7-cakra-nedir

Doğu felsefesinde milattan öncelere dayanan bir enerji sistemi olan çakralar, insan bedeninde 7 temel enerji merkezi olarak karşımıza çıkıyor. Her merkez çakra, diğer adları ile döngü ve girdap olarak tanımlanıyor. Eğer sen de vücuttaki 7 çakra nedir diye merak ediyorsan doğru yerdesin! Konu ile ilgili bilmen gereken tüm detaylar, yazımızın devamında seninle. Keyifli okumalar.

Vücuttaki 7 Çakra Nedir?

Her insanın bedeninde 7 temel enerji merkezi bulunuyor. Çakra olarak tanımlanan bu enerji merkezleri, 7 farklı renk yardımı ile temsil ediliyor. Bu renkler ise gökkuşağı üzerinde yer alan renkler olarak biliniyor. Ayrıca çakralar, bedende belirli iç organlara ve sinir demetlerine karşılık geliyor. Çakralar arasında gerçekleşen enerji akışları, fizyolojik ve psikolojik açıdan denge sağlanmasına yardımcı oluyor. Beden kadar zihnin de zaman zaman arındırılması gerekiyor. İçindeki enerjiye kulak vererek kendini keşfedebilir ve çakra noktalarını tanıyabilirsin. Bu sayede zihnini arındırabilirsin. Bedendeki 7 çakrayı şu şekilde sıralayabiliriz:

1. Kök Çakra

Muladhara ve toprak çakra olarak da bilinen kök çakra; kuyruk sokumunda, üreme organları ve makat arasında yer alıyor. Yaşam enerjisini üreterek psikolojik destek sağlayan çakra; kemik sistemi, bacaklar ve kalın bağırsaklardan sorumlu olarak biliniyor. Kök çakranın kapalı olması durumunda yorgunluk, asabilik gibi problemler meydan gelebilir. İnsan ruhunun evrimi kök çakra ile başlıyor. Bu nedenle kök çakranın kapalı olması, yeniliklere ve değişikliklere de kapalı olma anlamını taşıyor. Ayrıca sorumlu olduğu organlar dolayısıyla kök çakra kapalı olduğunda kilo artışı, kabızlık, prostat gibi problemler de gözlemlenebiliyor. Kök çakranın açık olması ise özgüven, güçlü aile bağlarını artırır ve aynı zamanda yaşam gücünü yükselterek hayata bağlılığı sağlar.

2. Sakral Çakra

Swadhistana çakra olarak da bilinen sakral çakra, göbek deliğinin iki parmak altında yer alır ve yaratıcılığı, cinselliği, iştahı besler. Kısaca zevk çakrası olarak da nitelendirilebilir. Eğer sakral çakra dengedeyse yaşamdan haz alınır. Sosyal ve zihinsel faaliyetlerden, cinsellikten mutluluk duyabilmek için sakral çakranın açık olması gerekir.

3. Solar Pleksus Çakrası

Manipura çakra ve on taç yapraklı çakra isimleriyle de bilinen solar pleksus çakrası, göbek deliğinin iki parmak üzerinde yer alır. Güneş enerjisinin karın yolu ile bedene girerek yayılmasını ve güçlenmesini sağlar. Solar pleksus çakrası öz benliğin çıkış noktasıdır. Cesaret, güç ve özgüven kaynağıdır. Dengeli olması farkındalıklı, saygılı ve güçlü bir yaşamı getirir.

4. Kalp Çakrası

Anahata çakra olarak da bilinen kalp çakrası, göğüs kafesinin tam ortasında, kalbin yanında yer alır. Gerçek sevginin temelini oluşturur. Kalp çakrasının dengede olması gerçek sevgiyi derinden hissetmeye, huzurlu olmaya ve evrenle uyumlanmaya yardımcı olur.

5. Boğaz Çakrası

Vishuddha çakra olarak da bilinen boğaz çakrası, boğazın tam ortasında yer alır. Düşüncelerin eyleme dönüşmesiyle ilişkili olan çakranın enerjisi; konuşma, çizme, yazma, dans gibi eylemleri düzenler. İletişim gücünün kaynağı olan boğaz çakrası, kişinin kendini en iyi biçimde ifade etmesine yardımcı olur.

6. Üçüncü Göz Çakrası

Ajna çakra ve alın çakrası isimleriyle de bilinen üçüncü göz çakrası, iki kaşın ortasında yer alır. İçgörü ve sezgi gibi manevi yönde olan duyguları yöneten üçüncü göz çakrası, evrensel bilgi akışının da kaynağıdır.

7. Taç Çakrası

Sahasrara çakra olarak da bilinen taç çakrası, bin taç yapraklıdır. Başın en tepesinde bulunur ve başın üzerinden gökyüzüne uzanan enerji sütunu olarak da bilinir. Varlığın muhteşemliğini ve sonsuzluğunu keşfedebileceğin ilahi boyutun da anahtarıdır.

7 Çakra Renkleri Nelerdir?

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı vvv.png

Bütün çakraların kendine özel renkleri vardır. O renkleri ise şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Kök Çakra: Kırmızı
 • Sakral Çakra: Turuncu
 • Solar Pleksus: Sarı
 • Kalp Çakrası: Yeşil
 • Boğaz Çakrası: Mavi
 • Üçüncü Göz Çakrası: Çivit
 • Taç Çakrası: Mor

7 Çakra Taşı Nedir?

7 çakrayı temsil eden doğal taşlar bulunur. Bu taşlar, çakraların renklerine göre uyumlanmıştır. İşte 7 çakranın doğal taşları:

 • Kök Çakra: Kırmızı akik, yakut, mercan
 • Sakral Çakra: Ay taşı, turuncu akik
 • Solar Pleksus: Kaplan gözü, topaz
 • Kalp Çakrası: Yeşim, zümrüt
 • Boğaz Çakrası: Akuamarin, turkuaz
 • Üçüncü Göz Çakrası: Lapis, safir
 • Taç Çakrası: Ametist

Yazan:

Alev Ateş

Sadece 27.