Her yıl 18 Mayıs ile 24 Mayıs arası Müzeler Haftası olarak kutlanıyor. Biz de bu güzel haftaya giriş yaparken çocukların gezerken hem eğleneceği hem de öğreneceği müzeleri derlemek istedik. Her yaştan kişiye hitap eden müzeleri aşağıda bulabilirsin. Keyifli okumalar!

İllüzyon Müzesi

İstanbul’un en eğlenceli müzelerinden biri, şüphesiz İllüzyon Müzesi! Vortez Tüneli’nin baş döndürücü etkisi, ters evde tepetaklak eşyaların yarattığı şaşkınlık derken bu liste uzar da uzar. Çocukların hem kafasını karıştıracak hem de güldürecek pek çok etkinlik müze içerisinde bulunuyor. Üstelik birbirinden eğlenceli ve şaşırtıcı fotoğraflar çekerek, çevrendekileri şaşırtabilirsin. Müzeyi her gün 11.00 – 20.00 arasında ziyaret edebilirsin.

Oyuncak Müzesi

1700’lü yıllardan günümüze uzanan oyuncak örneklerini görmek için Oyuncak Müzesi’ni ziyaret edebilirsin! Kadıköy’deki müzeyi ziyaret etmeden önce Sunay Akın’ın Geyikli Park adlı kitabını okuyabilir, bazı oyuncaklar hakkında bilgi alabilir ve miniğine anlatabilirsin. Üstelik müzeyi böyle gezmek daha keyifli olacaktır. Ayrıca bir diğer oyuncak müzesi ise Balat’ta yer alıyor.

Kadıköy Oyuncak Müzesi’ni, pazartesi hariç 10.00 – 18.00,

Balat Oyuncak Müzesi’ni ise her gün 10.00 – 20.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsin.

Pelit Çikolata Müzesi

Türkiye’de ilk olan ve Pelit üretim tesisinde kurulan müze, çocuklar için harika bir yer! Çikolata şelalesi, çikolata ev gibi görsel şölenlerin yanı sıra; çikolatanın tarihini anlatan tablolarla bilgi içeriklerine de yer veriyor. Müzede çikolatadan yapılmış ve İstanbul’u temsil eden pek çok tarihi yapıt yer alıyor. Müzeyi her gün 10.00 – 17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsin.

Masal Müzesi

Masal Müzesi’nde çocukların hayal dünyalarını, bilgi ve yeteneklerini geliştirebilecekleri mekanlar bulunuyor. Müze içerisinde pek çok eser bulunmasının yanı sıra masal kahramanlarının heykelleri de yer alıyor. Bu sayede çocuklar keyifli bir gün geçirebiliyor. Müzeyi pazartesi günü hariç 09.00 – 17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsin.

Uçurtma Müzesi

Türkiye’nin tek, dünyanın ise 18 uçurtma müzesinden biri olan Uçurtma Müzesi’nde; 33 ülkeden toplanmış uçurtma koleksiyonu bulunuyor! Üstelik çocuklara uygun “Müzeli Eğitim” projeleri de gerçekleştiriliyor. Müzeyi pazar günleri hariç 09.00 – 17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsin.

Barış Manço Evi

Ayı, Bugün Bayram, Arkadaşım Eşşek gibi çocuk şarkılarıyla büyüyen çocuklar; mutlaka Barış Manço’nun evini görmeli! Onu anlamak, çocuklara tanıtmak için Barış Manço’nun evini ziyaret etmek gerekiyor. Kadıköy Moda’da bulunan müzede; Barış Manço’nun balmumu heykeli, kostümleri, çocuk odasını, kışlık bahçesini ve daha birçok şeyi görebilirsin! Barış Manço’nun evini pazartesi günleri hariç 09.00 – 16.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsin.

Rahmi M. Koç Müzesi

Masalsı bir atmosfer sunan Rahmi M. Koç Müzesi; ulaşım, sanayi ve iletişim tarihinin efsanelerinden bir koleksiyonu ziyaretçilerine sunuyor. Müzeye gelen minikler klasik otomobiller, trenler, denizaltılar ve daha birçok şeyi görebiliyor. Üstelik Harry Potter hayranı bir minikleyseniz, ilk olarak Sırlar Odası filminde görülen arabanın bir kopyasını görmek isteyecektir!
Müzeyi pazartesi günleri hariç;

Salı, çarşamba, perşembe, cuma 09.30 – 17.00

Cumartesi, pazar 10.00 – 19.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsin.

Yazan:

Alev Ateş

Sadece 27.