Dünya’nın her gününü “dolu dolu” kutladığımız günler oluyor… Her güne bir farkındalık oluşturmak için “çeşitli” günler yerleştirilmiş. Bugün de deniz kenarında oturmuş günbatımını izlerken, ailelerimizle oturmuş birlikte yemek yerken, üzgünken, aşk acısı çekerken bize eşlik eden “bir dostun” günü… 21 Haziran Dünya Müzik Günü’ne hoş geldin!

İlk Ne Zaman Kutlandı?

1982 yılında ilk olarak  Fransa’da “Fête de la Musique” adıyla kutlanmaya başlanan bu günün tür ayrımı yapmadan müziği sokaklara, parklara, açık alanlara taşıma fikri taşıma amacıyla ortaya çıkmıştır. Sokakta utanmadan, çekinmeden “Gözlerinin Yeşilini Özledim” ve “Çek Git Bebeğim” dinlemeyelim mi? Bu arada utanılacak bir durum yok, aç dinle…

Fikir Kimden Çıktı?

Dönemin Fransa Kültür Bakanlığı’nda görev yapan besteci, müzik yazarı ve festival organizatörü olan “Maurice Fleuret”, yapılan bir araştırma sonucu Fransa’da 2 gençten 1’inin enstrüman çaldığını öğreniyor ve bu fikrin öncesi oluyor.

Kaç Ülkede Kutlanıyor?

Fransa’da ortaya çıkmasından sonra pek çok ülke bu akıma ayak uydurmuş ve bugünün yayılmasında büyük rol oynamışlardır. Günümüzde 120’nin üstünde ülkede kutlandığı bilinmektedir.

Kutlanmasının Temel Nedenleri Nelerdir?

  • Hevesli ve genç müzisyenleri çalmaya teşvik etmek,
  • Özel performanslarla müzikseverleri ücretsiz bir şekilde hayatın stresinden bir sürede olsa uzak tutmak,
  • Sanatın birleştirici ve iyileştirici gücünü müziğin insanları yakınlaştırıcı gücüyle harmanlayarak şenlikler oluşturmak.

Dünyaca Ünlü İsimlerin “Müzik” Hakkında Söylediği Sözler

  • Müzik evrene ruh,zihne kanat, hayallere uçma gücü, hayata ve her şeye neşe ve tılsım veren ahlaki bir yasadır. (Pluton)
  • Müzik, duyguIarımızın en açık diIidir. (EmiI Zeig)
  • YaInızIık, müziğin biIe seni dinIemesidir. (Özdemir Asaf)
  • İnsan her gün bir parça müzik dinIemeIi, iyi bir şiir okumaIı, güzeI bir tabIo görmeIi ve mümkünse birkaç mantıkIı cümIe söyIemeIidir. (Goethe)
  • Müziğin olduğu yerde kötülük barınmaz. (Cervantes)

Bu güzel yazının şimdilik sonuna geldik, daha güzel yazılarda görüşmek üzere Listeliyoruz Ailesi… ?

Daha fazla bu tarz içerik için Tarih kategorimize göz atabilirsin. Aramıza katılmak istersen Listeliyoruz Instagram adresinden bize mesaj atabilirsin❤️