Son yıllarda tesettür modasında ürün yelpazesi giderek büyüyor! Bu sayede çeşit çeşit şal modelleri de karşımıza çıkıyor. Kusursuz bir kombini, uyumlu bir şal ile tamamlamak isteyebilirsin. Bunun için hangi şallar daha kullanışlı, kombine uygun şallar nasıl seçilir gibi soruların yanıtlarını bilmen gerek. İşte tam olarak bunun için buradayız! Yazımızın devamında kış ve yaz mevsimine hatta makyaja göre şallar için öneriler seni bekliyor. Keyifli okumalar!

Yüze Göre Şal Seçimi

Yüze uygun şallar seçmek için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var:

  • Eğer uzun bir yüz şekline sahipsen bone ve şalı aynı renk grubundan seçebilirsin. Bu durum yüzünü, olduğundan daha yuvarlak gösterecektir.
  • Üçgen bir yüz şekline sahipsen, tepe bölümüne üçgen şekli verebilirsin.
  • Yuvarlak bir yüz şekline sahipsen, şalını bağlarken bonenin gözükmemesine özen gösterebilirsin.
  • Kare yüz şekline sahipsen, yüz hattını yumuşatacak bir şal modeli tercih edebilirsin. Ayrıca şalı bağlarken çene bölümünü bol bırakmaya dikkat edebilirsin.

Ten Rengine Göre Şal Seçimi

Ten rengine ve cilt alt tonuna bakarak sana en çok yakışacak şal rengini bulabilirsin! Esmer tenliysen eflatun, toz pembe ya da açık yeşil gibi tonları tercih edebilirsin. Açık tenliysen daha koyu renklere yönelebilirsin. Kumralsan bordo ve lacivert tonları tam sana göre olacaktır. ?

Kumaşına Göre Şal Seçimi

Şal alırken uzun ömürlü bir kullanıma uygun olmasına özen göstermek gerekir. Bu nedenle pamuk, saten, ipek, tafta gibi kaliteli kumaşlardan tasarlanmış şalları tercih edebilirsin.

Kıyafete Uygun Şal Seçimi

Kıyafete uygun bir şal modeli için mevsime göz atmak gerek.

  • Yaz mevsimine uygun şal seçimi için ipek, pamuk, koton ya da krep şallar tercih edebilirsin. Bu kumaşa sahip şallar, terleme yapmaz.
  • Kış mevsimine uygun şallar için pamuk, tafta, yün ve keten kumaşlarından şal tercih edebilirsin.

Ardından tek dikkat etmen gereken, kombinine uygun bir renk seçmek. İşte bu kadar!

Özel Günlere Uygun Şal Seçimi

Özel günler için canlı ve gösterişli renklere sahip şallar tercih edebilirsin. Bu sayede düğün, nişan gibi özel davetlerde şık bir görünüm yakalayabilirsin.

Fiyat Aralığına Göre Şal Seçimi

Şal seçiminde dikkat edilmesi gereken son unsur ise fiyat! Şal seçerken dikkat etmen gerekenlerden bahsettik. Bu unsurları göz önüne alarak fiyat karşılaştırması yapabilirsin. Bu sayede hem tarzına hem cüzdanına uygun şal modelini kolaylıkla bulabilirsin.

Yazan:

Alev Ateş

Sadece 27.