlarına ilgi duyan birisidir. Günün birinde çıkacakları yolculuk sayesinde, ikisi de aşkı keşfedecek ve bütün engellere rağmen bunun için savaşacaklardır.

Aşk Tesadüfleri Sever (2011)

Aşk Tesadüfleri Sever, doğumlarından itibaren çocukluk ve ilk gençlik yılları boyunca yolları Ankara’da kesişen, 2010 yılında İstanbul’da tanışan Özgür (Mehmet Günsür) ve Deniz’in (Belçim Bilgin) birbirlerine doğru ve engellerle dolu aşk macerasını anlatırken, bir yandan da geri dönüşlerle onların bugünlerini yaratan dönemlere uzanıyor. Film, Türkiye’nin 70’li, 80’li, 90’lı ve 2000’li yıllarını ziyaret ederek, o yılların artık unutulmaya yüz tutmuş popüler kültür öğelerinden, müziklerinden, yaşam biçimlerinden ve alışkanlıklarından besleniyor. Aşk Tesadüfleri Sever, pek çok gerçek hikayeden yola çıkılarak derlenmiş olaylar bütünüyle; İstanbul’dan Ankara’ya yaptığı nostaljik yolculuğun içinde izleyiciye doyurucu, duygusal, yıllarca akıllardan çıkmayacak bir aşk filmi vaad ediyor.

Now Is Good- Aşk Şimdi (2012)

Lösemiden ölmek üzere olan bir kız, ölmeden önce yapmak istediklerinin listesini çıkartır. Bu listenin en başında ise bakireliğini kaybetmeye olan arzusu yer alır.

Ma Première Fois– İlk Aşkım (2012)

Lise son sınıfa geçen ve üniversiteye hazırlanan 18 yaşındaki Sarah’nın dikkatini Zachary isimli asi bir genç çeker. Zachary 20 yaşında ama hala liseyi bitirmeye çalışan, yakışıklı ama bir o kadar da kural dışı bir gençtir. Başta birbirlerinden pek hoşlanmasalar da aralarında sıradışı bir çekim oluşacak ve birbirlerine tutkuyla aşık olacaklardır. Fakat Sarah’nın üniversite hayalleri ve Zachary’nin inatçı tutumu yüzünden okulla yaşadığı sorunlar birlikteliklerini zedelerken, ayrıca çok farklı ailelerden geliyor olmaları da ilişkilerinde engele yol açar. Ama iki genç yürek hayatlarında derin izler bırakacak tutkulu bir aşka kendilerini kaptırırlar.

Jab Tak Hai Jaan (2012)

Samar Anand, Londra’da gerçek aşkı bulup kaybettikten sonra Hint Ordusunda bomba imha uzmanı olarak çalışmaya başlar. 10 yıl sonra geçirdiği bir kaza üzerine Londra’ya geri döner ve aşkını arar…

About Time- Zamanda Aşk (2013)

Genç yaştaki Tim Lake, ailesiyle birlikte sıra dışı bir yeteneğe sahiptir: zamanda yolculuk. Bu yeteneklerini keşfettiklerinde, Tim hayatının farklı yönlerini değiştirmek için bu özelliğini kullanmaya başlar. Mary adında bir kıza aşık olur çalışmak için Londra’ya taşınır. Tim gizli yeteneği ilişkilerine de yeni bir ‘boyut’ getirir ama genç adam yakın zamanda her sorunu bu şekilde çözemeyeceğini fark edecektir.

In Your Eyes (2014)

Başarılı bir doktorun eşi olan Rebecca yaşadığı hayattan pek de mutlu değildir Ülkenin diğer tarafında yaşayan Dylan ise hapisten yeni çıkmış,kendine yeni bir hayat kurmaya çalışıyordur Rebecca ve Dylan çocukluklarından beri birbirlerinin gözlerinden yaşadıkları hayatları görebilmekte,hissettiklerini hissedebilmektedirler Bu doğaüstü yetenekleri gün gelir doruk noktasına çıkar ve birbirleriyle iletişime geçmeyi başarırlar.

In My Dreams- Rüyalarda Buluşuruz (2014)

Birbirlerini tanımayan Natalie ve Nick birbirinden habersiz bir çeşmeye bozuk para atarlar. Ancak bu çeşmenin yedi gece üst üste gerçek aşkını rüyalarda gösteren bir özelliği vardır.

The Age Of Adaline– Ölümsüz Aşk (2015)

Bir çağ değişirken doğmuş olan Adaline Bowman, geçirdiği bir kaza sonucu hiç yaşlanmamakla ‘ödüllendirilir’. 29 yaşında yaşlanmamaya başlar ve yıllar boyunca insanlardan mümkün olduğunca uzak, izole bir hayat sürmek zorunda kalır. Bu süreçte dünyanın sıradışı değişimine de tek başına tanık olur ve bunun zorluğunu tek başına atlatmayı başarır. Bu yalnızlık karizmatik Ellis Jones ile tanışına kadar sürer… Ellis Jones, Adaline’e hayatı gerçek anlamda yaşamanın nasıl bir his olduğunu hatırlatacak, bir adım daha ötesine geçerek gerçek aşkı yaşamasını sağlayacaktır. Adaline, genç adamın ailesiyle geçireceği bir hafta sonunda yine sırrının ifşa olması tehlikesini yaşayınca hayatını sonsuza dek değiştirecek bir karar verir…

Five Feet Apart (2019)

Stella ve Will kistik fibroz hastası olan ve tedavi gördükleri hastanede birbirlerine aşık olan iki gençtir. Bazı karmaşıklıklar ve katı kurallar çiftin birbirine beş adımdan fazla yaklaşmasını yasaklar.

Daha fazla bu tarz içerik için Film kategorimize göz atabilirsin. Ayrıca aramıza katılmak istersen Listeliyoruz Instagram adresinden bize mesaj atabilirsin❤️

Yazan:

Alev Ateş

Sadece 27.