Eski zamanlardan beri yıldız, güneş ve ay gibi çeşitli yıldız ve gezegenlerin konumuna göre değerlendirmeler yapılıyor. Bu değerlendirmeler, kişilerin doğum tarihleri ile birleşince ortaya yıldızname çıkıyor. Kişilerin karakteristik özellikleri de göz önüne alınarak, bir kişinin hayatının nasıl devam edeceği, neler yapacağı gibi durumlar ortaya çıkıyor. E hâl böyle olunca pek çok insan “yıldızname nedir, yıldızname nasıl bakılır?” diye merak ediyor. Sen de burada olduğuna göre aynı sorularla boğuşuyor olabilirsin. O zaman aklındaki yıldız falı nedir sorusunun yanıtını hızlıca açıklayalım. Keyifli okumalar! 😊

Yıldızname Nedir?

Astrolojide yıldız ve gezegenlerin temsil ettiği anlamlar bulunuyor. Yıldızname falı da tam olarak aynı yoldan ilerleyen bir uygulama! Çoook eski zamanlarda; gökyüzünde oluşan belli hareketlerin, yeryüzünde de etkileri olduğu keşfedilmiş. Bu sayede de yıldızname ortaya çıkmış. Günümüzde yıldızname falı bakma sayesinde kişilerin doğum gününden ölüm gününe kadar yaşayabileceği durumlar, gökyüzüne bakarak hesaplanabiliyor. Elbette tüm bu süreç tahmin üzerine ilerliyor ve kesinlik içermiyor. Yine de yıldızname bakma ya da baktırma gibi konularla ilgileniyorsan, işinin ehli birine danışmanı öneririz. Aksi takdirde yanlış yönlendirilebilirsin. Aman dikkat!

Yıldızname Nasıl Bakılır?

Yıldızname bakmak için kişinin; doğum tarihi, doğum saati, karakteristik özellikleri ve ismi gerekiyor. Başka hiçbir eşya ya da materyale gerek duyulmuyor. Bir de ebced hesabının yapılması önem taşıyor. Peki nedir ebced hesabı?

Ebced hesabı; yıldızname baktıran kişi ve o kişinin anne – babasının isimlerinin baz alınarak ortaya koyulan bir rakam serisi olarak biliniyor. Yıldızname falında her harfin temsil ettiği rakam ve simgeler bulunuyor. Bu simgelere uygun olarak kişinin hayatı ile ilgili yorumlar yapılabiliyor.

Yıldızname Nasıl Hesaplanır?

Yıldızname hesaplaması için ebced hesabının yapılması gerekir. Bunun için kişinin adı ile anne – babasının adı Arapça olarak yazılıyor. Ardından bu harfler, sayı değerlerine çevriliyor. Tüm bu sayılar ayrı ayrı hesaplanarak değerleri toplanıyor. Son olarak ise elde edilen diğer 12’ye bölünüyor. İşte bu kadar!

Daha fazla bu tarz bilgi için diğer Astroloji içeriklerimize göz atabilirsin!

Yazan:

Alev Ateş

Sadece 27.