Dünyada 13, 15 ve 19 Mart olmak üzere bu 3 gün farklı bölgelerde ‘uyku günü’ adı altında kutlanmaktadır. bu yüzden aslında bu 3 günün yayıldığı haftayı uyku haftası diye de adlandırabiliriz. Uyku hepimizin hayatında büyük yer kaplayan yaşamsal bir ihtiyaç. Öyle ki çoğumuzun bu bağlamda yatağı ile özel bir bağı bile var 🙂 Sabahları erkenden yataktan çıkmak -hele ki bir de uykumuzu alamamışsak- bir yorgunluk kaynağı olarak karşımıza çıkar. Peki uykudaki yatış şekillerimizin bizim hakkımızda bir şeyler söylediğini hiç duymuş muydun? Şimdi beraber bu uyku şekillerinin özelliklerini inceleyelim :

1 – Deniz Yıldızı Pozisyonu

Bu şekilde uyuyan biriyseniz fazla ön planda olmak ve kendinizi göstermek size göre değil demektir. Ama yakınlık ve samimiyet kurduğunuz kişilere karşı oldukça cömert davranmaktan ve onların ön planda olmasından hoşlanırsınız. Yardımsever yapınızla tanınırsınız. Hayata pozitif ve neşeli bakan bir tarafınız vardı. Güler yüzlü bir mizaca sahipsinizdir.

2- Cenin Uyku Pozisyonu

Dışarıdan nasıl göründüklerinden bağımsız olarak içlerinden naif bir ruh taşırlar. Yakınları tarafından hassas ve biraz da çekingen tavırları ile bilinirler. Duygusal olarak güvenmeye ihtiyaç duyarlar. Naif yapıları kurdukları arkadaşlıkları önemseme noktasında güçlü bir etki yaratır.

3- Yastığa Sarılma Pozisyonu

Fiziksel teması seven kişilerdir. Sevdiklerine oldukça düşkün bir yapıları vardır. Sadıklık özellikleri ile ön plana çıkarlar. Sosyalleşmeyi ve gezmeyi severler. Güven duygusunu hissetmek onlara konfor getirir. Kendi zevklerini göz ardı etmeden hayatı yaşamayı severler.

4 – Serbest Düşüş Pozisyonu

Bu kişiler biraz sinirleri ön plana çıkan kişiler olarak tanınırlar. Eleştiriye karşı hassas bir yapıları vardır. Özgürlükçü ve gezmeyi seven bir ruha sahiplerdir. Kısıtlandıkları yerlerde kendilerini rahatsız hisseder ve oradan en kısa sürede uzaklaşırlar. Kontrolcü ve aceleci davranabilirler.

5- Kütük Pozisyonu

Sosyal kelebek olarak bilinirler. Her türlü ortama ayak uydurabilen yapıları vardır. Güvenilir ve saf bir ruha sahiplerdir. Ortamların aranan isimleridir. Arkadaşlıkları sağlam bir yapıdadır ve eğlenmeyi severler. Yardımsever ruhları sosyalleşmelerini kolaylaştıran etkenlerdendir.

6- Esneme Pozisyonu

Analitik düşünce yapısına sahiptiler. Mükemmeliyetçi olabilirler. Kafalarına bir şey koyduklarında gerçekleştirmeden pes etmezler. Detaylara önem verirler bu noktada güvenmeye ihtiyaç duyarlar. Şüpheci yapıları güveni daha çok aramalarına sebep olur.

7- Yıldız İzleme / Düz / Asker Duruşu Pozisyon

Bu kişiler planlı programlı disiplinli olmaktan hoşlanırlar. Ciddi bir mizaca sahiptiler. Realist ayağı yere basan kişilikleri ile tanınırlar. Beklentileri yüksek olmasına karşın iyimser yapıları günlük hayatta kendini gösterir. Hayalci yapıdan uzak olsalar da bu iyimser yapılarını gizleyemez.

8- Yüz Üstü Pozisyon

Güven ve sevgi duygusunu oldukça fazla hissetmeye ihtiyaç duyan kişilerdir. Stres ve eleştiri yönetimi konusunda olumlu özellikleri ile öne çıkarlar. Soruna çözüm üretme güdüsü ile yaklaşırlar. Huzurlu ve sakin ortamların insanlarıdır.

Uykunuzu ihmal etmeyin, sağlığınıza özen gösterin, mutlu uyku günleri diliyoruz 🙂