Günümüzde içerik kelimesi sıklıkla karşımıza çıkıyor. Çeşitli markalar genellikle web sitesi ve sosyal medya üzerinden içerik paylaşımı yapıyor. Pek çok kanal üzerinde bir bilgiyi paylaşmak amacını taşıyan içerikler görsel, sesli ya da yazılı olarak paylaşılıyor. Peki kitaplarda, dergilerde, haberlerde ve daha birçok alanda sıklıkla gördüğümüz içerik nedir? İçerik türleri nelerdir? Konuyla ilgili bilmen gereken tüm detayları yazımızın devamında bulabilirsin.

İçerik Nedir?

Kelime anlamı olarak bir şeyin içerisinde mevcut olanların tümü, mazruf ve sözlü ya da yazılı anlatımda verilmek istenen şey, fikir, duygu ve simgelerin bütünü olarak tanımlanan içerik, günümüzde daha çok dijital platformlardaki metinler olarak anılıyor. Çeşitli videolar, fotoğraflar, elektronik kitap ve dergiler gibi günlük yaşamda adı geçen her ortamda içerikler yer alıyor.

İçerikler belirli hedef kitlelere aktarılmak istenen bilgi ve duyguyu net bir şekilde aktarmanın en kolay ve en doğru yolu olarak biliniyor. Bu nedenle günümüzdeki bütün marka ve firmalar, hedef kitleyi yakalamak ve daha geniş kitlelere kendini tanıtmak amacıyla dijital içerik türlerini kullanıyor. Sen de farklı içerik türleri arasından kendine en uygun olanını seçerek markanı tanıtabilirsin. Peki içerik türleri nedir?

İçerik Türleri Nelerdir?

Yukarıda bahsettiğim gibi içerikler görsel ve yazılı olarak karşımıza çıkıyor. Her bir içerik türü farklı amaçlara hizmet ediyor. Geniş bir yelpazeye sahip olan içerik türleri arasında tanıtım yazıları, blog içerikleri, reklam metinleri, haberler, rehber yazıları gibi metinler yer alıyor. İnternet gibi ortamlarda birçok içerik türü yayınlanıyor. İçeriklerin farklılık yaratması ve dikkat çekmesi için özgün olarak yazılması da büyük önem taşıyor. Dijital ortamlarda paylaşılan içerikler dijital içerik ya da online içerik adıyla biliniyor. Bu nedenle SEO içerikler markalar tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Peki SEO içerikler nedir?

SEO İçerik Nedir?

İçeriklerin özgün olması, arama motorlarında markanızın ön plana çıkmasına yardımcı oluyor. İnternet sayfası üzerinde markanızın ilk sayfalarda çıkması tanınırlık açısından büyük önem taşıyor. Arama motoru optimizasyonu olarak bilinen SEO, özgün metinleri anahtar kelimeler, etiketler, linkler gibi pek çok yardımcı ile ön plana çıkarıyor. 

Anahtar Kelime Nedir?

SEO içerik yazımında anahtar kelime büyük bir önem taşıyor. Anahtar kelimeler kullanıcıların arama yaparken kullandıkları kelime ve cümleler olarak tanımlanıyor. SEO anahtar kelime araştırması yapılarak kullanıcıların en çok neye dikkat ettiğini ve hangi kelimeleri, soru kalıplarını kullandıklarını öğreniyor. Bu sayede içeriklerin içerisinde doğru anahtar kelime kullanımını yaparak içeriğin doğru hedef kitle ile buluşmasına yardımcı oluyor. En çok tıklanan anahtar kelimeler sayesinde içeriklerini arama motorlarında en üst sıralara taşıyabilirsin.

İçeriklere En Çok İhtiyaç Duyulan Alanlar Nelerdir?

Genel olarak web siteleri, basın yayın organları gibi pek çok alanda içeriklere ihtiyaç duyuluyor. Özellikle ajanslar, blog yazarları, markalar, e-ticaret siteleri ve haber siteleri içerik yoğunluğu olarak öne çıkan alanlar arasında yer alıyor. Üstelik içerikler sayesinde farklı meslek grupları da ortaya çıkıyor. Örneğin içerik editörleri ve içerik ajansları günümüzde oldukça popüler olarak iş yapıyor. Peki içerik editörü kimdir?

İçerik Editörü Ne İş Yapar? 

Çeşitli kanallarda paylaşılan içerikler için fikir bulan, metni yazan, düzenleyen ve yayına hazır hale getiren kişilere içerik editörü deniyor. Genel işleyişe bakıldığında içerik editörleri öncelikle fikir buluyor, araştırma yapıyor, metni uygun bir dille yazıyor, metne uygun görselleri ekliyor ve metnin yayınlanmasını sağlıyor. İçeriğe gelen bütün geri dönüşleri de içerik editörü yanıtlıyor.  Markanın tanınırlığının artması için büyük önem taşıyan içerik editörlerinin dil bilgisinin çok iyi olması gerekiyor.