Sağlıklı, canlı ve göz alıcı saçlar için bakımın ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Bunun için çeşitli maskeler, yağlar ve daha birçok ürün kullanılabiliyor. Peki, beslenme şeklimizin saç sağlığımızı doğrudan etkilediğini biliyor musun? Sağlıklı bir bünyenin yanı sıra güçlü ve parlak saçlar için de beslenme düzenine dikkat edilmesi gerekiyor. Bu yazımızda sana ve saçına özel besin önerileri hazırladık. Keyifli okumalar!

Kuruyemiş

Ceviz, fındık, badem gibi çeşitli kuruyemişler, yüksek derecede E vitamini ve çinko içerir. Bu vitaminler, saç sağlığı için oldukça faydalıdır. Özellikle E vitamini açısından zengin olan bademi, güçlü ve sağlıklı saçlara kavulmak için tercih edebilirsin. Eğer saç dökülme problemiyle savaşıyorsan kaju ve ceviz tüketebilirsin. Kaju ve cevizin içeriğinde biotin bulunuyor. Biotin, saç dökülmeleri ve saç kırıkları üzerinde etkili olarak biliniyor.

Yoğurt

Kalsiyum ve B5 vitamini açısından zengin bir yiyecek olan yoğurt, saçlar için de oldukça faydalı! Saç incelmesi, saç güçsüzlüğü ve saç dökülmesi konusunda etkili olan yoğurt, aynı zamanda vücut ve cilt sağlığı için de ideal bir besin.

Ispanak

Demir bakımından son derece zengin olan ıspank, saç sağlığında da önemli rol oynuyor. Ayrıca koyu yeşil sebzelerin içerisinde yer alan A ve C vitamini, saçların güçlenmesi için oldukça etkili.

Yumurta

Yumurtanın içerisinde, saç köklerini güçlendiren ve saç dökülmelerinin önüne geçen biotin bol bol bulunuyor. Özellikle kahvaltıda yumurta tüketerek daha güçlü saçlara sahip olmak mümkün.

Somon

Omega-3, protein ve B12 açısından son derece zengin olan somon, vücut sağlığı için de oldukça ideal. Haftada 1 ya da 2 kez somon tüketerek sağlıklı ve parlak saçlara kavuşabilirsin.

Avokado

Avokado, E vitamini açısından oldukça zengin olarak biliniyor. Bu nedenle, yeni saç oluşumu ve saç uzamasını destekleyen bir besin olarak yer alıyor. Cilt ve vücut sağlığını da olumlu etkileyen avokadoyu tüketerek, daha sağlıklı saçlara kavuşabilirsin.

Mercimek

Mercimek, biotin bakımından zengin olarak biliniyor. Ayrıca içerisinde protein, demir, folik asit ve çinko da bulunuyor. Eğer saç dökülmesinden şikayetçiysen, yeni saç oluşumunu desteklediği için mercimek tüketebilirsin.

Yulaf

Omega-3, demir, lif ve çinko açısından en zengin besinlerden biri elbette yulaf! Saç tellerini güçlendirerek kalınlaşmasını sağlayan yulaf, saç uzamasını da hızlandırıyor. Bu nedenle sabah kahvaltı rutinine yulaf lapası ekleyebilirsin!

Tarçın

Tarçının bilinen en önemli özelliği, kan dolaşımını artırması. Saç derisindeki kan dolaşımının hızlanması; saçları güçlendirmeye ve yeni saç oluşumunu desteklemeye yarıyor. Sana bir tavsiye; tarçınla yulaf lapasını birlikte tüketerek saça iyi gelen besinlerden tek seferde yararlanabilirsin. Kısacası, bir taşla iki kuş!

Beyaz ve Kırmızı Et

Beyaz ve kırmızı et içerisinde B12 vitamini bulunuyor. Vücut için de oldukça faydalı görülen bu vitamin, saçların onarılarak güçlenmesine yardımcı oluyor.

Daha fazla güzellik tüyosu için “Güzellik” kategorimizi incelemeyi unutma. Ayrıca aramıza katılmak istersen Listeliyoruz Instagram adresinden bize mesaj atabilirsin❤️

Yazan:

Alev Ateş

Sadece 27.