Bugün sinema tarihinin belki de en büyük oyuncularından olan, belki de en çok sevilen “Joker” karakterini canlandıran Heath Ledger’ın ölüm yıldönümündeyiz.

Hayır, Bez Bebek’teki “Şoker” ile karıştırmayalım lütfen… 🙂

Tam adı Heathcliff Andrew Ledger olan oyuncu, 4 Nisan 1979’da Avustralya’nın Perth Şehri’nde doğmuştur. Annesi Fransızca Öğretmeni olan Sally Ledger Bell, babası ise madencilik uzmanı olan Kim Ledger’dır. Kendisi ve kız kardeşinin isimleri ünlü yazar Emily Bronte’nin “Uğultulu Tepeler” romanından esinlenilmiştir. (Mr. Heathcliff ve Catherine Howard) Ledger, ilkokul hayatına Guilford Gramer Okulu’nda başlamıştır ve burada “Peter Pan” ile ilk oyunculuk tecrübesini kazanmıştır.

Ledger’ın oyunculuk en çok ilgi duyduğu alanlardan biri de satranç oynamaktı. Daha 10 yaşında iken, Batı Avustralya’da Küçükler Satranç Turnuvası‘nı kazanmıştır.

16 yaşına geldiğinde ise oyunculuk kariyerine yönelmek amacıyla Erken Mezuniyet Sınavları‘na girmiştir. Sinemadaki ilk çıkışı 1996 yılında “Pot” isimli çok parçalı bir projedir. Yine 1996 yılında “Sweat” ismindeki bir dizide eşcinsel bir motorsiklet karakterini canlandırmıştır. 1993 ve 1997 yılları arasında ise, “Ship to Shore” isimli bir çocuk dizisinde rol almıştır.

1997 yılına ait “Black Rock” filmi ilk deneyimi olmuştur. Yine 1997 yılında “Patiler” filminde de küçük bir rolü olmuştur. 1999 yılında Avustralya yapımı “Two Hands” filminde oynamıştır. Film, AFI Ödülleri’nde pek çok dalda ödül kazanırken, Ledger’ın ise “En İyi Çıkış Yapan Genç Aktör” adaylığına sebep olmuştur. 90’lı yıllar biterken Hollywood Dünyası’na adımını “Senden Nefret Etmemin 10 Sebebi” ile atmıştır.

2000’li yıllarda daha da olgunlaşmış olan Ledger, “Vatansever” filminde “Mel Gibson” ile birlikte rol almıştır.  Aynı yıl Marc Forster’ın yönettiği “Kesişen Yollar” filminde, 2005 yılında “Grimm Kardeşler” filminde rol almıştır. (Bu filmdeki rol arkadaşı ise Matt Damon) Yine 2005 yılı yapımı “Brokeback Dağı” filminde ise rol arkadaşı bu sefer ünlü oyuncu “Jake Gyllenhaal” olmuştur. 2007 filmine gelindiğinde ise, “Beni Orada Arama” filmiyle kariyer basamaklarını tırmanmaya devam ederken 2008 yılına geldik.

Evet 2008 yılındaki o muhteşem şaheseri hepiniz biliyorsunuz, değil mi? “Kara Şövalye.” Bu filmle ilgili hiçbir şey söylememe gerek yok sanırım. Hepimiz en az bir kez olsun izlemişizdir. Bir kez yetmez bu film için, orası ayrı…  Filmin pek çok sahnesinde doğaçlama kullanmıştır, hastaneyi havaya uçurma sahnesinde olduğu gibi… Ayrıca bu role hazırlanırken kendisini “6 Hafta” bir otel odasına kapatmıştır. Ayrıca o filmdeki Hemşire Mathilda, kendisinin gerçek hayatta da kızıdır.

Daha sonra gelenler belki onun yerini tutamayabilir ama benim gönlümde yatan bir “Joker” var.

O da “Willem Dafoe”

Keşke o muhteşem filmin yayınlandığını görebilseydi diyerek, kendisini saygıyla anıyoruz. Keşke kendisinin ömrü bu kadar kısa olmasaydı ve daha nice filmlerde görebilseydik. Ve maalesef ki, ölümünden sonra Oscar kazanan ikinci aktör olmuştur. (Birincisi; Peter Finch)

Daha fazla bu tarz içerik için Ünlüler Dünyası kategorimize göz atabilirsin. Ayrıca aramıza katılmak istersen Listeliyoruz Instagram adresinden bize mesaj atabilirsin❤️