kalici-makyaj

Kalıcı makyaj yaptırmak, son dönemlerin en popüler uygulamalarından biri. Yine de uzun süre aynı makyaja sahip olmak ürkütücü olabiliyor. Kalıcı makyajın zaman içerisinde solması, ciltte hassasiyet yaratabilmesi gibi durumlar nedeniyle pek çok insan kalıcı makyajdan uzak durmaya gayret ediyor. Peki, tam olarak kalıcı makyaj nedir ve yaptırmanın zararı var mıdır? Hadi detaylara birlikte göz atalım! 😍

Kalıcı Makyaj Nedir?

Kalıcı makyaj, deri altına renkli dövme mürekkebini enjekte edilerek yapılan bir makyaj tekniği olarak biliniyor. Kalıcı makyaj uygulamalarında mikro iğneler kullanılıyor ve bu sayede daha pürüzsüz çizgiler çizilebiliyor. Kalıcı makyaj yapım tekniğine göre mikropigmentasyon ve mikroblanding olarak ikiye ayrılıyor.

Mikropigmentasyon

Klasik dövme uygulamasını andıran bir makyaj tekniğidir. Eyeliner, ruj, dudak kalemi gibi görünümlerin yaratılması için kullanılıyor. Bu yöntem daha çok kaşları zayıf ve yeteri kadar yoğun çıkmayan kişiler tarafından tercih ediliyor. Mikropigmentasyon ile kaşlar daha kalın ve yoğun görünüyor.

Mikroblanding

Mikroblanding uygulaması, kalıcı makyajın daha doğal görünmesini amaçlayan bir makyaj tekniğidir. Doğala yakın bir sonuç isteyenler bu tekniği tercih ediyor.

Kalıcı Makyaj Hakkında Merak Edilenler

  • Kalıcı makyaj, düşünüldüğü gibi kalıcı değildir. Genellikle 10 ay ila 2 sene arasında değişen bir kalıcılığa sahiptir. Eğer kalıcı makyajın ömrünün uzatılması isteniyorsa, yenileme işlemi yapılabiliyor.
  • Kalıcı makyaj su geçiren bir uygulamadır. Sadece işlemin ardından pigment kabukları dökülene kadar fazla ıslak kalmaması gerekiyor.

Kalıcı Makyajın Zararları Nelerdir?

  • Kalıcı makyaj genellikle cilde zarar veren bir uygulama değildir. Yine de yaptırılan yerin bilindik ve hijyene önem veren bir yer olması önem taşıyor. Hassas cilde sahip kişilerde kızarıklık, hassasiyet ve yanma gibi durumlar görülebiliyor. Bu nedenle kalıcı makyaj düşünüyorsan ve hassas bir cilde sahipsen, mutlaka bir dermatoloğa gitmen gerekiyor.
  • Dudak bölgesinde kalıcı makyaj uygulaması yaptırmayı düşünüyorsan, dudağının çevresinde uçuk, aft ya da sivilce olmamasına dikkat etmelisin. Hassas ve kuruma eğilimi olan dudaklarda kalıcı makyaj yapılması önerilmiyor. Yaptırılması durumunda dudaktaki hassasiyet ilerleyebilir ve kalıcı ruj istenilen gibi görünmeyebilir.
  • Kaş bölgesinde kalıcı makyajın sıkıntısı; solma, yapay görünüm ve enfeksiyon kapmadır. Ayrıca kaş için 3D microblanding yaptırmak, kaşlarında dökülme yaratabiliyor.
  • Son olarak; Hamileler, emziren anneler, kanser hastaları, diyabet hastaları ve 18 yaşından küçüklere kalıcı makyaj işlemi uygulanmıyor.

Yazan:

Alev Ateş

Sadece 27.