bir-lokmalık-kitap

Günlük hayatın koşuşturmacası içerisinde bazen kitap okumaya, durup biraz dinlenmeye vakit ayıramıyoruz. Bu küçük molalarda, uyku öncelerinde ya da dinlenmek istediğinde okuyabileceğin kitapları senin için listeledik. Her biri birbirinden etkileyici çerezlik kitaplar. Üstelik hiçbiri 200 sayfayı geçmiyor! Şimdiden keyifli okumalar.

1. Peyami Safa – Selma ve Gölgesi

Peyami Safa’nın en etkileyici kitaplarından biridir Selma ve Gölgesi. Polisiye ve entrika sevenlerin bayılacağını düşündüğümüz bu eser tam tamına 160 sayfa! Peyami Safa’nın “Server Bedi” takma ismiyle yazdığı bu kitap, dünya edebiyatı için bir ilk.

2. Yaşar Kemal – Ağrı Dağı Efsanesi

Yaşar Kemal Türk edebiyatının başına gelmiş en harika insanlardan bir tanesi elbette. Her kitabına ayrı hayranlık duyduğumuz Yaşar Kemal’in, Ağrı Dağı Efsanesi’ni listemize ekledik. Aşk destanı olarak bilinen eser, toplamda 143 sayfa. Bildiği gelenekleri Mahmut Han’a karşı savunan iki aşığı konu alan Ağrı Dağı Efsanesi, insan psikolojisinin derinlerine iniyor. Anlatılmak istenen her şeyi kitabı okurken kendin keşfedebilirsin. Kitabı okurken YouTube üzerinden Ağrı Dağı’nın Öfkesi’ni de dinleyebilirsin üstelik. (:

3. H. G. Wells – Görünmez Adam

Herkesin görünmez olma isteği mutlaka olmuştur. Peki ya bunu başarabilseydin? Eminim hepimiz görünmez olmanın ne kadar keyifli olacağını düşünmüşüzdür, peki ya sonsuza dek öyle kalsaydık? Bütün bunlar başımıza gelseydi ne olurdu sorusunun yanıtını, Görünmez Adam’ı okurken bulabilirsin! Avantaj zannedilen bir durumun korkunçluğu ile seni 192 sayfa boyunca baş başa bırakıyoruz.

4. Stefan Zweig – Lyon’da Düğün

Bir lokmalık kitaplardan bahsederken Stefan Zweig kitabı eklememek olmaz. Fransız Devrimi esnasında yaşanan kargaşanın içerisinde barınmaya çalışan iki aşığın hikayesini bu kitapta okuyabilirsin. Aşka inan ya da inanma, bu ikiliye sonsuza dek saygı duyacağına eminiz -tıpkı diğerleri gibi-. Bu kitap sana 1793 yılında kentte kurşuna dizilmeyi bekleyen karşı devrimcilerin toplandığı hapishanede geçen tuhaf olayları dinleme fırsatı sunuyor. Üstelik sadece 50 sayfa!

5. Nicholas Sparks- Uzaktaki Anılar

A Walk to Remember, Türkçesi ile Uzaktaki Anılar filminin kitap hali! Kitabı okuduktan sonra hüngür hüngür ağlamaya devam etmek için filme koşabilirsin. Kitap ve film oldukça uyumlu ilerliyor. Klasik bir konuya sahip olmasına rağmen eser hem okuyucuları hem de seyircileri kendine çekmeyi başarıyor. Kötü son sevmiyorsan, bu kitaba bulaşma diyebilirim. Hayır bu spoiler değil. Bu eserimiz ise 160 sayfa.

Yazan:

Alev Ateş

Sadece 27.