8 Şubat 1828 yılında dünyaya gelen Jules Verne, bilim kurgu dünyasının öncüleri arasında yer alıyor. Biz de onu 196. doğum gününde anmak istedik. Bu içeriğimizde hayatından bahsederken, hakkında az bilinenleri ve geçmişten geleceğe yaptığı öngörüleri inceleyeceğiz. Peki sen de Jules Verne’in hayatına keyifli bir yolculuk yapmaya hazır mısın?

Jules Verne Kimdir?

Dünyanın Merkezine Yolculuk, Denizler Altında 20000 Fersah, 80 Günde Devri Alem gibi kitaplarıyla tanınan Jules Gabriel Verne, Fransız yazar ve gezgindir. Eserlerinde ayrıntılarıyla tarif ettiği buluşlar ve makinelerin, o dönemlerde gelişmekte olan Avrupa sanayisi ve teknolojisine ilham kaynağı olduğu düşünülüyor. Öyle ki, 100 yıl önceden öngördüğü icatlardan birçoğunu şu an kullanıyoruz! Hadi o icatlara önden bir göz atalım!

Jules Verne’in Kitaplarında Öngördüğü İcatlar

Jules Verne kitaplarında, pek çok icattan bahsetmişti. O icatların pek çoğunu şu an günümüzde kullanıyoruz. Örneğin 1886 yılında kaleme aldığı bir makalesinde, buhar yardımıyla çalışan ve bir bütün halinde gökyüzüne yükselerek uçan taşıtlardan bahsediyor. Üstelik bu icadı yazdığında henüz ilk uçak bile icat edilmemişti! Ayrıca Denizler Altında Yirmi Bin Fersah kitabında şok cihazından bahsediyordu. 1863 yılında yazdığı Yirminci Yüzyılda Paris adlı kitabında ise geleneksel idam yöntemlerinin dışında elektrikli sandalye ile gerçekleştirilen infazlar olduğunu görüyoruz. Bu tür idam yöntemi ise 1888 yılından sonra yaygınlaşmaya başladı. Üstelik tüm bunlar bu kadarla sınırlı değil! Ay’a Seyahat kitabında füze yardımıyla ittirmeli olarak uzay boşluğunda belirlenen noktaya gönderilen uzay kapsülü, kitaptan 100 yıl kadar sonra hayata geçirilebildi.

Jules Verne’in Eserlerinde Etkilendikleri

Çocukluğunda Gemileri İzlerdi

Yazar, Batı Fransa’da yer alan Nantes şehrinde dünyaya geldi. Doğduğu yer aslında, eserlerinde derin bir etkiye sahip oldu. 19. yüzyılda Nantes, gemi yapımcıları ve tüccarlar için hizmet veren bir liman kentiydi. Bu sayede Jules, çocukluğunda gemileri seyrederek ve gemilere tırmanmayı hayal etmiş oldu.

Paris’te Siyasi İstikrarsızlık Dönemine Denk Geldi

Jules Verne’in babası, onu hukuk okuması için zorluyordu. Bu nedenle hukuk okumak için Paris’e gitmesi gerekmişti. Paris’te yaşadığı dönemler ise Paris’te siyasi istikrarsızlık dönemine denk geldi. Jules Verne, bu zamanlarda siyasi karışıklıklardan uzak durdu. Daha sonrasında yazdığı yazılarda sık sık devlet çatışması konularını kaleme aldı.
The Count of Chatelaine: A Tale of the French Revolution (Chatelaine Sayısı: Fransız Devriminin Hikayesi)
-The Flight to France
isimli eserlerinde sıradan ve soylu Fransızların mücadelelerini, Natalis Delpierre isimli subayın 1792 yılında Fransız Devriminden önce geçen savaş maceralarını anlattı.

Denizcilik Maceralarından Esinlendi

1860’lı yıllarda kariyeri başlayan Verne, zaman içerisinde iyi para kazanmaya başladı. Ardından 1867 yılında bir yat satın aldı. Bu yata, oğlunun isminden esinlenerek Saint Michel adını verdi. Saint Michel ile Avrupa’yı, İngiliz Adalarını, Kanal Adalarını ve Biscay Körfezi’ni gezdi. Denizde yaşadığı huzuru ve sessizliği çok sevdi. Bu keyfin tadını çıkartırken bir yandan da Seksen Günde Devri Alem ve Denizler Altında 20.000 Fersah romanları için metinler yazmaya başladı. Verne, zaman içerisinde Saint Michel’i, Saint Michel II adını verdiği daha büyük bir botla değiştirdi. Daha sonraları ise İskoçya ve Akdeniz’e uzun yolculuklar yapacağı 10 kişilik mürettebatı da içerisinde barındıran Saint Michel III isimli buharlı yatı satın aldı.

Mutlaka Okunması Gereken Jules Verne Eserleri

Her kitabı ayrı bir şaheser olan Jules Verne’in, okuman gereken kitaplarından bazılarını listeledik:

  • Ay’a Seyahat (Bu kitap filme uyarlanmıştır. Georges Méliès’in yönetmenliğinde çekilen, tarihin ilk bilimkurgu filmi eseri olarak da bilinir.)
  • 80 Günde Devri Alem 
  • Denizler Altında Yirmi Bin Fersah
  • Zacharius Usta
  • Dünyanın Merkezine Seyahat
  • Balonla Beş Hafta
  • On Beş Yaşında Bir Kaptan
  • Buzullar Arasında Bir Kış
  • Doktor Ox’un Deneyi
  • İki Yıl Okul Tatili

Son olarak Ray Bradbury’ye kulak verelim ve onun sözüyle yazımızı bitirelim:

Hepimiz bir şekilde Jules Verne’in çocuklarıyız.

Daha fazla bu tarz içerik için Edebiyat kategorimize göz atabilirsin. Ayrıca aramıza katılmak istersen Listeliyoruz Instagram adresinden bize mesaj atabilirsin❤️

Yazan:

Alev Ateş

Sadece 27.