Günümüzde sosyal medya kullanımı büyük önem taşıyor. Bu nedenle işletmeler de sosyal medya platformlarının gücünü kullanarak bilinirliğini arttırmaya ve markasını büyütmeye devam ediyor. Sosyal medyada reklam kullanımı arttıkça yeni sosyal medya reklam türleri karşımıza çıkıyor. En popüler sosyal platformlar arasında yer alan Instagram, en çok reklam verilen mecralardan biri olarak biliniyor. Dilersen sen de işletmen için Instagram hesabı açabilir ve kendi reklamını verebilirsin. Peki, Instagram’da nasıl reklam verilir? Etkili bir reklam kampanyası için izlenilmesi gereken yol nedir? Konuyla ilgili bütün detayları yazımızın devamında bulabilirsin.

Doğru Reklam Modelini Belirlemelisin

Sosyal medya reklam yönetimi yapılırken dikkat edilmesi gereken unsurların başında doğru reklam modelini belirlemek geliyor. Doğru reklam modelini belirlemek, reklamlardan alacağınız performansı daha da arttırıyor. Bu nedenle herhangi bir Instagram reklamı hazırlamadan önce reklamın amacını belirleyerek doğru reklam modelini bulabilirsin. Peki, Instagram reklam modelleri nelerdir?

 • Marka bilinirliği
 • Erişim
 • Video görüntüleme
 • Geri dönüşüm
 • Uygulama indirme
 • Potansiyel müşteri edinme
 • Trafik
 • Etkileşim

Instagram reklam modelleri arasında yer alıyor.

Bir Hedef Kitle Oluşturmalısın

Instagram’da reklam verirken dikkat edilmesi gerekenler arasında hedef kitle analizi de yer alıyor. Doğru hedef kitle analizini yaparak reklamlardan alacağın verimi arttırabilirsin. Bunun için Facebook Business Manager’dan yararlanabilirsin. Facebook Business Manager içerisinde hedefleme ayarları yer alıyor. Özel hedef kitle, benzer hedef kitle gibi çeşitli ayarları güncelleyerek doğru hedef kitlene ulaşabilirsin.

Doğru Görsel Seçimi Yapılmalı

Instagram reklam verme taktiklerinden birisi de doğru görsel seçimi yapmak olarak biliniyor. Şirketin, ürün ya da hizmetinizle bağlantısı olmayan görseller kullanmak kullanıcıyı yanıltıyor ve bu durum itibarın zedelenmesine neden olabiliyor. Peki, doğru görsel seçimi nasıl yapılabilir?

 • Görsel Kalitesi

Instagram platformunun reklam standartları olarak belirlediği görsel boyutları bulunuyor. Bu nedenle Instagram’a uygun boyutlarda görsel seçmeniz gerekiyor. Belirtilen görsel çözünürlüğü altında bir paylaşımda bulunduğunuz zaman, kullanıcılar kalitesiz bir görselle karşılaşıyor. Bu durum işletmenizi olumsuz yönde etkiyebiliyor. 

 • İşletme-Görsel İlişkisi

İşletmenizin ürün ve hizmetleri dışında paylaşımlarda bulunmak farklı hedef kitleleri de kendinize çekmenize yardımcı oluyor. Bu nedenle dilerseniz bağımsız paylaşımlar da yapabilirsiniz. Yine de bağımsız paylaşım yaparken işletmenizden uzaklaşmamanız büyük önem taşıyor. Örneğin logonuzu her zaman paylaşım içerisine ekleyebilir ya da logonuzda yer alan renkleri görsel içerisinde tercih edebilirsiniz. Bu sayede markanızın bilinirliliği daha da arttırabilirsiniz.

 • Kısa ve Net Olmalısın

Instagram reklam verme konusunda başarılı olmanın yollarından biri de kısa ve net olmaktan geçiyor. Görselle birlikte uzun uzun açıklamalar kullanıcıların sıkılmasına neden olabiliyor. Bu yüzden amacını, isteklerini daha kısa ve net cümlelerle ifade edebilirsin. 

Reklam Bütçesi Doğru Ayarlanmalı

Instagram üzerinde reklam vermek istiyorsan bir bütçe ayarı yapman gerekiyor. Eğer günlük reklam bütçesi giriyorsan, yapmış olduğun reklam kampanyalarını yakından takip etmelisin. Bu sayede reklamın beklediğin sonucu vermediğinde reklamı geri çekebilir ya da durdurabilirsin. Bunların yanı sıra reklam kampanyaların için belirli bir zaman aralığı seçerek, bu süre zarfında kullanılacak bütçeyi de ayarlayabilirsin.

Instagram’ın Reklam Prosedürlerine Uyumluluk Sağlamalısın

Instagram reklamlarında yüzde 20’den fazla metne izin verilmiyor. Bu da açıklamaların en fazla 300 kelime olarak yazılmasını sağlıyor. Ayrıca Instagram görsellerinde 1.9:1 ile 1:1 en boyutu, 600 x 315 piksel 1.9:1 yatay / 600 x 600 piksel kare, 1080 x 1080 piksel olmak üzere görsel boyutlarını kullanabilirsin. Bu gibi durumlara dikkat ederek reklam hazırlığı yapabilirsin.