Kokuların, bir mekanı en çekici kılan özelliklerden biri olduğu bilinen bir gerçek. Aynı zamanda kokular, ruh halimizi ve modumuzu da yüksek derecede etkiler. Örneğin bazı kokular sakinleştirici bir etki yaratırken, bazı kokularsa sakinleşmeye yardımcı olur. Yaratmak istediğin atmosfere ve ruh haline en uygun kokuyu arıyorsan doğru yerdesin! Oda kokusu seçerken dikkat etmen gereken püf noktaları senin için derledik. Keyifli okumalar!😌

Salon İçin Huzur Verici Kokular

Gün içerisinde en sık vakit geçirilen alanlardan biri salonlardır. Hem günün stresini attığımız hem de ailemiz ve arkadaşlarımızla hoş sohbetler ettiğimiz salonlarda, huzur dolu bir atmosfer ararız. Bu nedenle salonda huzur bulacağın kokular tercih etmelisin. Örneğin sedir ağacı, lavanta, sandal ağacı ve vanilya gibi oda kokuları salonlar için idealdir.

Çalışma Alanı İçin Verimlilik Artıracak Kokular

Günümüzde pek çok insan artık evden çalışıyor. Eğer evde çalışma alanı yaratmak istiyorsan; daima zinde hissedeceğin bir koku tercih edebilirsin. Narenciye kokular çalışma ortamları için oldukça idealdir. Dilersen stres azaltmana yardımcı olacak lavanta kokusunu da tercih edebilirsin. Ayrıca çam kokusunun da, temiz bir zihin oluşturarak odaklanmayı da artırdığı biliniyor.

Yatak Odası İçin Romantik Kokular

Günün tüm yorgunluğunu attığımız, huzur dolu bir uykuya daldığımız odalarda uyku kalitesi oldukça önemlidir. Eğer uyku sorunu yaşıyorsan “İyi Bir Uyku İçin 5 İpucu” başlıklı yazımıza da göz atabilirsin. Uyku kalitesini artırmak için papatya, sandal ağacı kokularını tercih edebilirsin. Güzel rüyalar görmek için yastığına lavanta yağı damlatabilirsin. Eğer daha romantik bir ortam istiyorsan sakura, gül gibi çiçek özlü kokular tercih edebilirsin.

Banyoda Ferahlatıcı Kokular

Banyolarda tazelik ve huzur veren kokular tercih etmek önemlidir. Banyoda ferahlatıcı ve huzur verici kokular istiyorsan taze sabun kokuları tercih edebilirsin. Ayrıca dilersen zinde kalmana yardımcı olacak okyanus kokusunu da kullanabilirsin.

Yazan:

Alev Ateş

Sadece 27.