Bugün spor tarihinin belki de en büyük oyuncularından olan, çoğumuza basketbol sporunu sevdiren, okul yıllarımızda teneffüslerde maçlarımızda olmayı en çok tercih ettiğimiz oyunculardan birinin ölüm yıl dönümüyle karşınızdayım. Bahsettiğim kişi Lebron James ile kıyasıya bir kariyer yarışına giren Kobe Bryant… Yılın başlangıcından anlamalıydık “pandemi” hayatımızı mahvedecekti.

Tam adı Kobe Bean Bryant olan efsanevi sporcu, 23 Ağustos 1978’de Philadelphia’da doğmuştur. Ailesi ona Japonya’da bir şehir olan “Kobe” de ünlü bir bifteğin adını vermiştir.

Babası olan Joe “Jellybean” Bryant, NBA Kariyeri’ni bitirdikten sonra, ailesiyle birlikte İtalya’ya taşnmıştır. Baba Joe, burada da İtalya Ligi’nde (Sebastiani Rieti) kariyerine devam etmiştir.

Kobe’nin basketbola isteği 3 yaşındayken başladı (Kobe Bryant’s Muse adlı belgeselde de bahsedilmekte) ve o yaştan itibaren LA Lakers’ın hayranıydı. İtalya’daki yaşam tarzına alışan Kobe’nin basketbola olan ilgisinin pekişmesinde büyükbabasının kendisine yolladığı NBA videolarının olduğu söylenmektedir. (Yaklaşık 1.5 saatlik belgeseli izlemenizi tavsiye ediyorum.)

O yaşlardayken “Animasyon filmleri” ne ilgi duyan Kobe, basketbol hakkındaki pek çok şeyi bu filmlerden öğrenmiştir. Yani adeta “ilham kaynağı” olduğunu söyleyebiliriz. O yaşlarda futbol oynamayı da öğrenmiştir. (Her Galatasaray’lı 1.98’lik Kobe’yi bir kez olsun forvet olarak istemiştir belki de…) Yazları “basketbol” için ABD’ye dönen Kobe, Bala Cynwyd Okulu’na kayıt olduğunda tamamen Philadelphia’ya ailesiyle birlikte geri dönmüştür.

Okuduğu Lower Merion Lisesi’nde ise basketbolda kendine has şutör guard oyun stilini geliştirmiş ve pek çok ödül kazanmıştır. Ün yakaladıktan sonra SAT Sınavı’na girdi ve 1080 puan alarak, zor bir seçim yapmış ve NBA Macerası’na başlamıştır. (NBA Tarihi’nin en genç ikinci oyuncusudur.)

1996 yılına gelindiğinde Lakers genel menajeri Jerry West, kendisinin potansiyeli fark etmişti ve “Vlade Divac Takası” ile genç Kobe’nin hayalleri gerçek olmuştu, Eddie Jones ve Nick Van Exel gibi ünlü oyuncuların olduğu LA Lakers Takımı’nda süre almaya başlamıştı. Başlangıçta yedek kulübesine hapsolan Kobe, sıçrama yeteneği sayesinde 1997 yılında Slam Dunk (Smaç Yarışması) organizasyonunda kazanan olarak dikkatleri üstüne çekmiştir.

1997 yılından sonra daha fazla süre almaya başlayan Kobe, seyirci tarafından belirlenen NBA’in Yılın En İyi Altıncı Adamı Ödülü (NBA’s Sixth Man of the Year Award) oylamada finale kalmayı başarmıştır. Aynı zamanda o sezonun en genç All-Star 5’inde yer almayı da başarmıştır. O yıllarda  sonra da, “Adidas” gibi üst düzey firmalarla sponsorluk anlaşmaları imzalamıştır.

2000 ve 2002 yılları arasında takımıyla üst üste şampiyonluklar elde eden Kobe, kariyer rekorlarını kırdığı 2002-2003 sezonunda finalde şampiyonluğu San Antonio Spurs’a kaptırmıştır. Sonraki sezonda ise, LA Lakers kadrosunu güçlendirse de, yine kaderi aynı olmuştur.

2003 yılı Kobe Bryant için biraz sancılı geçmiştir. Katelyn Faber tarafından tecavüzle suçlanmış, Mart 2005’te kendisiyle anlaşma yapması sonucu iddialar düşmüştür fakat imajı zedelenmiştir. Ayrıca takım arkadaşı Shaquille O’Neal ile de tartışma yaşamıştır. “The Last Season: A Team in Search of It’s Soul” isimli kitapta “koçluk yapılamayan oyuncu” olarak anılmıştır.

Ahh… Sanırım evliliğinden bahsetmeyi unuttum… Ondan da kısaca bahsedip, kariyerine devam edelim. 1999 yılında lise öğrencisi Vanessa Laine ile bir video kayıt setinde tanışmışlardı. Basketbolun yanı sıra, “Rap” müziğine de ilgi duyan Kobe, hayatının aşkını bulmuştur. Henüz ilişkilerinin 6. Ayında evlilik kararı alan çift, ailelerin onay vermemesine rağmen evliliği gerçekleştirmiş ve bu evlilikten tam 4 kız çocukları olmuştur.

2006 yılında ise, “81 sayı” ile kırılması çok güç bir rekor kırmıştır. (Bu alanda 1. Olan oyuncu 100 sayı ile Wilt Chambeɾlain’dir.) 2008 yılında Yaz Olimpiyatları’nda ABD ile birlikte şampiyonluğa ulaşarak altın madalyanın da sahibi olmuştur.) 2013 yılında aşil tendonundan sakatlık geçiren Kobe, 13 Nisan 2016’da son maçına çıktıktan sonra еmеkli olmuştur. (Son maçında 60 sayı performansı)

2020 yılında ise, 13 yaşındaki kızı Gianna ve helikopterde bulunan diğer 7 kişiyle birlikte hayatı trajik şekilde sona ermiştir. Mümkün olduğunca kısa, anlaşılabilir şekilde yazmaya çalıştığım yazıyı başarılarını yazarak noktalayacağım. Bir efsanevi olan “Black Mamba” yı saygıyla anıyoruz.

  • 18 kez NBA All-Star seçildi.
  • 4 kez NBA All-Star MVP’si seçildi.
  • 2 kez NBA Finalleri serisinde MVP seçildi.
  • 2 kez ligin sayı kralı oldu.
  • 11 kez yılın en iyi 5’ine seçildi.
  • Kariyeri boyunca toplam 33.643 sayı, 7.047 ribaund, 6.306 asist ile muhteşem bir kariyere sahiptir.

Son olarak ekstra bir bilgi; Los Angeles kenti, tamamı Los Angeles Lakers’ta geçen 20 yıllık NBA kariyerine 2015-2016 sezonu sonunda nokta koyan Kobe Bryant’ı anmak ve onurlandırmak için 24 Ağustos’un “Kobe Bryant Günü” olmasına karar vermiştir.

Daha fazla bu tarz içerik için Ünlüler Dünyası kategorimize göz atabilirsin. Ayrıca aramıza katılmak istersen Listeliyoruz Instagram adresinden bize mesaj atabilirsin❤️