Tütsüler, yaşamda çok eskiden beri ritüel ve dini gelenekleri gerçekleştirirken kullanılmaktadır. Sadece güzel koku yaymakla kalmadıkları aynı zamanda enerjimizi dizginleyen ve temizleyen bir yapıda olduklarına dair inançlar günümüze kadar devam etmektedir.
Kendilerine has kokularıyla ve faydalarıyla bilinen tütsülerin hangi amaçla kullanılacağı konusu oldukça önemlidir.
Birçok çeşit tütsüden hangisini ne için kullanmamız gerektiğini siz de merak ediyorsanız doğru yere geldiniz.

1. Adaçayı Tütsüsü:

Doğal tütsülerin en yaygını olarak kullanılan ve bilinen Adaçayı Tütsüsü; evdeki kötü enerjiyi uzaklaştırmak, arınmak ve pozitif enerjiyi yakalamak için uygulanır. Negatif enerjiyi azalttığı, yaşam alanınızdaki olumsuzlukları giderdiğine ve nazara iyi geldiğine inanılır. Bolluk ve bereketi temsil eder, yeni başlangıç yapmak isteyen insanlarca kullanılması gerektiği önerilir.

2. Sandal Ağacı Tütsüsü:

Ağaç tütsüleri arasında yer alan Sandal Ağacı; hoş, ılık ve yumuşak kokusuyla, huzur ve yaşam sevgisini desteklediği bilinir ve sakinleştirici etkisiyle öne çıkar. Ruhsal farkındalığa yardımcı olduğu gibi meditasyon ve yoga yaparken en çok tercih edilen tütsülerdendir. Daha enerjik hissetmede yardımcı olduğuna inanılırken aynı zamanda, zihni olumsuz düşüncelerden arındırarak, sakinleştirici bir etki yarattığı bilinir. Huzur ve yaşam sevgisini desteklediğiyle de bilinir.

3. Amber Tütsüsü:

Tütsü türlerinde çok keskin ve çok kalıcı bir kokuya sahip olmasıyla bilinen Amber Tütsüsü; anksiyete ve depresyon semptomlarını hafiflettiği, hayattaki pozitifliği ve şansı kendine çeken koruyucu bir enerjisi olduğuna inanılır. Rahatlamayı desteklerken beraberinde ortamın enerjisini temizleyerek, yeniler. Kalbin güçlenmesini de sağladığı bilinir.

4. Lavanta Tütsüsü:

Kendine has kokusuyla ortamda sakinlik ve ferahlık hissiyatını açığa çıkardığı bilinen Lavanta Tütsüsü; rahatlama sağladığı ve uykuya geçişi kolaylaştırdığı özellikleriyle öne çıkar. Zihin ve bedendeki gerginliklerin azalmasına fayda sağladığına inanılır. Aynı zamanda odaklanmaya ve yaratıcılığı artırmaya destek olduğu yaygın bir görüş olarak kabul edilir. Antioksidan bileşenlerden oluşan bir yapıya sahip olduğu için yakılması sonucunda ortaya çıkan dumanıyla havadaki biriken bakterileri temizlemeye de yardımcı olur.

5. Gül Tütsüsü:

Tütsüler arasında tatlı bir kokuya sahip olduğu bilinen Gül Tütsüsü; çiçek kokusundan hoşlanan kişiler tarafından fazlasıyla tercih edilir. Sevgi, aşk ve arzularla ilişkili olduğu bilinir. Yakıldığı anda ortamda yarattığı kokusu ile kişilerin olumsuz duygularını anında sevgiye çevirebileceğine inanılır.