Güzel koku ve temizliğin birbirini tamamlayan iki kavram olduğu gerçeğini es geçemeyiz. Kolonya, bu iki kavramı bir arada bulundurur. Kokusu ve temizleyici etkisiyle günlük hayatın vazgeçilmezlerinden biri olan kolonyanın, bilinen pek çok faydası da bulunur. İlk olarak Avrupa’da ortaya çıkmış olsa da kültürümüzde önemli bir yere sahip olduğunu söylemek de yanlış olmayacaktır.

Kolonya Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

İlk olarak 18. yüzyılda Almanya’nın Köln kentinde “eau de cologne” yani “Köln suyu” adı ile üretilmiştir. Bu adı almasının sebebi ise ilk üretildiği şehirden gelir. Kolonya ilk zamanlarda hastaların rahatlaması, ferahlatılması ve çeşitli tedavi yöntemlerinin uygulanabilmesi için kullanılırdı. İlk üretilen çeşitleri ise portakal & bergamot, biberiye ve limon esanslarıdır. Kolonyanın zaman içerisinde kullanımının artmasından dolayı, çeşitliliği de artmıştır.

Neden Kolonyasız Duramıyoruz?

Geçmişteki pek çok yenilik ve gelenek günümüze kadar ulaşamadan yok oldu. Buna rağmen kolonya günümüze kadar gelmeyi başardı! Bunun en temel sebebi ise elbette sağladığı faydalardır. Kolonyanın çeşitli faydalarına birlikte göz atalım!

Ferahlık Hissi Verir

Kolonyanın içerisinde yer alan alkol, ferahlık sağlar. Özellikle sıcak yaz günlerinde, ferahlamak için kolonya kullanır.

Güzel Koku Yayar

Ortamlarda, kıyafetlerde ya da doğrudan ciltte güzel koku sağlamak için kolonya tercih edilebilir. Üstelik güzel kokunun, kişiyi iyi hissettirdiği ve rahatlattığı da bilinen bir gerçektir.

Hijyen Sağlar

Özellikle Covid-19 virüsünün ortaya çıkmasından sonra pek çok insan ellerini dezenfekte etmek için kolonya kullanmaya başladı. Özellikle cep boyunda üretilen kolonyalar, elleri her an dezenfekte etmek oldukça ideal.

Bakteri ve Virüsleri Yok Etmeye Yardımcı Olur

Kolonyanın virüslerde olduğu gibi, bakterilerde de olumlu sonuçlar verir. Bu nedenle gün içerisinde rahatlıkla kullanılabilir.

Daha fazla bu tarz içerik için Sağlık kategorimize göz atabilirsin. Ayrıca aramıza katılmak istersen Listeliyoruz Instagram adresinden bize mesaj atabilirsin❤️

Yazan:

Alev Ateş

Sadece 27.