Bugün geç kalmış bir doğum gününü birlikte kutlayacağız!

Oyunculuğunu da, kendisi kadar güzel olan bir hanımefendi… Marvel Sinematik Evreni’nin Gözbebeği ve Kızıl Cadı’sı olan ünlü oyuncu Elizabeth Olsen… Kendisini yakından tanıyalım mı?

Elizabeth Olsen, 16 Şubat 1989’da Los Angeles’ta eski dansçı ve LA Ballet’te kişisel yönetici olan Jarnette ve bankacı olan David Olsen’in çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Ailenin en küçük kızı olan “Lizzie” lakaplı Elizabeth Olsen, ikizler Mary ve Kate Olsen’in küçük kız kardeşi olarak “eğlence sektöründe” büyümüştür.

Liseye kadar olan eğitim hayatını Campbell Hall Okulu’nda bitiren Elizabeth, ‘New York Üniversitesi Tisch Sanat Okulu’na kaydoldu. Ayrıca eğitim hayatının bir bölümünü de Moskova’da geçirerek 2013 yılında mezun olmuştur.

Oyunculuk kariyerine de bakalım mı? “Lizzie”, genç yaşta ikiz kız kardeşlerinin filmlerinde rol alarak oyunculuğa başlamıştır. 11 yaşından önce “How the West Was Fun, Our First Video ve The Adventures of Mary-Kate and Ashley” dizilerinde küçük roller üstlenerek, basamaklara adım atmaya, tırmanmaya başlamıştır.

İlk filmi 2001 yılında çıkan “Spy Kids” film serisinin oyuncu seçmelerinde de boy gösteren Elizabeth, 2011 yılında ilk büyük performansını “Martha Marcy May Mariene” ile gerçekleştirmiştir. Ayrıca “Silent House ve Peace, Love & Misunderstanding” gibi iki büyük yapımda da boy göstermiştir. “Silent House” filmindeki performansı BAFTA Ödülleri’nde “yükselen yıldız” kategorisinde aday gösterilmesine ve dikkatleri üzerine çekmesine yol açmıştır.

2014 yılında “Godzilla” filminde boy gösterdikten sonra, 2015 yılında MCU Evreni’nin “Kızıl Cadı” sı olmak için bir maceraya atılacaktı. O filmi hepiniz biliyorsunuz, değil mi?

Avengers: Age of Ultron… Kaderin cilvesi midir? Aaron Taylor Johnson ile birlikte Godzilla ve bu yapımda birlikte rol almışlardır. Yine 2015 yılında “I Saw The Light” isimli biyografik drama filminde rol almıştır. 2016 yılında ise Kaptan Amerika’nın tarafını seçtiği, “Captain America: Civil War”, 2018 yılında “Avengers: Infinity War”, 2019 yılında Avengers: End Game, 2021 yılındaki “Wanda&Vision”, 2022 yılında “Doctor Strange 2: Multiverse of Madness” yapımlarıyla “Kızıl Cadı” rolünü yenilemiştir. Ayrıca son olarak 2023 yılında Love & Death dizisinde rol almıştır.

2011 yapımı “Martha Marcy May Marlene” kendisine şunları kazandırmıştır;

  • En Çok Umut Vadeden Oyuncu (Chicago Film Eleştirmenleri Derneği)
  • Ghent Uluslararası Film Festivali’nde ‘Özel Mansiyon Ödülü’
  • En İyi Kadın Oyuncu Ödülü (Los Angeles Film Eleştirmenleri Birliği)
  •  En İyi Çığır Açan Performans Ödülü (Alliance of Women Film Journalists)
  • En İyi Kadın Oyuncu Ödülü (Vancouver Film Critics Circle)

2013 yapımı “Silent House” kendisine şunları kazandırmıştır;

  • Fangoria Chainsaw Ödülleri’nde ‘En İyi Kadın Oyuncu Ödülü…’

2015 yapımı “I Saw The Light” kendisine şunları kazandırmıştır;

  • Deauville Amerikan Film Festivali’nde ‘Hollywood Yükselen Yıldız Ödülü’

2021 yapımı “Wanda & Vision” kendisine şunları kazandırmıştır;

  • MTV Ödülleri’nde ‘Bir Dizide En İyi Performans Ödülü’
  • MTV Ödülleri’nde ‘En İyi Dövüş Sahnesi Ödülü’

2023 yapımı “Doctor Strange 2: Multiverse of Madness” kendisine şunları kazandırmıştır;

  • MTV Ödülleri’nde ‘En İyi Kötü Karakter Ödülü’

Cidden mutlu olduğunuz bir evrene gitmek ister miydin?
Yoksa bulunduğunuz evrende mi mutlu olmaya çalışırdın?

Daha fazla bu tarz içerik için Ünlüler Dünyası kategorimize göz atabilirsin. Ayrıca aramıza katılmak istersen Listeliyoruz Instagram adresinden bize mesaj atabilirsin❤️