@negin_mirsalehi

Saç uzatmak ne kadar zorsa uzun saçların kırılmasını önlemek ve canlılığını sürdürebilmek için de bakım yapmak bazen oldukça zor ve karmaşık bir rutin gibi gözükebilir. Bu yüzden de uzun, parlak, canlı ve güçlü saçlar dışarıdan bakıldığında uzaktan bir hayal gibi durabiliyor.
Fakat doğru saç bakım ürünleri ve dikkat etmeniz gereken saç rutinlerinizle hayal ettiğiniz parlak ve canlı saçlara kavuşmak mümkün.

Kapak Görseli: @negin_mirsalehi

Bol Su İçin

Cildimiz için su içmek ne kadar önemliyse saçlarımız için de o kadar önemli. Bol su içmek saç için ihtiyacı olan nem oranını karşılar ve böylelikle daha hızlı uzamasını sağlar.

Doğru Fırçayı Kullanın

Saç fırçası, saçımızın sağlığı için sandığımızdan daha etkilidir. Kolay kırılan ve incelen saç tellerine sahip olmak istemiyorsanız doğru fırça tercihi çok önemli. Saç tipinize uygun fırça tercih edin. Fırçalamaya saç uçlarından başlayın ve saçınızı çok ıslakken fırçalamaktan kaçının.

Saçlarınızı Toplarken Dikkat Edin

Sıkı saç stilleri saç köklerini gererek, zayıflamasına neden olur. Bu nedenle yüzü geren ve baş ağrısı yaratan saç modellerinden uzak durun.  Normal sıkılıkta topladığınız saçlarınıza, saç köklerinize zarar vermeden saç spreyiyle küçük müdahaleler yaparak saçınızın göründüğünden daha sıkı bir gözükmesini de sağlayabilirsiniz.

Saç Uçlarınızı Düzenli Kestirin

Isılı aşırı saç şekillendirme ve aşırı yıkama gibi nedenlerden dolayı saç kırılmalara karşı hassastır. Cansız ve mat görünen saçlarınızın uçlarını düzenli kestirmek saçların daha sağlıklı uzamasını sağlar.

Saçınıza Bakım Yapın

Fön makinesi, düzleştirici, maşa gibi saça ısı veren ürünler kullanırken saçınızı ısıya karşı koruyan ürünler kullanın. Saçınızı ısı ile şekillendirmeye ara verin. Hava kirliliği gibi diğer faktörlerden dolayı da saçlarınız sandığınızdan daha fazla yıpranır, saç maskesi kullanarak saçlarınızı besleyerek canlandırabilirsiniz. Kullandığınız ürünlerin olabildiğince doğal olmasına dikkat edin.

Saça Zarar Vermeyen Yüzeyler Tercih Edin

Saçınıza değen her şeyin saç tellerinizi etkilendiğini bilin. Sandığınızın aksine kullandığınız şapka, havlu, yastık kılıfına kadar her şeyin saçınızla dost olması gerekir. Gece boyunca yattığımız yastık kılıfları buradan önem kazanmakta. İpek yastık kılıfıyla saçlarınızın yıpranmasını ve nem kaybetmesini engelleyebilirsiniz. Saç tokalarınız da bu kısımda oldukça önemli bir rol oynamaktadır; saça tutunan, çabuk dolaşan lastiklerden, çok sıkı tel tokalardan, saçı büken metal tokalardan uzak durun ve kumaş tokalar kullanmaya özen gösterin.