Gerçek adı Fergan Mirkelam olan ve soyadını sahne ismi olarak taşıyan sanatçı Mirkelam 20 Mayıs 1966 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Mirkelam bu gün 56 yaşına basmıştır. Doğum günü adına hayatına ve çalışmalarına değinmek istedik. Şarkıcı, söz yazarı ve besteci unvanlarına sahiptir. İkonik ve özgün çalışmaları ile müzik dünyasında ‘koşan adam’ olarak anılmaktadır.

Mirkelam’ın müziğe olan ilgisi lise yıllarında başlamakla beraber babasının çok yönlü müziğe ilgi duyan taraflarından etkilenmiştir. Anne ve babası ayrılan Mirkelam çocukluğunu annesi ve anneannesi ile geçirir. Üniversite eğitimini Yıldız Teknik Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği bölümünden mezun olarak tamamlar.

Beste yapmaya olan asıl ilgisini çok küçük yaşlarda fark eder. Ardından lise yıllarında şarkı söylemeye ilgisi olduğunu fark eder. Bu yeteneğini Saint Joseph Lisesi orkestrasına katılarak değerlendirir. 1986 yılında Kayahan Acar ile Eurovision Türkiye elemelerine katıldı. Bu vesile ile müzik dünyasında sağladığı bağlantılar aracılığıyla beste yeteneği ile öne çıkmış oldu. Emel – Erdal ikilisinin albümündeki şarkısı ve Burak Kut’un albümünde yer alan üç şarkısının bestesini yaparak güzel başarılar elde etti. 1990 yılında ‘Kuşadası Altın Güvercin Yarışmasına’ ‘Karşılıksız Çek’ adlı parçası ile katıldı. Nazan Öncel gibi sanatçılar için arka vokallik görevini üstlendi.

1994 yılına gelindiğinde ‘Best FM’de sunucu ve yapımcı olarak çalışmaya başlayarak oradan ‘İstanbul FM’e geçiş yaptı. Bu sırada Mirkelam kendi albümü içinde çalışmalara başlamıştı.

1995 yılında İskender Paydaş’ın prodüktörlüğünü üstlendiği ve büyük çıkış yakalamasını sağlayan ‘Her Gece’ adlı parçasını piyasaya sürdü. Viral olan, sıra dışı klibi ile birlikte oldukça ilgi çeken şarkı her yerde çalınmaya ve hit olarak yerini almayı başarmıştı. Bir çok gazete yazarı bile bu klip hakkında yorumlarda bulunmuştu. Aynı zamanda Mirkelam’ın ‘koşan adam’ olarak anılmasına olanak sağlayan da yine bu klibi olmuştur. Aynı isimli albümü ile büyük satışlara elde ederek çok güzel başarılar yakalamıştır.

1998 yılında ikinci albümü ile dinleyici ile buluşan Mirkelam bu albüm ile de gönüllerde taht kuran çarpıcı çalışmalara imza attı.

2004’te en depresif albümü olarak atfedilen albümünü çıkardı. Ama bunu yanı sıra o şekilde dillense de içinde hareketli şarkılarında yer adlığı karma bir albümdü. Çok geçmeden 2006 yılında bir albüm daha yayınladı. Bu albümde Volga Tamöz ile çalışmayı tercih eden sanatçı ‘Asuman Pansuman’ şarkısı ile büyük ilgi gördü. Hit olan bu şarkı her yerde duyulmaya başlanmıştı. Mirkelam’a bu albüm ile de başarısını bir kez daha ortaya koymuş oldu.

2008’de Mirkelam Kargo grubu ile bir araya gelmiştir. Bu birleşme Kargo grubunun menajerinin önerisi ile olmuştur. 2010 yılında Kargo ile Rakın Rol Disko Parti isimli bir albüm yayınlamıştır. Albümdeki şarkıların sözleri Mirkelam’a ait iken besteleri yine Mirkelam ve Kargo grubu birlikte hazırlamıştır.

2013 yılında Mirkelam ‘Denizin Arka Yüzü’ adlı bir albüm yayınlamıştır. Ardından 2017 yılında ‘Mirkelam Şarkıları’ adlı bir saygı albümü hazırlandı. Bu albümde Mirkelam’a ait olan şarkılar farklı sanatçılar tarafından seslendirilmektedir.

Mirkelam bir dönem ‘Şarkı Söylemek Lazım’ yarışmasında Didem Uzel’e vokal koçluğu yapmıştır. Finale kadar ulaşarak 3. olmuşlardır.

Mirkelam 2003 yılında Arzu Mirkelam ile evlenmiş ve 2013 yılında boşanarak evliliğini sonlandırmıştır. Şimdilerde Aysen Sabancı ile bir birlikteliği vardır.

Mirkelam’ın viral olan ve ilgi çeken özgün şarkılarına birlikte göz atmadan geçmeyelim :

1 – Mirkelam – Her Gece

2 – Mirkelam – Asuman Pansuman

3 – Mirkelam – Elma Değil Ayva

4 – Mirkelam – Bir Fotoğraf Çekinebilir Miyiz

5 – Mirkelam – Unutulmaz

6 – Mirkelam – Kaprislisin Sevgilim

7 – Mirkelam – Aşkımsın

8 – Mirkelam – Ah Bir Joker

9 – Mirkelam – Kırık Gitarlarla

10 – Mirkelam, Kargo – Yollar

Doğum günün kutlu olsun sevgili Mirkelam. Nice güzel günler diliyoruz ❤️❤️