Listeliyoruz ailesi olarak röportaj serisi başlatmaya karar verdik! Artık ilgi çekici konularda çeşitli röportajlar gerçekleştireceğiz. İlk röportajımız ise tarot hakkında??

Pek çoğumuz tarot bakmaya ya da baktırmaya heves duyarız. Nereden başlayacağımızı, nasıl ilerleyemeyeceğimizi bilemeyebiliriz. Moon Child sayfasının kurucusu ile yaptığımız röportaja birlikte göz atalım! ?

Merhaba Dilay, önce seni tanıyalım:

Ben Dilay, 26 yaşımdayım. Beyaz yakalıyım ve başak burcuyum.

Tarotla ilk tanışman nasıl oldu? Tarot bakmaya ilgi duymaya nasıl başladın?

Tarotla ilk tanışmam çok küçük yaşta oldu. 9 yaşındayken kermes gibi bir etkinlikte anneme tarot bakıldı. O zamanlar bilmiyordum tabii fal ne demek, tarot ne demek yani 9 yaşında bir çocuk bunları bilmez. Çok önemsememiştim. Hatta aslında annem o gün tarot baktırmayacaktı, arkadaşı baktıracaktı. Fal bakan kadın anneme ısrarla bakmak istedi. Sonrasında kadının baktığı falın çıktığını fark ettik. Özel hayatımızla ilgili pek çok şeyi bildi. Ondan çok etkilenmiştim. Lisede artık büyümeye başlayınca ve fal muhabbetleri dönmeye başlayınca, tarot bakan arkadaşlarım sayesinde heveslendim. Ben de öğrenmeye çalıştım. Bir arkadaşım bana tarot kartlarını vermişti ve bu bana bayağı yardımcı oldu. İlk kendi kartlarım ise üniversitede oldu. Araştırma süreciyle geçti, açılımlar izledim.

Peki tarot bakarken duyduğun en garip soru neydi?

Zayıflayacak mıyım gibi sorular garip geliyor çünkü bu kişinin iradesine kalmış bir şey. Bunun dışında genelde baktığım tarotları hatırlamıyorum. Mesela açılımdan bir hafta sonra bana yazıp “sen bana bunu demiştin, çıktı” dendiğinde, hani bu yakın arkadaşım, tanıdığım bile olsa unutuyorum. Çünkü bu insanların özel hayatı bir noktada, bu nedenle kafamda tutmaya çalışmıyorum. O yüzden çok soru olarak pek bir şey yok. Genelde aşk meşk soruluyor zaten. Kariyer, para gibi konulara baktıran çok az var.

Bakmaktan hoşlanmadığın bir konu var mı? Varsa nedir?

Genelde sağlık ve ölüm gibi sorulara bakmıyorum çünkü kötü bir enerji almak ve bu durumu açıklamak istemiyorum. Bu nedenle tercih etmiyorum.

Bakmayı en sevdiğin konuyu sorsak?

Şöyle söyleyeyim, ben aslında kartlarla konuşmayı ve kartların bana bir şey söylemesini çok seviyorum. O yüzden konu çok önemli değil, kartların ne cevap verdiği önemli. Bu nedenle spesifik bir konum yok. Bazen tanıdığım insanlarda hani benim de merak ettiğim konular oluyor onunla ben de heyecanlanıyorum o keyifli oluyor. Aşk konuları diyebilirim heyecanlı olduğu için.

Tarot bakmaya başlamaya nasıl karar verdin?

Küçükken bulutlara şekil vermeye çalışırdım hemen hemen her çocuğun yapmaya çalıştığı gibi. Bu durumdan esinlenerek kahve falı bakmayı deniyordum ama bu rahatsız edici bir şeydi. Tarot ise zaten fal değil, bir okuma. Sadece Türkçeye fal olarak geçiyor, diğer dillerde okuma olarak bahsediliyor. Okuma derken de o an o kişinin enerjisiyle ilgili durumlar oluyor ve değişkenlik gösteriyor. Çünkü enerji değişken bir şey. İlk meraktan başladım, sonra hoşuma gitti. Kartlarla aramda bağ oluştuğunu hissettim. Başlarda baktığım tarotların çıkacağına inanmıyordum fakat zamanla insanlar çıktığını söylemeye başladı. On kişiden 8’i çıkıyor dediyse 2’si çıkmıyor dedi. Yine de değişkenliğine de bağlı. Tarot maceram böyle böyle başladı.

Neden tarot diye sorsak?

Tarot kartları gerçekten okuması eğlenceli bir şey. Fal gibi değil, farklı. O an onu okuyorsun ve gerçek olabiliyor. O yüzden tarot. Kendine çekti beni öyle söyleyebilirim.

Herkes tarot bakabilir mi?

Kendi enerjisini keşfeden, kendi enerjisini açığa çıkaran ve enerjisini koruyabilen kişiler bakabilir. Çünkü alma verme dengesinin korunması gerekiyor. Bunun nedeni ise; karşındaki insanın enerjisinden ister istemez etkilenebiliyorsun ve bu hayatına da yansıyor. Normal maneviyatındaki enerjiye de yansıyor ve depresif bir moda girebiliyorsun. Bu nedenle kişiye kendi enerjini verdiğinde sana buna bir karşılık vermesi gerekiyor. İnsanların parayla bakmaya başlamasının sebeplerinden biri de bu. İlla para olmasına gerek yok. Bence herkes bakamaz bu nedenle. Sırf para kazanmak için değil de severek yapabilirsen yapabilirsin.

Sen tarot bakabildiğini nasıl keşfettin?

Arkadaşlarıma bakıp denemek isteyince insanlar olumlu yorum yaptı. Bu sayede kendimi daha çok geliştirmeye başladım.

Tarot bakmaya başlamak isteyenler için önerilerin var mı?

Dediğim gibi kendi enerjilerini keşfetmeliler. Enerjilerini tazeleyebilmeleri için bol bol meditasyon yapmalarını önerebilirim. Üçüncü göz açıldığında kartlarla bağ kurulabilmesi için. Ayrıca her açılımdan sonra kartların tütsülenmesi gerektiğini düşünüyorum çünkü enerjiden etkileniyor. Her tarotçunun bakma tarzı da farklıdır, açılımlar hemen hemen aynı olsa da. Kişinin kendine özgü açılımları da olabiliyor. İlk kart alacağınız zaman genellikle tarot bakan birinin size kart hediye etmesini tercih edebilirsiniz. İlk aldığınızda da tütselemeyi unutmayın. Kartlarla aranızdaki bağ oluşması için onunla uyuyun ya da onlarla konuşun. Bu tarz bir şeyler yapılabilir. Elbette bunlar ilk ve enerjisel olarak yapılması gerekenler. Bunların dışında tarotların yanında küçük kitapçıklar oluyor. Genel olarak klasik tarotlarla başlayabilirsiniz. Görseli de yorumlayabilmek için YouTube üzerinde kollektif açılımlar izleyin, açılım yapın, kitapçığı inceleyin. Zamanla oturuyor.

Eveett, bugün Dilay’ı dinledik! Biz açılımlarımızı yaptırdık ve aşırı keyif aldık. Eğer sen de tarot için açılım yaptırmak istersen moon.child.tarot Instagram sayfasını takip edebilir ve bizden geldiğini söyleyebilirsin?

Yazan:

Alev Ateş

Sadece 27.