Birbirinden güzel sanat eserleri, içlerinde bazı gizemleri saklar. Bunun en büyük nedeni; onları yapan sanatçıların hissettiği duygular, gizli mesajlar ve ilham aldıkları insanlardır. Bugün senin için; hemen hemen herkesin bildiği ve hayranlık duyduğu bazı tabloların bilinmeyen hikayelerini anlattık. Bakalım hangi tablo hangi gizemi barındırıyor! Hadi başlayalım. 🪄

1. Sandro Botticelli / Birth of Venus – Venüs’ün Doğuşu

1485 yapımı olan Venüs’ün Doğuşu adlı eser, Sandro Botticelli için oldukça önemlidir. Ressam, bu eser sayesinde kariyerinin üst basamaklarını hızla tırmanmıştır. Sandro Botticelli’nin bu tablodaki Venüs tasviri görüldüğü üzere erotiktir. Üstelik Venüs’ün cinsel organını ve göğsünü tam kapatmamış olması da bu tabloda dikkat çeken bir unsurdur. Bu durum daha sonra pek çok heykeltıraş tarafından da taklit edilmiştir. Pagan etkisi taşıyan bu tablo, sanatçının yakılmayan nadir eserlerinden biridir.

2. Csontváry Kosztka Tivadar / The Old FishermanYaşlı Balıkçı

Macarlı ressamın yaptığı bu tablonun gizemi, ressam vefat ettikten sonra ortaya çıktı. Tablonun tam ortasına ayna konulduğunda, balıkçının sol tarafının Tanrı’yı, sağ tarafının ise şeytanı simgelediği görülüyor.

3. Andrew Wyeth / Christina’s World -Christina’nın Dünyası

Tabloda görmüş olduğunuz kadın, tam olarak ressamın ilham perisi! Öyle ki ressamın diğer tablolarında da aynı kadını görmek mümkün. Hikayenin iç yüzü ise şu şekilde; ressamımız, yazlık evinin penceresinden dışarıyı izlediğinde sık sık komşusunu görürmüş. Komşusu, henüz gençken kaslarını eriten bir hastalığa yakalanmış ve bu sebeple yürüme becerisini de kaybetmiş. Tekerlekli sandalye kullanmak istemeyen kadın, tablodaki gibi sürünerek hareket ediyormuş.

4. Sir John Everett Millais / Ophelia

Bu tablo aslında, William Shakespeare’in Hamlet oyunundaki Ophelia karakterini temsil ediyor. Tabloda Ophelia, nehirde boğulmadan önce şarkı söylüyor. Tablonun genel bir hikayesi yok fakat Salvador Dali, John William Waterhouse ve Peter Blake gibi ünlü ressamlara ilham olmuştur.

5. Vincent van Gogh / Self-Portrait with Bandaged Ear – Bandajlı Kulak ile Otoportre

Vincent van Gogh, sol kulağını kesmiştir. Tabloya bakıldığında ise sağ kulağının sarılı olduğu görülür. Bu durum sanatçının, aynaya bakarak çizim yaptığını ifade eder.

Yazan:

Alev Ateş

Sadece 27.