Listeliyoruz ailesi olarak her ay sana birbirinden keyifli film, dizi, kitap ve şarkı önerileriyle geliyoruz! Sen de ailemize katılmak istersen iletişim adreslerimizden bize ulaşabilirsin. Dilersen mayıs ayındaki önerilerimize buraya tıklayarak göz atabilirsin.

Hadi önerilerimize birlikte bakalım:

Alev

Film: In My Dreams (Rüyalarda Buluşuruz)
Rüyalarla gerçek hayat arasında bir bağlantı olduğuna her zaman inanmışımdır. Bu nedenle sürekli rüya yorumlarına bakarım. Bu filmde de; birbirlerini sürekli rüyalarında gören bir kadın ve bir erkeği izliyoruz. Birbirlerini görmek için koşa koşa uykuya giden bu ikili, bakalım gerçek hayatta karşılaşacaklar mı?

Dizi: Family Reunion
Her bölümde yeni bir öğreti, yeni şarkılar, yeni şiirler, bol bol kahkahalar… Seni mükemmel bir ailenin evine konuk ediyorum! Her bölümde toplumsal konulara değinen, güldürerek öğreten bu diziyi mutlaka listene almalısın!

Kitap: Mehmet Rauf – Eylül
Açıkçası Türk edebiyatının ilklerine karşı biraz ön yargım bulunuyordu. Hele “ilk psikolojik roman mı? Aman aman kalsın” modundaydım. Mehmet Rauf’un Eylül kitabını okuyunca tüm düşüncem değişti. Eski İstanbul, eski düşünce yapıları… Kendini bilinmez bir maceraya atılırken bulabilirsin. Yine de derin bir psikoloji okuyacağını unutma.

Şarkı: Güney Marlen – Aşk Bittiğinden Beri

Güneycim Marlencim hazır yeni şarkı çıkarmışken, seninle de paylaşmasam olmaz diye düşündüm. Hadi birlikte dinleyelim:

Burcu

Film: Bhaag Milkha Bhaag (Koş Milkha Koş)

Yine bir Bollywood filmiyle karşındayım. Eğer gerçek hikayeleri izlemeyi seviyorsan bu film tam sana göre! “Uçan Sih” olarak da bilinen Milkha Singh’in hayatını konu alıyor. Hindistan’ın bölünmesiyle öksüz kalan Singh, Hint ordusunda atletizm dalında keşfedilmesiyle ülkesinde bir ikon haline gelir. Asya Oyunlarında ve İngiliz Milletler Topluluğu Oyunlarında 400 metrede altın kazanan tek atlettir. Zorlu hayat şartlarına rağmen sonunda başarıya kavuşan bu adamın hikayesini kesinlikle öğrenmelisin.

Dizi: Night Stalker – Bir Seri Katili Yakalamak

Richard Ramirez’in cinayetlerinin anlatıldığı bu üç bölümlük mini diziyi izlerken çok üzüleceksin! Richard’ı diğer seri katiller ayıran özelliği, kurban için bir kriteri yok. Satanizmi benimseyen bu katilin hikayesini tam suç ve gizem meraklıları için…

Kitap: John Connolly – Ölüm Sanatçısı
İnsanları tıp kitaplarındaki resimler şeklinde öldüren zeki bir seri katil… Polisin eşini ve çocuğunu vahşice öldürmüş ve kızının yüzünü polise hediye edebilecek kadar kurnaz bir katil…

Polisiye sevenler buraya!

Şarkı: James Blunt – Stay the night

Yazın kendini yavaştan hissettirmeye başladığı bu günlerde dinlemelik bir şarkı bırakıyorum buraya.

Selin

Film: Cruella
Yönetmenliğini Craig Gillespie’nin üstlendiği başrollerini Emma Stone ve Emma Thompson’nın paylaştığı komedi-dram tarzındaki film 101 Dalmaçyalı animasyon filmi ile tanınan karakter Cruella De Vil karakterine yeni bir bakış açısıyla bizlere sunuyor.
101 Dalmaçyalı’dakinden farklı bir şekilde izleyicinin karşısına çıkan Cruella’nın varoluş hikayesine tanık oluyoruz. Annesini kaybetmiş yetim bir kız olan Estella dolandırıcılar çetesinin hem bir üyesidir hem de yaptığı tasarımlarla kendi ismini duyurmak istemektedir. Estella’nın hayatı çok istediği moda evinde çalışması ile değişecektir. Geçmişindeki sırlar ve geleceğindeki karanlık onu ve çetesini bir dizi olaylar serüvenine dahil edecektir.

Dizi: Arcane
Dizinin animasyonu, dünya inşası, hikayesi, karakterleri genel olarak övgü ile karşılandı. İlk gösteriminden sonraki hafta Netflix’in şimdiye kadarki en yüksek reytingli dizisi olarak rekor kırdı ve 52 ülkede Netflix En İyi 10 listesinde birinci sırada ve ABD’de ise ikinci sırada yer aldı.
Ailesi çocukken ölen iki kız kardeş olan Vi ve Powder’ın aralarındaki bağı, bu bağın kopuşunu ve ardından aralarında oluşan ilişkiyi görüyoruz. Aynı zamanda Piltover ve Zaun şehirlerinin politik açıdan anlaşmazlıklarına şahit oluyoruz.

Kitap: Çalıkuşu
Reşat Nuri Güntekin’in bu eseri Türk edebiyatının en çok sevilen klasik eserleri arasında yer alıyor. Feride, küçük yaşta anne ve babasını kaybeder ve İstanbul’a teyzesinin yanına gelir. Yaz tatillerini teyzesinin yanında geçiren Feride, teyzesinin oğlu olan Kamuran’a aşık olur. Fakat bu mutlulukları uzun sürmez, Kamuran başka birine daha evlenmek için söz vermiştir. Feride bu olayı öğrendikten sonra düğün gününde her şeyi bırakarak İç Anadolu’ya öğretmenlik yapmaya gider ve öğretmenlik yaptığı süre zarfınca günlük tutmaya başlar bizde Feride’nin hikayesine tanıklık etmeye başlarız. Türk edebiyatı klasiklerinden hangisini okuyacağınıza karar veremiyorsan kesinlikle Çalıkuşu’na bir şans verin.

Müzik: Evdeki Saat- İyi Nöbetler

Huzursuzluğun Meyvesi albümü sıklıkla dinlediğim bir albüm ama “İyi Nöbetler” tamamen bambaşka bir mevzu benim için, her gün dinlediğim şarkılar arasında desem yeridir.

Sevgi

Film : Yalanın İcadı
Bu farklı senaryo da yalanın olmadığı, herkesin doğruyu söylediği bir dünyada birinin yalan söylemesi dengeleri ne ölçüde değiştirebilir? İlgi çeken konusu ile gözleri üzerine toplayan bir filmdir. Oyuncuların başarılı oyunculukları filmi çekici kılan detaylardan olmuştur.

Dizi : A Storm For Christmas
Bu iç ısıtan mini dizi etkileyici noel yapımları arasında yerini alıyor. Havaalanında fırtınadan dolayı mahsur kalan bir grup farklı hayatlara sahip kişilerin hayat içindeki akışlarını çok güzel yansıtan bir dizi olmuş. Verdiği samimiyet tam puan almasına sebebiyet veriyor. Keyifle izlenilebilecek diziler arasında ilk sıralarda.

Kitap : George Orwell – Hayvan Çiftliği
Günümüz iletişim ve bencillik dünyasını hayvan ve insan etkileşimi üzerinden anlatan güzel bir kitaptır. Duyarlı iletişim üstüne öne çıkan, empati duygumuzu geliştirmeye olanak sağlayan başarılı bir eserdir. Özellikle günümüz karmaşık iletişim dünyasında okumadan geçilmemesi gerekir.

Şarkı : Taylor Swift feat Ice Spice – Karma

Taylor Swift’in son albümünden olan ve oldukça öne çıkan şarkısı yeni klibiyle de taçlanınca oldukça ses getirdi. Sözleri de çarpıcı olan bu şarkıyı dinlemenizi tavsiye ederim.