Bugün 9 Şubat Dünya Pizza Günü… Kilo aldıracak bir yazı olacak, diyette olanların yazıya devam etmemesi önemli rica olunur. Eğer devam edeceklerse de sorumluluk kabul etmiyoruz. Hepimizin belki de en çok yemeyi sevdiği pizza tarifleri, tatları, türleri vardır. Aşağıdaki kaplumbağayı hatırladın mı?

Geçmişten bugüne kadar Eski Mısır Medeniyeti’nde, Romalılar ve Yunanlılar’da sıkça rastlanan her türlü şifalı otu kullanarak yapılan “soslu gözleme/pide” başlangıç tarihi olarak kabul edilse de modern başlangıç tarihi Napoli’de Kraliçe Margherita tarafından görevlendirilen bir şef tarafından yaratılması sayılmaktadır. 1889 yılında Kraliçe Margherita’nın mozzarella peyniri, domates ve fesleğen ile yapılan bu hamur işini tatmasıyla ve her öğünde yenilebilecek olmasıyla ün salmıştır.

1889 yılından önce ise pizzanın ilk denemeleri yapılmıştı aslında ama bazı İtalyan Yazarlar tarafından “iğrenç” olarak kabul edilmekteydi. İlk pizzacı seyyar satıcı olarak kurulan “Antica Pizzeria Port Alba” olarak bilinmektedir. İlla bir kraliçenin mi yemesi gerekiyordu üne kavuşması için?

Ancak 1940’lı yıllara kadar Napoli sınırları dışına çıkamayan pizza, Napoli’den Amerika Birleşik Devletleri’ne beyin göçü gerçekleştiren kişiler sayesinde dünyaca üne kavuşmuştu.

Pizza Günü’nde Ne Yapabilirsin?

150-200 TL’ye orta boy pizza yiyebilirsin mesela… Arkadaşlarınla bir pizza partisi yapabilirsin. “En Güzel Pizzayı Kim Yapacak?” yarışması yapabilirsin ama tarafsız bir jüriye ihtiyacınız olacak. Bence annelerimiz en tarafsız juri olabilir. “En Çok Pizzayı Yeme Yarışması” ya da “Bir Pizzayı En Hızlı Kim Bitirecek?” temalı yarışmalar olabilir. Bazı restoranlarda indirim kovalayabilirsin mesela. Böyle dertlerimiz olmasa iyiydi ama…

İlk olarak pizza hakkında tarihte yer edinmiş bilgileri, sonra da çok güzel bir tarif vererek yazıyı noktalayacağım…

  • Her yıl 5 milyardan fazla pizza satılmaktadır.
  • Cumartesi pizza yemek için en popüler gecedir. (Ben her gün yerim fark etmez.)
  • Dünyanın en pahallı pizzası 12.000 dolardır. (366.000 TL’den fazla) Sadece hamurunun yapılması 72 saat süren pizzada, Avustralya’dan deniz tuzu taneleri, Norveç’ten farklı hayvanların havyar türü gibi zengin içerikler mevcuttur.
  • Ya dünyanın en büyük pizzası? 1.261 metrelik kocaman bir pizza hayal edin. Bu pizzayı bile tek seferde bitirebilecek bir arkadaşınız var mı?
  • Peki ülkemize ne zaman geldi? Tabiki geç kaldık bu yeniliği yakalamakta. 1989 yılında büyük şehirlerde birkaç pizzacı açılmasıyla, ün yapmaya başlamıştır.

Meşhur Guacamole Pizzası tarifi ile devam ediyoruz

Mantarlar için;

Dilimlenmiş 2 portobello mantarı, (Nereden bulacağını bilmiyorum. Sanırım İtalya’dan…)

Kıyılmış 3 diş sarımsak,

1 yemek kaşığı zeytinyağı,

2 yemek kaşığı balzamik sirke,

1 çay kaşığı tuz…

Hamur için;

2 fincan un,

2 çay kaşığı kuru maya,

1 çay kaşığı şeker,

1 çay kaşığı tuz,

Yarım bardak ılık su,

2 yemek kaşığı zeytinyağı…

Guacamole için;

3 adet avokado, (Hayatımda yediğimi hatırlamıyorum. Belki sosunu yemişimdir.)

2 diş kıyılmış sarımsak,

1 adet yarım limon…

Guacamole için talimatlar;

Avokadolarını ikiye böl ve çekirdeklerini çıkar. Avokadoyu orta boy bir kaseye kaşıkla dök. Sarımsak, tuz ve taze sıkılmış limonu ekle. Avokadoyu pürüzsüz hale gelinceye kadar ez. Domatesleri ve soğanı ekle, birleşene kadar karıştır. Daha sonra buzdolabında bir saat kadar soğumaya bırak.

 Mantar için talimatlar;

Fırını yaklaşık 200 derece önceden ısıtmaya başla. Fırın tepsisini pişirme kâğıdı ile hizalamasını yap. Mantarları, zeytinyağı, tuz, balzamik sirke ve sarımsakla birlikte geniş bir karıştırma kabına at. Birleştirilene ve tüm mantarlar kaplanana kadar yavaşça karıştır. Fırın tepsisine yerleştirip 15 dakika pişir. Çıkar ve bir kenara koy.

Kabuğu (Hamuru ya da zemini) için talimatlar; Mikser kasesine (dümdüz plastik derin kap işte) su ve yağ ekle. Ayrı bir kapta ise un, şeker, maya ve tuzu birlikte karıştır. Mikserle karıştırdıktan sonra, iki karışımı birleştirip karıştır. Ondan sonra ise tezgâhı hafif unladıktan sonra, hamurun havasını aldırmak için yumruklayarak havasını al. Daha önceden ısıtmaya başladığın fırına hamuru zeytinyağı ile fırçalayıp, fırına yerleştir. Altın rengi bir kahverengine erişene kadar, pişirin ve en son olarak üstüne Guacamole’yi yayarak, servise hazır duruma getir. Afiyet olsun! 🙂

Pizza görünce böyle olanları görebilir miyiz?

Daha fazla bu tarz öneri için Yemek kategorimize göz atabilirsin. Ayrıca aramıza katılmak istersen Listeliyoruz Instagram adresinden bize mesaj atabilirsin❤️