Gizemli olaylar ve şehir efsaneleri geçmişten günümüze popülerliğini koruyor. Bu konular arasında elbette oyuncak bebeklerin de yeri bulunuyor. Pek çoğunuz Annabelle, Elmo gibi lanetli bebekleri duymuştur. Peki Okiku?

Okiku, aslında lanetli bir bebek değil. Bu nedenle korku saçmıyor. Kısaca hikayesine değinecek olursak;

Okiku bebeğin hikayesi Japonya’da başlıyor. 1918 yılında Suzuki adında 17 yaşındaki çocuk, 2 yaşında olan kız kardeşinin beğeneceği bir bebek satın alıyor. Bu bebek porselenden tasarlanmış, küt saçlı ve yaklaşık olarak 40 santim boyunda.

Küçük kız gerçekten de bebeği çok sevdi ve bu bebeğe kendi adını verdi. Her şey çok güzel giderken bir anda Okiku, hastalanarak hayatını kaybetti. Ailesi de aynı isme sahip olan oyuncak bebeği, küçük kızla gömmek yerine kendileri için önem taşıyan bir sunağa yerleştirdi. Her gün o sunakta Okiku için ağlayıp dua ettiler. Ardından küçük bebeğin saçlarının zaman içerisinde uzadığı fark edildi.

Okiku bebeğin küt olan saçları, zaman geçtikçe omzuna kadar inmişti. Bu durumun açıklamasını ise; küçük kızın ruhunun o çok sevdiği bebeğin içinde olduğu şeklinde yaptılar. 1938 yılında ise savaş sebebiyle aile evi terk etmek zorunda kaldı. Bu nedenle bebeği de orada bulunan bir tapınağa götürüp ve rahiplere vererek bebeğin garip durumu anlattılar.

Rahipler bebeği kabul ederek onu tahta bir dolabın içinde saklamaya başladı. Yıllar sonrasında aile geri dönüp baktığında bebeğin hâlâ saçlarının uzadığını fark ettiler. Her sene bebeğin saçının kesildiği bir seremoni düzenleniyor. Buna rağmen bebeğin saçı tekrar tekrar uzuyor. Üstelik tek gariplik bu da değil. Bebeğin kapalı olan ağzının aralandığı da söylentiler arasında yer alıyor. Şu an bebek hâlâ Japonya’daki o tapınakta duruyor. Bebeğin bu durumuyla ilgili birkaç teori var:

İnsan Saçı Teorisi:

Yapılan incelemelerde bebeğin saçının gerçek saç olduğu saptandı. O dönemlerde pek çok oyuncak bebeğin yapımında gerçek insan saçı kullanılmış. Bu sebeple zamanla yapışkanın eriyerek, sıcaklık vb. durumlarla tepkimeye girmesiyle bebeğin saçı uzadığı söyleniyor. Tıbben pek mümkün olmasa da akla en yatkın teori bu.

Ruh Teorisi:

Ölen küçük Okiku’nun ruhunun ya da lanetli bir ruhun bebeğin içine girdiği teorisi. Yine de bebeğin aileye bir zarar vermediği, bulunduğu ortamda garip olaylar yaşanmadığı da biliniyor.

Büyü Teorisi:

Bazı insanlar bebeğe saçının uzaması için büyü yapıldığını iddia etmişler. Bu teori akla gelebilecek en uzak teorilerden birisi.

Sen bu konuyla ilgili ne düşünüyorsun? Hadi yoruma!

Yazan:

Alev Ateş

Sadece 27.