Dünyaya açılan iki değerli penceremiz, gözlerimiz, her şeyimiz. Bir yazıda okumuştum; İnsanlar okuduklarının %10’unu, duyduklarının %20’sini, gördüklerinin %30’unu, hem görüp hem duyduklarının %50’sini, görüp duyup söylediklerinin %80’ini, görüp duyup söyleyip dokunduklarının %90’ını hatırlıyormuş.
Ne kadar doğru bilemiyorum ancak şu var ki tercih ettiğimiz renkler psikoloji, fizyoloji ve algıyı doğrudan etkiler. Biz farkında olmasak da beynimize ulaşan renkler, beynimizde farklı alanları uyarır. Gel biraz bunlardan bahsedelim.
Dipnot: Dekorasyon alanında renklerin etkilerini öğrenmek için Renklerin Dünyası isimli yazımıza göz atabilirsin! ?

Kırmızı

Renklerin arasında en dikkat çeken, en dışa dönük, sevginin, enerjinin ve tutkunun rengidir. Birçok ülke bayraklarında bu rengi kullanır. İştah açıcı olduğu için birçok yiyecek ve içecek markası bu rengi tercih eder. Kanın rengi olmasından da anlayacağınız üzere, heyecan ve canlılık ifade eder. Kadınların kullandığı makyaj ürünlerinde sıklıkla kullanılır. Dişiliğin rengidir.

Kırmızı aynı zamanda tehlike ve dikkat gereken durumlarda da sıkça kullanılır. Yollarda gördüğümüz kırmızı veya kırmızı çerçeveli tabelalar hep uyarı anlamı taşır. Bu renge uyum sağlayan renk asilliğin rengi siyahtır.

Sarı

Neşenin, mutluluğun ve enerjinin rengidir. Hayatın gelir geçer olduğunu ve akışkanlığını ifade eder. Buna örnek olarak taksileri veya toplu taşımaları örnek verebiliriz. Ancak hayatın değerli olduğunu da ifade ettiğini unutturmaz. Tıpkı altın veya kağıt paralarda olduğu gibi. Ders çalışırken çoğunlukla sarı fosforlu kalem kullanılır, önemli bilgileri aklımızda tutmamıza yardımcı olması için. Sarı iletişimin rengidir ve sıkça oturma odalarında kullanılır. Aynı zamanda iştah açıcı bir renktir. İştahı kapalı kimselerin tabaklarını sarı renk kullanması tavsiye edilir. Çok fazla sarı kullanımı insanı sabırsız yapıyor, çok az sarı ise özgüvensizlik veriyormuş. Dengeli kullanılması gereken en az kırmızı kadar dikkat çeken bir renk olduğunu unutmamalısın.

Mavi

Güveni, huzuru, sakinliği, sadakati ve özgürlüğü ifade eder. Gökyüzünün ve engin denizlerin şefkatli rengi, mavi. Üzüntülü insanlara gökyüzüne bakması tavsiye edilir. Sebebi ise koskocaman dünyada yalnız olmadıklarını ve yaşadıkları sıkıntıların geçici olduğunu hatırlatmak içindir. Kurumsal bir renktir ve birçok logo tasarımlarında karşılaşırız. Otoriteye önem veren ve devlet kurumları ile alakalı birçok yerde özellikle finans, sağlık ve teknoloji alanında görebiliriz.
Ancak mavi renginin çok fazla kullanımı depresyonu tetiklediğine ve uyku haline sebep olduğunu unutmamalıyız.

Yeşil

İnsanların çoğunun en sevdiği ve belki de görmekten sıkılmayacakları biricik renktir yeşil. Tarafsız, huzurlu, doğal ve güven veren bir anlamı olduğunu biliyoruz. Doğanın rengidir ve sağlığı temsil eder. Paranın ve bankacılığın ve zenginliğin en temel renklerindendir. Güveni ve herkese hitap ettiğini çağrıştırmak isteyen bazı bankaların sıkça kullandığı renktir.
Okul koridorlarında ise bu renk çokça tercih edilir. Amacı tenefüs vakti çocukların hiperaktifliğini dengelemek ve uysallaştırmaktır.

Turuncu

Turuncu; kırmızı ve sarının birleşiminden oluştuğu için iki rengin de özelliklerini taşır. Sosyallik ve aktifliğin tetikleyicisidir. Oldukça genç bir renktir. Özellikle spor kıyafetlerinde ve spor salonlarında bu renkle sıklıkla karşılaşırız. Duygusal ve bir o kadar da hareketli renk olan turuncu, aynı zamanda iştah açıcı ve çekici bir renktir. Bu sebeple bir çok üniformalarda ve yol çalışmalarındaki tabelalar da karşılaşabilirsiniz. Hızlı ulaşılabilirlik imajı vermek isteyen e-ticaret sitelerinin enerjik rengidir.

Kahverengi

Toprağın ve ağacın yeryüzü ile bağını sağlayan güçlü bir renktir. Köklerimiz ve aslımızı temsil eder. Gelenekçi bir renktir. Sadelik ve doğallık ifade ettiği için mobilyalarda,  ayakkabılarda, çantalarda çok kullanılır. Zengin bir ara tona sahiptir ve sıcak bir renktir. Hüzün uyandıran bir renk olduğundan dolayı yoğun kullanımından kaçınılmalıdır.

Gri

Tarafsızlık bir renk olsaydı gri olurdu diye düşünüyorum. Heyecansız ve gölgesiz, biraz yalnız, kendi başına, durgun ve aynı zamanda saygın… Kasvetli ve kapalı havalardaki ruh halini hatırla. Gökyüzü gri bulutlar ile kaplıyken, içimizde oluşan belirsizlik ve karamsarlık duygusunu. İşte gri tam olarak böyle bir renk. Ancak şu da var ki her türlü kitleye hitap ettiği görülen renklerdendir.

Pembe

Romantik, dinlendirici, yumuşak bir renktir pembe. Saf duyguları, sevgiyi ve çocuksuluğu temsil eder. Olumlu bir renktir. Bu rengi seven insanlar genellikle neşeli ve sevgi dolu bir kişiliğe sahiptir. Kırmızının en yakın dostu olan pembe, hayalperestliği de temsil eder.

Mor

Eski zamanlarda mor rengini bulmak çok zor olduğu için sadece asiller kullanırdı. O yüzden ona asaletin rengi denir. Lüks ve zenginliği ifade eder. Maneviyatı, sezgiyi ve içedönüklüğü de anlatır. Tutkunun ve bağlılığın rengi olarak ün salmış mor, kırmızıdan sonra akla gelen güçlülüğü temsil eder.

Siyah

Zarafet eşittir siyah. Liderliği, saygıyı ifade eder. Resmi kurumlarda ve ciddi işlerinizde cömertçe kullanabileceğiniz lider bir renk. Gizemin ve sadeliği tek tonu. Kimi çok sever kimi az sever ama herkes biraz siyah sever.

Beyaz

Saflık, duruluk, sadelik, sıradanlık rengidir beyaz. Doğumun ve ölümün karşılayıcısı ve uğurlayıcısıdır.
Hastanelerde ve toplu alanlarda sıkça kullanılır. Düzenin ve hayatın içindeki ritmin rengidir. Temizliği ve hijyeni ifade ettiği için  genellikle lavabolarda ya da mutfaklarda kullanılır. Bu tarz yerler hariç tek başına kullanılması önerilmez. Çünkü yalnız başına harekete geçici özelliği yoktur.

Kısacası renkler her yerde bizimle. Hangi rengi seversen sev her renk muhteşem değil mi? Sonuçta hepsi bizim dünyamızın, evrenimizin motifleri.
Şimdi seninle küçük bir hayal kuralım. Eline bir fırça ve rengarenk  boyalardan oluşan palet aldığını düşün. Karşında bembeyaz bir tuval… Gözlerini kapa ve o tuvale içinden gelen resmi yap. Ha bu arada, boyaları cömertçe ve özgürce kullan!? Renkler birbirine uyumlu olmak zorunda da değil. Bazen uyumsuzlukta bile bir uyum vardır, görebilene. Boya senin, tuval senin ve resim de senin. Bu desenli dünya sizin… Sevgiler?

Daha fazla bu tarz öneri için Psikoloji kategorimize göz atabilirsin. Ayrıca aramıza katılmak istersen Listeliyoruz Instagram adresinden bize mesaj atabilirsin❤️