Geçmişten günümüze Türkiye pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bu medeniyetlerin birçoğunun kalıntıları da çeşitli müzelerde sergileniyor. Bu sayede tatilin ve seyahatin anlamı Türkiye’de sadece deniz kum güneş ya da kar ve kayaktan ibaret olarak geçmiyor. Ülkemizde pek çok açık hava müzesi, ören yeri ve antik kent yer alıyor. Biz de bu yazımızda senin için mutlaka görmen gereken açık hava müzelerini tüm detaylarıyla derledik. Keyifli gezmeler! 💖

İzmir – Smyrna Antik Kent

Smyrna Agorası olarak da bilinen kentin hikayesi şöyle; Büyük İskender M.Ö. 334 yılında Pers İmparatorluğu’nu yendikten sonra ordusuyla İzmir’e gelmiş. Denilene göre avlanmak için geldiği Kadifekale’de (o dönemki adı ile Pagos Tepesi) eteklerinde uyuyakalmış. Rüyasında ise Nemesis, ona burada bir kent kurmasını söylemiş. Smyrna halkı bunu duyunca Tanrı Apollon’a danışmış ve Apollon onlara kurulan kentte yaşayanların çok mutlu olacağını söylemiş. Böylelikle bir kent inşa edilmiş. Bu kent İzmir’in 3 noktasında yer alıyor. Bunlar; Bayraklı, Namazgah ve Kadifekale. Açık hava müzesinde Athena tapınağından, surlara, su altı kanallarından çeşmelere pek çok görmen gereken güzelliklere rastlayacaksın!

İzmir – Efes Antik Kent

Efes Antik Kent, İzmir’in Selçuk ilçesinde yer alıyor. Sadece Türkiye değil, dünya için de önemli olan kent, pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Yükselişini ise Roma İmparatorluğu döneminde yaşayan Efes’in Antik kent efsanesi ise; Meryem Ana’nın da buraya uğraşmış olduğu söylentisi.

Mardin – Dara Örenyeri

Mezopotamya’nın en önemli kentleri arasında yer alan Dara Örenyeri; Büyük İskender ile Pers imparatoru olan Darius’un büyük savaşı yaptığı yer olarak da biliniyor. Kent içerisinde saray, kilise, zindan ve tophane gibi yapılar bulunuyor. Üstelik bu yapılar kaya içine oyularak yapılmış durumda.

Burdur – Sagalassos Antik Kenti

Çeşmelerinin görkemi ile anılan Sagalassos Antik Kenti, Antik yunan döneminde Pisidya’nın başkentiymiş. Şehrin yapısı kısmen de olsa ayakta kalabilmiş. Özellikle tiyatro bölümü en iyi durumda olarak karşımıza çıkıyor. Antik kent içerisinde ayrıca Yunan tanrıları olarak bilinen Ares, Herkül, Hermes, Zeus, Athena ve Poseidon büstleri de bulunuyor.

Aydın – Aphrodisias Antik Kent

Adını aşk ve doğa tanrıçası Afrodit’ten alan kent, Türkiye’nin en çok ziyaret edilen açık hava müzeleri arasında yer alıyor. Antik kentin kuruluşu ise M.Ö. 5000’li yıllara kadar uzanıyor. Aphrodisias Antik Kenti içerisinde ise; Afrodit tapınağı, tiyatro, hamam, stadyum gibi yapılar bulunuyor.    

Nevşehir – Göreme Açık Hava Müzesi

Kapadokya’da yer alan Göreme Açık Hava Müzesi; tarih ile doğanın eşsiz birleşimini göz önüne seriyor. Peribacaları ile ünlü kentte, geçmişte yaşamış olan halkın bıraktığı eserler, günümüze kadar ulaşmış durumda. Müzenin içerisinde mağaralar, mağaraların içerisinde ise odalar ve kiliseler sana bambaşka bir deneyim yaşattıracak!

Denizli – Pamukkale Hierapolis Antik Kenti

UNESCO Dünya Miras Listesi içerisinde yer alan Pamukkale’nin yanında Hieapolis Antik Kenti bulunuyor. Bu kent içerisinde Bizans döneminden kalan tarihi eserlere göz atabilirsin. Hazır uğraşmışken travertenleri de ziyaret etmeyi unutma! 😊

Adıyaman – Nemrut Örenyeri

UNESCO Dünya Mirası Listesi içerisinde yer alan bir diğer açık hava müzesi ise Nemrut Örenyeri. 2 bin 150 metre yükseklikteki heykellerin bulunduğu bu yer, Kommagene Kralı olan I. Antiochos tarafından yaptırılmış. Dağın her iki yakasında da yer alan heykeller görünüşlerinin yanı sıra tarihi ile de büyülüyor.

Sen hangi açık hava müzelerine gittin? En sevdiğin hangisiydi? Yorumlarda buluşalım. 💖

Yazan:

Alev Ateş

Sadece 27.