Bugün, bizim için emeğini hiçbir şekilde gocunmayan annelerimizin günü ve bu özel gün için bir yazı hazırlıyorum… Tarihçesine, önemine ve alınabilecek hediye önerilerine hazır mısın?

Anneler Günü’nün Tarihçesi

Ana tanrıçalar zamanına, yani Antik Dönem’e dayanan bir tarihi bulunmakta. Yunanlılar Rhea için, Frigler Kibele için, Romalılar’da kendi panteonlarında onları onurlandırmak adına çeşitli festivaller düzenlenir ve kutlanırdı.

Çeşitli kaynaklarda pek çok farklı çıkış hikâyesi anlatılmakta… 1600’lü yıllarda “Mothering Sunday” etkinliklerinde ortaya çıktığı yönünde bir görüş mevcut. O zamanlarda, İngilizler bir gün boyunca resmi tatil ilan eder ve bütün günü evlerinde anneleriyle birlikte geçirirlermiş.

Ancak bizim kutladığımız ve kabul ettiğimiz “Anneler Günü” resmi olarak 1872 yılında ABD’de “Anna Jarvis” adındaki genç kız sayesinde ortaya çıkıyor.

Peki, kim bu Anna Jarvis?

Hüzünlü bir hikâyeye sahip…

3 yıl arayla anne ve babasını kaybeden Anna, bu vefatın üstesinden gelemiyor ve devamlı olarak kendini suçlamaktadır. Yeteri kadar vakit geçiremediği için tamamen bir depresyon moduna giren Anna sürekli olarak annesinin mezarına “beyaz karanfil” komşusunun yardımı ile bu moddan çıkmayı başarıyor ve hüznü tam olarak geçmese bile, “sevgi” ile anmaya başlıyor.

Anna, annesine olan sevgisini dile getirmek için annesinin ölüm yıldönümüne denk gelen “Mayıs Ayı’nın ikinci Pazar Günü’nde” onu anmaya karar veriyor ve çevresindekilere de “anneleri hayattayken” kıymet bilmeleri gereken bir şey yapmak istiyor. Ve yüksek mevkide olan kişilerle iletişime geçerek, Anneler Günü’nü resmiyete döküyor.

Peki, Ya Türkiye’de?

Türk Kadınlar Birliği’nin girişimleri sayesinde, 5 Mayıs 1955 tarihinde tüm dünyada olduğu gibi “Mayıs Ayı’nın ikinci Pazar Günü’nde” kutlanılmasına karar verilmiştir. O yılın annesi ise, “Erzurumlu Nene Hatun” seçilmiştir.

Ekleme olarak Mayıs Ayı’nda kutlama yapan ülkeleri de yazıya ekleyip, hediyeler kısmına geçeceğim; ABD, Anguilla, Aruba, Avustralya, Avusturya, Bahamalar, Bangladeş, Barbados, Belçika, Belize, Bermuda, Bonaire, Brezilya, Brunei, Bulgaristan, Kanada, Şili, Çin, Tayvan, Kolombiya, Hırvatistan, Kuba, Curaçao, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Ekvator, Estonya, Finlandiya, Almanya, Gana, Yunanistan, Grenada, Honduras, Hong Kong, İzlanda, Hindistan, İtalya, Jamaika, Japonya, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Letonya, Malta, Malezya, Myanmar, Hollanda, Yeni Zelanda, Pakistan, Peru, Filipinler, Porto Riko, Slovakya, Güney Afrika, Saint Lucia, Saint Vincent ve Grenadinler, Sint Maarten, Singapur, Surinam, İsviçre, Rusya, Trinidad ve Tobago, Türkiye Ukrayna, Uruguay, Venezuela ve Zimbabve

Bunun dışında kalan ülkelerin hepsi Ocak Ayı’ndan Aralık Ayı’na kadar pek çok farklı günde bu günü kutlamaktadır.

Şimdi gelelim hediye önerilerine…

  1. Spotify Kodlu Bileklik: Annenizin çok severek dinlediği bir sanatçı (genelde Türk Sanat Müziği olacaktır.) vardır muhakkak… Sevdiği şarkıyı kolunda taşıması güzel olmaz mı?
  2. Lotus Çiçeği Kolye: Lotus Çiçeği’nin beş farklı rengi mevcuttur. beyaz lotus saflığı, pembe lotus aydınlanmayı, kırmızı lotus sevgi ve tutkuyu, mavi lotus bilgi ve bilgeliği, mor lotus ise bazı kültürlerde maneviyatı temsil eder. Tavsiyem “beyaz lotus çiçeği” olacaktır.
  3. Kara Kalem Tablo: Özel bir anınızı, özel bir fotoğrafınızı kara kaleme işleyip, evinizin duvarını süsleyebilecek bir tabloya döndürmeye ne dersiniz?
  4. Sihirli Kupa: İçine sıcak su koyduğunuzda, güzel bir aile resmi ortaya çıkması… O kupadan içilecek kahvenin tadını hiçbir yerde bulamazsınız.
  5. Çiçek Buketi: Bir klasiktir ama daima mutlu edebilecek bir hediye olacaktır.

Bonus olarak; araştırırken birkaç minnoş hediye buldum. Fotoğraflarını atıp, yazıyı noktalayacağım.

Nice güzel yazılarda görüşmek üzere Listeliyoruz Ailesi… ❤