Listeliyoruz ailesi olarak her ay sana birbirinden keyifli film, dizi, kitap ve şarkı önerileriyle geliyoruz! Sen de ailemize katılmak istersen iletişim adreslerimizden bize ulaşabilirsin. 

Dilerseniz Eylül ayı önerilerimize buradan bakabilirsin!

Hadi önerilerimize birlikte bakalım:

Alev

Film: Love at First Sight
Before Sunrise seviyorsan, bu filme bayılacağına eminim. Her şeyin bir sebebi olduğunu, havaalanında uçağı 4 dakika ile kaçırarak hayatının aşkı ile tanışan Hadley ile öğreniyoruz. Genellikle ikili diyalog halinde geçen bu film, tatlı ve akıcı bir şekilde ilerliyor. Çerezlik olarak izleyebilirsin.

Dizi: Hi Bye, Mama
Tekrar ve tekrar bir Kore dizisi önerisi ile geldim! Dizi, çok büyük bir ikilem içerisine dönen hayalet bir anneyi anlatıyor. Doğum sırasında ölen ve hayalet olarak ailesini izleyen karakterimiz, bir gün dünyaya yeniden dönüyor! Eğer yaşamak istiyorsa tek yapması gereken, ailesindeki yerini geri almak. Bakalım yapabilecek mi?

Kitap: Ferdinand von Schirach: Suç
Eğer gerçek suç hikayelerini okumaktan hoşlanıyorsan, ilacın bu kitap diyebilirim. Bir avukatın anlattığı gerçek olaylar, suçluların psikolojik ve fiziksel olarak yaşadığı durumları anlatıyor.

Şarkı: Tuğkan- Özledim
Dinlemeye doyamadığım parçayı da şöyle bırakıyorum:

Burcu

Film: Dilwale Dulhania Le Jayenge (DDLJ)
Bu film, hint sinemasının tarihini değiştirmiş diyebiliriz. 95 yapımı olan bu film Editya Chopra’nın yönetmenlik yaptığı ilk film olmasının yanı sıra Shah Rukh Khan’ın ilk kez aşk adamını oynadığı ilk filmdir. Önceleri hep aksiyon filmlerinde oynamış olan Shah Rukh, ilk kez bu filmde aşık birini canlandırmış ve birçok ödül alarak herkes tarafından aşk adamı olarak bilinmiştir. Film, Hindistan’da öyle bir yankı uyandırmış ki 1000 hafta vizyonda kalmış ve insanlar 40-70 kere sinemasına gitmiş. Batı kültürü ve Hindistan kültürünü birleştiren bu hikayeyi ben çok sevdim. Umarım sen de beğenirsin.

Dizi: This is Us
Mükemmel bir kurguya sahip olan bu aile dizisini izlerken kimi zaman için ısınacak kimi zaman da göz yaşlarını tutamayacaksın. Emin olduğum tek şey var ki; başladığın zaman bırakamayacaksın.

Kitap: Rick Riordan-Yunan Kahramanları
Daha önce Yunan tanrılarını anlattığı kitabını önermiştim. Şimdi ise sıra kahramanları tanımada! Perseus, Herakles, Daidalus, Psyche gibi birçok kişinin hikayesini öğrenebilirsin.

Şarkı: Stromae – Fils de joie
Hayali bir ülkede devlet, ölen bir seks işçisi için cenaze töreni düzenler.

Burak

Film: The Witch: Subversion (Manyeo)
Bazı filmler vardır izledikten sonra güzel filmdi dersiniz fakat aklınızda kalıcı bir yer etmez. Bazıları ise izledikten sonra “ne filmdi ama!” dedirtir insana. Son zamanlar izlediğin hiçbir film seni etkilemiyorsa, konusu hakkında bilgi sahibi olmadan hatta mümkünse fragmanına bile göz atmadan bu filmi izlemeni öneririm.

Dizi: Mutlu Ol Yeter
Ne varsa eskilerde var serimizde, kendisini bize Leyla ile Mecnun’dan sevdiren Ali Atay’ın oynadığı Mutlu Ol Yeter dizisi var bu ay. Dizi; yenge, aldatma, ihanet üçgenini içeren konuları işlemediği için sadece 7 bölüm yayınlanıp final yapsa da maalesef, tatlı ve sempatik olan bu diziyi boş bir vaktinde açıp keyifle seyredebilirsin.

Kitap: Cemal Safi- Vurgun
Bu ayda biraz şiir okuyalım istedim. Tanışma şerefine nail olduğum aynı zamanda hemşerim olan modern dönemin efsane şairlerinden, bir çok şiiri bestelenmiş, hafızamıza kazınmış bir çok şarkıda bulunan Cemal Safi’nin Vurgun kitabını okuyabilirsin. Amatör şairlik serüvenimde kendisi bana çokça ilham olmuştur. Ruhu şad olsun.

Şarkı: Cüneyt Ergün – Bilinmeyen Saati Uygulaması
Cesaretin Var mı Aşka filminden uyarlama klibi ile Youtubeda bulabileceğin bu şarkıyı, özellikle klibiyle birlikte izlemeni şiddetle öneririm.

Egemen

Film: Kurtarma Köpeği Ruby
Konusundan bahsedeyim ilk önce… Seçkin bir K-9 birimine katılmayı hayal eden bir eyalet polisi, kendi gibi mazlum olan zeki ama yaramaz barınak köpeği Ruby ile birlik olur. Ben oldum olası, kedilerin/köpeklerin olduğu filmleri çok sevmişimdir ama sadece Hachiko filmini bu sene izlemeye cesaret edebildim ve eminim ki, bu filmin finaline bayılacaksın!

Dizi: Seinfeld
İlk önce konusu; Seinfeld, Emmy Ödülü kazanmış, NBC televizyonunda 5 Temmuz 1989, 14 Mayıs 1998 tarihleri arasında yayımlanmış bir Amerikan sit-com. Toplamda 9 sezon yayımlanmıştır. Bu dizi, yıllardır listemde olan yapımlardan biriydi, ha izledim ha izleyeceğim derken bu yıl başlamak nasip oldu. Hâlâ da devam etmekteyim ve 7. sezondayım. Sanırım en hızlı bitireceğim sit-com olacak.

Kitap: İçinde Bir Sen Üçlemesi
Yaşadığı dünyada izine daha önce hiç rastlanmamış bir şehirde, farklı bir boyutta, tehlikeli bir adamın kollarında, aklını parçalara ayıracak bir olay düğümünün içinde mücadelesi başlayan Mahinev’in çözmesi gereken birçok sır vardır ve ona yavaş yavaş dolanarak tüm benliğini ele geçirip düğüm oluşturan bir aşkın pençesine düşmek üzeredir. Bu kitabı D&R’de gezinirken, tesadüfen fark ettim 2022 Ağustos Ayı’nda. Sayfalarını karıştırken bir polaroid fotoğraf buldum ve kimin olduğunu tahmin edersin belki. Evet, Medusa… Garip bir çekim var bu isimde.

Şarkı: Emir Bermuda – Paralel Evren Günceleri
Bu şarkıyı da, tamamen tesadüf eseri Spotify önerdi bana. Sanırım uygulama beni çok iyi tanıyor. İçinden ufak bir alıntı;
Alternatif gerçekliklerin özünde,
Plütonun bile ertesinde.

Selin

Film: Bridget Jones’un Günlüğü

Otuzlu yaşlar sendromunu yaşayan Bridget, yaşlanıp yalnız ölmekten korkmaya başlamıştır. Yeni yıl ile birlikte, 32 yaşına giren Bridget, artık kendi hayatının kontrolünü ellerine alması gerektiğini farkeder ve bir günlük tutmaya başlar.
Sigarayı bırakacak ve kilo verecek kendisinin en iyi haline ulaşmaya çalışmaktadır. Hayatı tam da istediği gibi yolunda giderken kendini iki erkeğin arasına sıkışmış olarak bulur. Bir tanesi gerçek olamayacak kadar başarılı ve iyi biridir, diğeri ise bir o kadar yanlış ama eğlenceli biridir.

Dizi: Yakamoz S-245

Bir Netflix yapımı olan Yakamoz S-245, dünyanın sonunu getiren bir felaketi konu alıyor.
Yakamoz adlı gemide bir grup insanın hayatta kalma mücadelesine şahit olduğumuz dizi, aniden gelişen güneş felaketi yüzünden kendilerine sığınak arayan ve bu arama yolculuğunda karşılarına çıkan olumsuz durumları anlatıyor.

Kitap: Psikiyatrist-Wulf Durn
Bir solukta okunacak kitaplar listesi yapsaydım eğer kesinlikle bir numarayı bu kitapa ayırırdım.
Gerilim türü okumayı sevenler kesinlikle bu kitabı da listesine almalı.
Konusu ise, psikiyatr Jan Forstner başarısız bir evlilikten ve işini kaybettikten sonra doğduğu yer olan Kahlenberg’e geri döner. Yirmi üç yıl önce, küçük kardeşi iz bırakmadan ortadan yok olmuş, hemen ardından babası bir araba kazasında ölmüştür. Kardeşinin başına gelenlerle ilgili belirsizlik ve babasının korkunç kaybı Jan’ın ruhsal durumunu belirler ve onu rahat bırakmaz.
Kâbuslarını geride bırakmayı ve tekrar yaşamaya başlamayı isteyen Fornstner, klinikteki bir hasta intihar edince, kendisini yıllardır gizli kalmış korkunç sırrı açığa çıkaracak olan soruşturmanın içinde bulur!

Şarkı: Sezen Aksu – Zalim

“Avare oldum, serseri oldum
Terki diyarda zalim
Senin allahın yok mu?
Yarin gözü yüksekte
Benim bir kuru aşkım var”

Bütün bir ay bu nakarat kısmı kafamın içinde çaldı.

Merve

Dizi: House of Cards

Michael Dobbs’un romanından uyarlanan House of Cards, politik drama seviyorsan eminim ilgini çekecektir. 2013 yılında yayımlanmaya başlayan dizinin 6 sezona ulaşması, oldukça sevildiğinin de göstergesi.

Film: Kurak Günler

Emin Alper’in usta kalemi ve yönetmenliğiyle harmanlanan Kurak Günler, başroller Selahattin Paşalı ve Ekin Koç’un harika oyunculuklarıyla ekrana kilitlemeyi başarıyor. Henüz savcı olan Emre’nin Yanıklar Kasabası’na tayin olmasıyla gün yüzüne çıkan olaylar silsilesini konu alan film, 9 dalda ödül alarak başarısını ortaya koydu.

Kitap: Aldous Huxley Cesur Yeni Dünya

Aldous Huxley tarafından yazılan muhteşem eser, en sevdiklerim arasında il 10’a girer. Distopik tarz okumayı seviyorsan mutlaka Cesur Yeni Dünya’yı okuma listene eklemelisin.

Şarkı: Buika – No Habrá Nadie En El Mundo

Eski ama iç ısıtmaya devam eden huzur verici şarkılardan…

Sevgi

Film : Toc Toc
Takıntıları ele alan bu yapım bir grup obsesif kompülsif bozukluğundan muzdarip hastaları konu alıyor. Doktoru beklerken koyulaşan sohbetleri ile bağ kuran bu grubun birbirlerini anlayabilme serüvenleri gayet güzel işlenmiş. Başarılı oyunculuklar ile aktarılmak istenen mesaj ve hisler gerçekçi bir şekilde izleyiciye yansıtılmış. Listede bulunması gereken bir yapım.

Dizi : Gossip Girl
New York’un yüksek sosyete ve zengin okulundaki seçkin kişilerin özel hayatı ve entrikaları etrafında dönen bir yapım. Kimliği gizli bir blogger tüm skandalları ortaya dökmeye başlarsa neler olabilir? Yükselen başarılı oyunculuklar ile harmanlanmış dizi işlenen sürükleyici konusu ile hala gözde yapımlar arasında yerini korumakta. Göz atmadan geçmeyin.

Kitap : Jack LondonMartin Eden
Alt kesim ile üst kesim arasındaki burjuva farkını çok net ortaya koyan bir eserdir. Bu sıbof farklılıklarının ortasında işin içine aşk girmesi eserin sürükleyiciliğini arttırmaktadır. Ele alınış şekli sürükleyici olması ile yazılınca elinizden düşürmek istemeyeceğiniz bir eser.

Şarkı : *NSYNC – Better Place
2000’lerin gözde grubu NSYNC’nin tekrar bir araya gelmesi ve yayınlanan başarılı şarkıları ses getirdi. Çalma listenizde kesinlikle bulunması gereken bir parça.

Daha fazla öneri için “Editörler Öneriyor” kategorimizi incelemeyi unutma. Ayrıca aramıza katılmak istersen Listeliyoruz Instagram adresinden bize mesaj atabilirsin❤️