Düzenli olarak spor yapmanın bilinen pek çok faydası bulunuyor. Bunlar arasında elbette en önemlisi sağlıklı bir yaşam sürmek. Peki, spor yapmak için başka hangi nedenlere ihtiyacımız var? Bu yazımızda senin için neden spor yapmalıyız sorusunun yanıtını derledik. Hadi şimdi harekete geçme zamanı! ??

Duygusal Motivasyonu Güçlendirir

Stresli ve yoğun bir dönem geçiriyor olabilirsin. Böylesi durumlarda spor yapmak zor gelebilir. Yine de 15 dakika bir yürüyüş yaparak stresini azaltabilirsin. Üstelik her gün 15 dakika tempolu yürüyüş yapmanın depresyona iyi geldiği de biliniyor. Belki ardından spor yapmak istersin? Egzersiz yaptıkça duygusal motivasyonunun yükseldiğini göreceksin.

Hedeflerine Ulaşmak Sana Güç Verecek

Ne tür bir hedef koyduğunun bir önemi yok. İster yaza fit bir vücutla girmek, ister günde en az on bin adım atmak, istersen o çok istediğin yoga hareketini yapmak olsun; hedefine ulaştıkça daha çok motive olacaksın. Kas gücündeki artışla motivasyonuna motivasyon katabilirsin.

Hastalıklara Güle Güle

Düzenli spor yapmak, gün içerisinde en az 30 dakika boyunca aktif olmak; kalp ve damar rahatsızlıkları, depresyon, kanser, felç gibi hastalıklara yakalanma oranını %50 oranında düşürüyor! Aynı zamanda uyku kalitesinin de artmasına yardımcı oluyor. Ayrıca fiziksel olarak da formunu korumuş oluyorsun. Üstelik spor yaparken ruh sağlığını besliyorsun.

Sosyalleşmek İçin Bir Adım

Spor sayesinde kolaylıkla arkadaş edinebilirsin! Spor salonuna yazılmak, yoga kamplarına katılmak, düzenli olarak koşu yapmak sosyal hayatının da canlanmasına yardımcı olur. Arkadaşlarını veya aileni ikna ederek birlikte spor yapabilir, aile ve arkadaş bağlarını da güçlendirebilirsin.

Yazan:

Alev Ateş

Sadece 27.