Morgan Freeman, Amerikalı bir aktör, yapımcı ve anlatıcıdır. 1 Haziran 1937’de Memphis, Tennessee’de doğmuştur. Freeman, Hollywood’un en saygın ve tanınmış aktörlerinden biri olarak bilinir ve derin, etkileyici ses tonu ile tanınır. Kariyerine tiyatro ve televizyon yapımlarıyla başlayan Freeman, 1980’lerde sinema dünyasında büyük çıkışını yapmıştır. Performanslarıyla pek çok ödül kazanmış ve geniş bir hayran kitlesi edinmiştir.

O halde gel, en iyi Morgan Freeman listesine birlikte bakalım.

The Shawshank Redemption (Esaretin Bedeli) – IMDB 9.3

1994 ‧ Gerilim/Polisiye ‧ 2 saat 22 dakika

Genç ve başarılı bir bankacı olan Andy Dufresne, karısını ve onun sevgilisini öldürmek suçundan ömür boyu hapse mahkum edilir ve Shawshank hapishanesine gönderilir. Burada başta Red olmak üzere yeni arkadaşlar edinir. Hapishane yaşamını uyum sağlamaya çalışırken diğer yandan da bilgisi ve kültürüyle etrafındaki insanları etkilemeyi başaracaktır.

The Dark Knight (Kara Şövalye) – IMDB 9.0

2008 ‧ Aksiyon/Suç ‧ 2 saat 32 dakika

The Dark Knight’da, Batman suça karşı savaşını daha da ileriye götürüyor: Teğmen Jim Gordon ve Bölge Savcısı Harvey Dent’in yardımlarıyla, Batman, şehir sokaklarını sarmış olan suç örgütlerinden geriye kalanları temizlemeye girişir. Bu ortaklığın etkili olduğu açıktır, ama ekip kısa süre sonra kendilerini, Joker olarak bilinen ve Gotham şehri sakinlerini daha önce de dehşete boğmuş olan suç dehasının yarattığı karmaşanın ortasında bulurlar.

Bu serinin diğer filmleri de IMDB’si en yüksek olanlardan.

The Dark Knight Rises (Kara Şövalye Yükseliyor) –  IMDB8.4

Batman begins (Batman Başlıyor) – IMDB 8.2

Se7en (Yedi) – IMDB 8.6

1995 ‧ Suç/Gizem ‧ 2 saat 7 dakika

Cinayet masasından iki dedektif bir seri katilin peşine düşer. Bu katil, cinayetleri dünyayı yedi ölümcül günahtan temizlemek için işlemektedir. Bu günahları işleyenlerden bir liste yapan katil, kendini tanrının görevlisi sayar ve kurbanlarını acımasızca öldürür.

Unforgiven (Affedilmeyen) – IMDB 8.2

1992 ‧ Western/Aksiyon ‧ 2 saat 11 dakika

Eskiden acımasız, çılgın bir katil olan William Munny, eşinin vefatından sonra artık tüm zamanını küçük barakasında çocuklarına bakarak geçirmektedir. Ta ki, The Schofield Kid ismindeki genç onu ziyarete gelene kadar.. Big Whiskey kasabasındaki fahişelerin koydugu ödülün haberini genç adamdan alan Munny ilk başta bu teklifi kabul etmez ama daha sonra fikrini değiştirecektir.

Million Dollar Baby (Milyon Dolarlık Bebek)- 8.1

2004 ‧ Spor/Dram ‧ 2 saat 12 dakika

Frankie Dunn ringlerde yaşadığı yıllar boyunca müthiş dövüşçüler yetiştirmiştir. Öğrencisi olan boksörlere öğrettiği en önemli ders ise kendi hayatı için de temel kabul ettiği, herşeyin üzerinde kendini korumaktır. Onu kızından soğutan ve uzak tutan acı deneyimi yüzünden uzun zamandır hiç kimse ile yakın olmamaya çalışmaktadır. Tek arkadaşı Scrap, onun spor salonuna göz kulak olmakta ve kaba dış görünümünün altında 23 yıldır yakasını bırakmayan bir affedilme beklentisi olduğunu bilmektedir ve bir gün Maggie Fitzgerald spor salonuna gelir.

Glory (Zafer) – IMDB 7.8

1989 ‧ Savaş/Dram ‧ 2 saat 2 dakika

1862 yılında Amerikan iç savaşı sırasında zencilerden bir tabur kurulması fikri ortaya atılmıştır.Albay Robert Swan  (Matthew Broderick) komutasında kurulan 54. Massacusetts Alayı acemi zencilerden oluşur. Film iç savaşı, köleliği ve zencilerin kendini bulma arayışını işler.

Gone Baby Gone (Kızımı Kurtarın) – IMDB 7.6

2007 ‧ Gerilim/Gizem ‧ 1 saat 54 dakika

“Good Will Hunting”in senaryosuyla Oscar ödülü kazanan oyuncu Ben Affleck’in ilk yönetmenlik sınavı “Gone, Baby, Gone”ın başrollerinde Casey Affleck (Ocean’s Eleven), Michelle Monaghan (Mission: Impossible III), Oscar ödüllü Morgan Freeman ve Oscar adayı aktör Ed Harris oynuyorlar. “Mystic River”ın da yazarı olan Dennis Lehane’nin romanından uyarlanan, senaryosunu Ben Affleck ile Aaron Stockard’ın yazdığı filmde Boston yeraltı dünyasının en çirkin, en tehlikeli/belalı kesimlerinde kaçırılan 4 yaşındaki bir kız çocuğunu bulmaya çalışan iki özel detektifin sürükleyici öyküsü anlatılıyor.

The Bucket List (Şimdi ya da Asla) – IMDB 7.4

2007 ‧ Komedi/Macera ‧ 1 saat 37 dakika

Milyoner şirket sahibi Edward Cole (JACK NICHOLSON) ile işçi sınıfına mensup araba tamircisi Carter Chambers’ın (MORGAN FREEMAN) dünyaları apayrıdır. Yolları, bir hastane odasını paylaşmalarıyla kesişir ve iki ortak noktaları olduğunu keşfederler: “Tahtalı köyü boylamadan önce” hayatlarının kalan kısmını hep yapmak istedikleri her şeyi yaparak geçirme arzusu ve kendileriyle farkında olmadıkları bir barışma ihtiyacı. Birlikte, hayatlarının araba seyahatine çıkarlar; ve bu süreçte dost olur, hayatı dolu dolu, içgörü ve mizahla yaşamayı öğrenirler. Her macera, listelerine yeni bir madde ekler.

Lean On Me (Hep Yanınızdayım) – IMDB 7.4

1989 ‧ Dram/Aksiyon ‧ 1 saat 48 dakika

Joe Clark, iyice bozulmuş bir okulu ‘kurtarması’ için müdürlük görevine getirilir.

Amistad – IMDB 7.3

1997 ‧ Dram/Tarih ‧ 2 saat 35 dakika

İspanyol köle nakliye gemisi La Amistad  Afrika’dan aldığı köleleri Amerika’ya götürürken yolda köleler isyan edip gemiyi ele geçirirler ve mürettebatın çoğunu öldürürler. Konusu gerçek bir olaya dayanan filmde, 1830’ların ABD’sinde sanayileşme yanlısı kölelik karşıtları ile güneyli toprak sahiplerinden oluşan kölelik yanlıları arasında hızla yükselen ve ilerleyen yıllarda Amerikan İç Savaşı’na yol açacak olan gerginliği işleyen bir filmdir.

Driving Miss Daisy (Bayan Daisy ve Şoförü) – IMDB 7.3

1989 ‧ Komedi/Dram ‧ 1 saat 39 dakika

Bayan Daisy (Jessica Tandy), iyi bir yaşamı olsa da kendisini hiçbir zaman zengin görmeyen ve fakir olduğu günleri unutmayan kendi halinde, eski öğretmen olan yaşlı bir kadındır. Daisy, araba kullanma konusunda sürekli sorunlar yaşamaktadır. Bu sebeple, oğlu Boolie (Dan Aykroyd), ona bir şoför tutmaya karar verir ve çalıştığı yerde iyi bir iş çıkaran Hoke Colburn’ü (Morgan Freeman) annesinin şoförü olarak işe alır. Ancak Bayan Daisy, bir şoföre ihtiyacı olmadığını düşünmekte ve Hoke’u her seferinde azarlamaktadır. Oysa farklı kişiliklere sahip bu iki insanın aslında birçok ortak yönü vardır. Çıktıkları hayat yolculuğunda, ömür boyu sürecek bir dostluk kuracaklardır.

Now You See Me (Sihirbazlar Çetesi) – IMDB 7.2

2013 ‧ Gerilim/Suç ‧ 1 saat 55 dakika


Film, gösteri yaptıkları sırada banka soyabilen dünyanın en iyi sihirbazlarından oluşan bir grubun, peşine takılan FBI ile olan heyecanlı macerasını anlatıyor.

Bonus

Bruce Almighty (Aman Tanrım) – IMDB 6.8

2003 ‧ Komedi/Fantastik ‧ 1 saat 41 dakika

Benim en sevdiğim filmlerden biri olduğu için bu filme de listede yer vermek istedim.

Bruce Nolan, New York’lu bir televizyon muhabiridir. Bruce her şeyden şikayet etmekte ve tanrıya yakarmaktadır. Tanrı bir gün bu yakarışlara cevap verir ve Bruce’nin karşısına bir insan olarak çıkar ve kendi gücünü ona verir kısa bir süreliğine. Komedi de işte başlar Bruce artık bir tanrıdır…

Daha fazla bu tarz içerik için Film kategorimize göz atabilirsin. Ayrıca aramıza katılmak istersen Listeliyoruz Instagram adresinden bize mesaj atabilirsin❤️