Bugün birlikte sihirli bir dünyaya yolculuk yapacağız. Hepimizin aşina olduğu bir film serisi ile; Harry Potter serisinden tanıdığımız Alan Rickman’ın ölüm yıldönümündeyiz. Belki de çoğumuzun ilk başta kötü adam sandığımız ama en sonunda hepimizin gönlünde yer edinen “Severus Snape” karakterine can veren Alan Rickman’a yakından bakalım.

Tam adı Alan Sidney Patrick Rickman olan ünlü oyuncu, 1946 yılında Londra’da dünyaya gelmiştir. Margaret ve Bernard çiftinin çocuklarından biri olan Alan Rickman’ın babası 8 yaşında vefat etmiştir ve annesi ve diğer üç kardeşiyle Londra’da hayatını sürdürmüşlerdir.

Eğitim hayatına Derwentwater İlkokulu’nda başlamıştır ve daha sonra West London’s Latymer Upper Okulu’nda burs kazanmış eğitime burada devam etmeye başlamıştır. Bu okuldan mezun olduktan sonra, Royal College of Art Okulu’nda “Grafik Tasarımı” bölümünde eğitim hayatına devam ederken, aynı zamanda “Tiyatroculuk Eğitimi” almaya başlamıştır. Okulu okurken öğretmenlerinin de teşvik ve yardımları hayatının dönüm noktası olmuştur. Tiyatro bölümünde eşi olacak olan “Rima Horton” ile tanışıp onunla beraber küçük küçük tiyatro oyunlarında oynayarak, kariyerinin basamaklarını inşa etmeye başlamıştır.

Notting Hall Herald Gazetesi’nde “dizayner” olarak çalışmaya başlayan Alan, mezun olduktan sonra 8 arkadaşı ile birlikte “Grafiti” adında bir tasarım stüdyosu açtı. Burada geçirdiği başarılı yılların ardından, yönünü tamamen tiyatroya çevirdi.

1978 yılında tiyatrodan uyarlanan “Romeo and Juliet” oyununda “Tybalt” rolüyle dikkatleri üzerine çeken Alan, asıl patlamayı “Les Liasons Dangereuses” ile yapmıştır. 1985 yılında sahnelenmeye başlayan bu oyunla, Tony ve Drama Desk Ödülleri’ne aday olarak gösterilmiştir.

Alan Rickman’ın geniş kitlelere ulaşması da, 1988 yapımı “Zor Ölüm” filmindeki rolü sayesindedir. Bu film kendisine AFI Ödülleri’nde 100 Yılın En İyi 100 Kahramanı ve Kötü Adamı arasından 46. Sırayı kazandırmıştır. 1991 tarihli “Robin Hood” filminde “Şerif” rolüyle “BAFTA En En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü” nü kazanmıştır.  1996 yılında ise, “Rasputin” filmiyle “Altın Küre ve Emmy Ödülleri’nin” sahibi olmayı başarmıştır.

Ardından da, o meşhur “Severus Snape” karakteriyle tanışmaktayız. 2001 yapımı Harry Potter ve Felsefe Taşı filminden, 2011 Harry Potter: Ölüm Yadigârları filmine kadar “Karanlıklar Lordu” olarak görsek de, son filmde hepimizin gönlünde yer edinen “Always” repliğiyle seriye veda etmiştik.

Son olarak o meşhur sahne ve orkestra ekibini birleşimiyle oluşan o videoyu paylaşıyorum.

Daha fazla bu tarz içerik için Ünlüler Dünyası kategorimize göz atabilirsin. Ayrıca aramıza katılmak istersen Listeliyoruz Instagram adresinden bize mesaj atabilirsin❤️