Yeni yıla yeni umutlar, beklentiler, hayaller ve hedeflerle giriyoruz. Bütün bu isteklerimizin gerçekleşmesi için tuhaf şeylere inanmak da mümkün oluyor. Bu nedenle tuhaf inançlara sahip olmak da doğal. Bu yazımızda yılbaşında gelenek hale gelmiş tuhaf alışkanlıkları derliyoruz!🎄

Üzüm Yemek

İspanya’da üzümler yeni yılda anlam kazanıyor. Yeni yılı İspanya’da geçiriyorsan 00.00’dan önce her çan çaldığında bir adet üzüm yiyerek bu geleneğe ortak olabilirsin! Yapman gereken tek şey bunu 12 kere yaparak, saat 00.00’ı gösterene kadar üzümleri ağzında tutmayı başarmak. Tüketilen 12 üzümün her biri, yılın bir ayını temsil ediyor. Bu gelenek günümüzde Türkiye’de de yapılmaya başlandı.

Camdan Eşya Atmak

Güney Afrika’da eski elektronik eşyaların camdan atılıyor! Bu durum; yeni eşyaların alınacağına ve bereket getireceğine inanıldığı için yapılıyor.

7 Dalga Üzerinde Zıplamak

Brezilya’da 7 dalga üzerinden atladığında şansının iyi olacağına inanılıyor.

Kırmızı Giymek

Yılbaşında kırmızı iç çamaşırı giyildiğini biliyorsundur. Aslında bu geleneği başlatanlar İtalyanlar! Yeni yıla kırmızı giyerek girmenin iyi şans ve aşk getireceği inancı, İtalya’dan yayılmış. Günümüzde Türkiye’de de sıklıkla uygulanan bir gelenek olarak biliniyor.

Boş Valizle Gezmek

Kolombiyalılar, yeni yılda elde boş bir valizle sokaklarda dolaşıldığında; gelecek yılın seyahat, tatil ile geçirileceğine inanıyor.

Kapıda Tabak Kırmak

Danimarkalılar, yılbaşı gecesinde komşularının kapısı önünde tabak kırıyor. Kapının önünde ne kadar çok tabak çanak kırıldıysa, yeni yıla o kadar şanslı giriyorsun.

Hayvanlarla İletişim Kurmak

Romen çiftçiler, yılbaşı arifesinde hayvanlarıyla iletişim kurmaya çalışıyor. Eğer hayvanlar karşısındakine karşılık verirse, bunun gelecek yıl için şans getireceği söyleniyor.

Dilek Kağıtlarını Yakmak

Rusya’da dileklerini yazdığın kağıtları yaktığında dileğinin kabul olacağına inanılıyor.

Daha fazla bu tarz içerik için Hobi&Eğlence kategorimize göz atabilirsin. Ayrıca aramıza katılmak istersen Listeliyoruz Instagram adresinden bize mesaj atabilirsin❤️

Yazan:

Alev Ateş

Sadece 27.