Renklerin seçimi hayatımızı büyük ölçüde etkiler. Ruh hali ve psikolojik halimiz üzerindeki etkisi büyük ölçülerdedir. Renklerin belli bir enerjisi vardır. Bu enerji de o renkleri kullanmamız ve maruz kalmamız ile yakından ilgilidir. Renkler ev yaşamımızda, iş yaşamımızda, sosyal yaşantımızda her alanda etkisini görebileceğimiz bir enerjide bulunur. Renklerin insan psikolojisindeki etkisi çok önemlidir. Ebeveynler de özellikle çocuklarının aldığı etkiler doğrultusunda renk seçimlerine daha çok dikkat ederler. Böylece renklerin etkilerine hakim olursak doğru renk seçimleri ile hayat üzerindeki verimliliğimizi arttırabiliriz.

KIRMIZI

Duygular yönünde büyük etkilere sahiptir. Coşkuyu ve aşkı temsil eder. Dinamiklik katar. Markaların çokça tercih ettiği bir renktir. İlgi çekici bir renk skalasında bulunur. Kontrol mekanizması üzerindeki etkisi düşüktür. Gücü temsilen kullanılır. Enerjiyi arttırıcı bir özelliğe sahiptir.

TURUNCU

Cesaret ve dayanıklılığı temsil eder. Neşeyi arttırıcı bir enerjisi vardır. Sosyalliği bolca etkiler. Metabolizma üzerinde hızlandırıcı etkilere sahiptir. Dışa dönüklük temsili olarak da ifade edilir. Zihin üzerinde harekete geçirici, coşkulu bir etki yaratır. Diğer renklerle birlikte harmanlanıp kullanılması kişiler üzerindeki etkisini arttırır.

PEMBE

Olumlu etkileri harekete geçirir. Çocukların hayal gücü için daha önemlidir. Yumuşak hatlarıyla sık olumluya yönlendiren ve hassas yönlerinin etkileri ile odaklanma sorunlarına yol açabileceği düşüncesi ile çalışma ortamlarında pek tercih edilmez. Romantik yönü de baskındır.

YEŞİL

Doğayla iç içe bir renktir. Görme yetisi üzerinde etkileri büyüktür. Gençliği ve dinamizmi temsil eder. Etkileme gücünde etkisi görülür. Bundan dolayıdır ki iş ortamlarında özellikle sunum ve toplantı alanlarında tercih edilebilir. Logolarda çokça tercih edilir. Yaratıcılığı arttıran bir enerjiye sahiptir.

MAVİ

Kişiyi sakinleştiren bir etkiye sahiptir. Sınırsızlığı temsil eder. Mutluluğun etkilerini arttırır. Kişisel yaşam alanlarında bolca kullanılması gereken bir renktir. Sağlamlığı arttırıcı bir ifade yapısı bulunur. Bireysellik ile iç dünyayı etkileyen güçlü enerjiler verdiğinden iş ortamlarında pek tercih edilmez.

SARI

Gözü ve zihni yoran etkileri boldur. Metabolizmayı çokça etkiler. Dengeli olarak kullanıldığında parlaklık hissini yükseltir. Değişkenlik ve gelişim etkisi verir. Dikkat çekici yönü baskındır. Taksilerin sarı olması bundandır. Logolar ve sloganlarda da kullanılmasına büyük ölçüde yer verilir.

MOR

Asaleti temsil eder. Yüksekleri hedefleyen bir enerjiye sahiptir. Lüks hayata eğilim gösteren bir renktir. Yarattığı güç etkisi ile korku etkilerini tetikleyebilir. Bundan dolayı tercih sebebi düşük olabiliyor. Otoriter odaklı çalışma ortamları için daha uygun görülebilme etkisi vardır. Sanatçıları harekete geçiren bir etkisi de vardır.

GRİ

Durağanlığı çağrıştırır. Gözün en rahat algıladığı renk olarak öne çıkar. Ciddi yanı iş ortamlarında müdürlerin ya da yönetimde yer alanların konumlarına destek sağlayabilir. Dengeyi sağlayıp ortayı bulmaya yardımcı olan bir etkiye sahiptir. Aktifliği düşürmeye eğilimi olan bir enerjiden dolayı fazlası tercih edilmez.

KAHVERENGİ

Harekete geçiren bir renktir. Toprağın rengi olduğundan doğayla etkisi kolay bağdaştırılabilir. Bu da hareketliliğin etkisi ile kişileri hızlandırır. Fast food zincirlerinin çokça tercih ettiği renklerdir. Rahat bir renk enerjisi verdiğinden resmi işyerlerinde pek tercih edilmez. Güvenilirliği vurgulayarak temsil eder. İş görüşmelerinde tercih edilmemesi tavsiye edilir.

BEYAZ

Saflık ve barışı temsil eder. Ferahlık enerjisini verir. Parlak etkilerin temsilcisidir. Hastaneler ve ilaç firmalarının ilk tercihidir. Böylece temizliğin temsilini de elinde tutar. Bunun yanı sıra hastane çalışanları da beyazı tercih eder. İstikrar ve devamlılık etkisi vardır. Kullanılan mekanları olduğundan daha geniş gösterir. Yazın sık tercih edilen bir renktir. İç ferahlatıcı bir etkiye sahiptir.

SİYAH

İkilemli bir renktir. Bir taraftan karanlığı temsil ederken diğer taraftan bilgeliği temsil edici tarafları vardır. Bir taraftan güç anlamına gelirken diğer taraftan yasın temsilidir. Gerektiğinde otoriter gerektiğinde sakin etkileri verebilen bir enerjiye sahiptir. Çocuklardaki coşku enerjisi ile birleştiğinde daha karamsar etkilere sebep olabilir. Bunun yanında konsantrasyon etkisi de hat safhadadır. Farklı ülkelerde farklı temsilleri olabilir.

LACİVERT

Verimliliği ortaya çıkaran bir enerjisi vardır. Çalışkanlığın temsilidir. Güven ve otorite verme etkisi ile resmi firmalar tarafından sıkça tercih edilen bir renktir. Sonsuzluk etkisini çok iyi verir. Çalışma ortamlarından tercih edilmesi işlerin sonucunu daha güzel bir şekilde ortaya koyar. Enerjisinin yüksek etkisi ile iş görüşmelerinde tercih edilebilir.

Renklerin en güzel enerjileri seninle olsun diliyorum!