2 Kasım 1965 doğumlu olan Shah Rukh Khan, bugün bugün 58 yaşına bastı! Baadshah of Bollywood, King of Bollywood, King of Romance ve King Khan olarak da tanınan Shahrukh, çoğunlukla romantik, aksiyon ve komedi türünde 80’in üzerinde Bollywood filminde rol almıştır.

Los Angeles Times tarafından “Dünya’nın en büyük film starı” olarak değerlendirilmiş olup başta 14 Filmfare Ödülleri olmak üzere birçok ödül almıştır. Yaptığı hayır işlerini gizli tutmasını The Guar dian’a verdiği röportajda “Kur’an da bir yerde diyor ki, eğer bağışı bir nedenden ötürü yaparsanız o bağış değildir.” diyerek açıklamıştır. 

US $600 milyon ile dünyanın en zengin aktörüdür. 1.5 milyardan fazla hayrana sahiptir ve dünyada en fazla fanı bulunan aktör olarak bilinir. 2008 de The Newsweek tarafından dünyanın en güçlü 50 insanından biri olarak seçilmiştir, Hint kültürünün en etkili insanlarındandır.

Ne zaman bir aşk filmi izlemek istesem Shah Rukh Khan filmlerini izlerim. Geçmişde aşka inanmayıp aksiyon filmlerinde oynamayı tercih etse de Aditya Chopra’nın da ilk kez yönetmenliğini yaptığı Dilwale Dulhania Le Jayenge (DDLJ) filmiyle birlikte aşk filmleriyle de hayatımıza girmiş oldu.

Swades: We, the People (IMDB 8.2)

2004 ‧ Dram/Drama ‧ 3 saat 9 dakika

Swades, günümüz Hindistan’ında geçen, gelişimin, temel seviyeden hızlıca gerçekleşmesiyle oluşan sorunlara değinen bir film. NASA’da proje yöneticisi olarak çalışan genç ve parlak bilim adamı Mohan Bhargava’nın (Shah Rukh Khan), dadısını bulmak için döndüğü bu Hindistan, renkli, heterojen ve karmaşıktır. Film, NASA’nın uzay araştırmalarındaki ilerlemelerde öncü olan gelişmiş dünyasını ve gelişimin dönüm noktasındaki Hindistan’ın karşıtlığını kullanıyor. Her birimizin yaşadığı Mohan’ın bu basit macerası, “ev” dediğimiz fizikötesi ve tanımlaması zor yerin arayış yoluluğuna dönüşüyor.

Dilwale Dulhania Le Jayenge (DDLJ) (IMDB 8)

1995 ‧ Dram/Romantik ‧ 3 saat 9 dakika

Raj Avrupa’da Simran ile tanıtığında ilk görüşte birbirlerine aşık olmadılar. Fakat Simran görücü usülü evlilik için Hindistan’a taşındığında gerçek bir aşkın başlayacağından haberleri yoktu. 

My Name is Khan (IMDB 7.9)

2010 ‧ Dram/Romantik ‧ 2 saat 45 dakika

Rızvan Khan (Shahrukh Khan) küçüklüğünü annesiyle (Zarina Vahab) ıssız bir yerde geçiren bir müslümandır. Annesi öldükten sonra Amerika’ya küçük kardeşinin yanına gider. Orada tanıştığı ve aşık olduğu Mandira (Kajol) adında dul ve Hindu bir kadın ile evlenir. Rızvan Khan aynı zamanda da Asperger sendromu hastasıdır. Bu hastalık Otizm rahatsızlığının bir çeşididir ve ömür boyu süren, sosyal etkileşime ve iletişime zarar veren, sınırlı ve tekrarlanan davranışlara yol açan beynin gelişimini engelleyen bir rahatsızlıktır. 11 Eylül saldırılarından sonra Mandira’nın oğlu faşist kesimler tarafından döverek öldürülür. Öldürülme sebebi annesi evlendikten sonra Khan soyadını almış olmalarıdır.

Kal Ho Naa Ho (IMDB 7.9)

2003 ‧ Melodram/Dram ‧ 3 saat 6 dakika

The indian love story diye sloganı bulunan 2003 yapımı karan johar-nikhil advani filmidir.aşkın ne zaman nerde geliceği,hayatının aşkının aslında başucunda olup da farketmediğin,sevmenin sevdiğini mutlu görmek olduğunun,ne kadar zorda olsa aşkını başka birine aşık etmenin,aşka bazen bir ömürün yetmediğinin,insanların her zaman eşinin iyi bir arkadaş olmasının istediği fakat en iyi arkadaşının eşin olabileceğini bize gösteren filmdir.

Veer – Zaara (IMDB 7.8)

2004 ‧ Dram/Romantik ‧ 3 saat 12 dakika

Veer Pratabh Singh (Shahrukh Khan) ve Zaara’nın ( Prety Zinta) aşk hikayesi anlatan bir yapım. büyük bir komploya düşürülen Veer, 22 yıl hapishanede yatar. aşkı için herşeye katlanan ve ona kavuşacağı günü bekleyen Veer, sevdiğine kavuşacakmıdır.

Kuch Kuch Hota Hai (IMDB 7.5)

1998 ‧ Dram/Romantik ‧ 3 saat 5 dakika

Kolejden 3 arkadaş. Rahul Anjali ve Tina. Rahul ve Anjali çok yakın 2 dosttur. Birgün bunların hayatına Tina girer. Rahul Tina’ya aşık olur. Anjali ise durumu farkettiğinde onlardan ayrılır. Kolejden sonra Rahul ile Tina evlenir ama Tina doğum sırasında vefat eder ama çocuğu yaşar. Önceden çoçuğuna 8 mektup bırakmıştır. Son mektup çok ilginçtir.

Devdas (IMDB 7.5)

2002 ‧ Dram/Romantik ‧ 3 saat 5 dakika

Her şeyin, hatta yaşamın bile üzerindeki bir aşkın öyküsü. Devdas adında, seven, seven ve sadece seven bir adamın destanı… Zengin bir ailenin çocuğu olarak doğan Devdas, güzel oyun arkadaşı Paro’yla, her şeyin üstündeki aşkın daha ne olduğu anlaşılmadan hissedildiği, çekici bir çocukluk dönemini paylaşmıştır. Statülerindeki ve aile geçmişlerindeki farklılıklardan habersiz iki arkadaş arasında asla kopmayacak bir bağ oluşmuştur. Gençlik geldiğinde, aşkları daha da güçlenmiştir. Ama heyhat, Devdas’ın bahtsız bir zayıflık anı, onunla sevgili Paro’sunun arasına hiç yıkılmayacak bir ayrılık duvarı örmüştür. Duvarın bir tarafında evlenip başka birinin karısı olan, kalbi kırılmış Paro vardır. Öbür tarafındaysa, tamamen yıkılmış Devdas. Paro’suz bir hayatın acısına katlanamayan Devdas, alkolü en sadık dostu edinmiştir. Ama içki Devdas’a o yakıcı acıyı unutturamaz. Güzel fahişe Chandramukhi’nin sarsılmaz sadakati bile, Paro’yu kaybetmenin yarattığı kalp acısını dindirememiştir.

Rab Ne Bana Di Jodi (IMDB 7.2)

2008 ‧ Dram/Romantik ‧ 2 saat 52 dakika

Bu filmde Shahrukh Khan, Surinder Sahni ve Raj Kapoor isimli iki ayrı genci canlandırmaktadır. Oyuncu kıtlığı gibi düşünceler aklınıza gelmesin. Bu canlandırmayı tamamen aşık olduğu güzeller güzeli kız rolünü oynayan Taani Gupta (Anushka Sharma) için yapmaktadır. Surinder Sahni dinine bağlı, mütevazi, ailesi olmayan, çok saf ve iyi kalpli bir Büro Memuru’nu canlandırmaktadır. Taani Gupta ise çok çılgın, dans etmeyi seven ve sevecen fakat filmin ilerleyen zamanlarında aşka inancını kaybetmiş, hayata küsmüş bir karakteri canlandırmaktadır. Bu birbirine benzemeyen ikilinin tanışması, renkli bir maceranın başlangıcı olacaktır.

Don 1-2 (IMDB 7.1)

2006 ‧ Dram/Aksiyon ‧ 2 saat 51 dakika

Mumbaili bir vatandaş olan Vijay, bir polis memuru tarafından uyuşturucu kaçakçısı Don’un yerine geçmesi için görevlendirilir.

Mohabbatein (IMDB 7)

2000 ‧ Dram/Drama ‧ 3 saat 36 dakika

Özel okulda okuyan üç oda arkadaşının aşkları aralarındaki dostluk ve sevgiyi anlatan filmi ünlü yönetmen Aditya Chopra yönetmiştir. Film gençlik filmi tarzında konusu ve oyuncu kadrosu ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır. Filmin başrollerine bakarsak Shah Rukh Khan, Uday Chopra gibi isimlerin yer aldığını görüyoruz.

Jab Tak Hai Jaan (IMDB 6.7)

2012 ‧ Dram/Romantik ‧ 3 saat 18 dakika

Samar Anand (Shah Rukh Khan) Hint Ordusu Bomba İmha Timi’nde görevli, güvenlik korkusu olmadan, bombaları etkisiz hale getiren bir Binbaşı’dır. Bir süre sonra Akira Rai (Anushka Sharma)’yı boğulmaktan kurtarır ve ona ceketini verir. Akira, ceketin içindeki hatıra defterini okumaya başlayınca, hikaye de başlar. (Benim en sevdiğim filmlerden biri.)

Om Shanti Om (IMDB 6.7)

2007 ‧ Melodram/Dram ‧ 2 saat 42 dakika

70’li yıllarda film şirketi sahibi Mukesh Mehranin Filmlerinde amatör bir oyuncu olarak oynanyan Om Prakash Makhijayi aynı filmlerde oynayan ve bir süper star olan Shanti’ye aşıktır. Om, film çekimi sırasında Shanti’nin hayatını kurtarır ve arkadaş olurlar. Ama Om, bir kere daha Shanti’nin hayatını kurtarmak zorunda kalır bunu yaparken kaza geçirir ve ölür. Daha sonra tekrar doğar, ünlü oyuncu Rajesh Kapoor’un oğlu olarak…

Chennai Express (IMDB 6.1)

2013 ‧ Romantik/Aksiyon ‧ 2 saat 21 dakika

Rahul (Shahrukh Khan)40 yaşında Mumbai’de yaşayan ve ailesini bir trafik kazasında kaybetmiş bir adamdır. Bir gün arkadaşlarının daveti üzerine Goa’ya gitmek üzere Chennai Express’e biner. Burada onu büyük bir aşk ve macera beklemektedir. Bollywood’un en ünlü aktörü Shahrukh Khan 2013 yapımı bu filmde başrolde Rahul karakterini canlandırıyor. Bollywood tarihinin tüm dünyada en yüksek gişe geliri yapan 4. filmi unvanına sahip olan Chennai Express, 2014’ün Nisan ayında Türkiye’de de gösterime girdi.

Kabhi Alvida Naa Kehna (IMDB 6)

2006 ‧ Melodram/Dram ‧ 3 saat 35 dakika

Dev adındaki genç bir adam, futbol kariyerinin son noktasına gelmişken sakatlanır. Bu kazadan dolayı sakatlık geçiren genç adam, okulda ancak spor hocalığı yapabilecek konuma gelir. Riya adlı güzel bir karısı bulunan bu genç adam, kariyerini yavaş yavaş atlayarak yükseltecektir. Dev çocuklarıyla daha çok ilgilenecektir. Maya ise Sam’in oğlu ile evli ve kendini oldukça yalnız hissetmektedir. Gittiği hiçbir yere uyum sağlayamayan bu ikili, kendilerini çok boş görmektedir. Bir gün Dev ve Maya’nın yolları kesişecek ve sıcak duygular başlayacaktır.

Zero (IMDB 5.2)

2018 ‧ Dram/Romantik ‧ 2 saat 44 dakika

Aşkı bulmak için mücadele eden Raj, yeryüzünde en çok aranan kadınlardan biri ile bir araya gelir. Hiçbir beklentisi olmadan baslayan bu birleşme zamanla değişecektir. Çünkü gerçek aşkın bir çok formu vardır.

Dilwale (IMDB 5)

2015 ‧ Dram/Romantik ‧ 2 saat 38 dakika

Raj, bir mafya üyesidir. Bir gün düşman çeteden birisi onu takip ederken onların grubundan Meera adlı kız ile tanışır. Birbilerine aşık olurlar. Raj, Meera’nın rakip çetenin liderinin kızı olduğunu öğrenince işler daha da sarpa sarar. Birbirini çok seven iki çiftin aşkları, rakip çetelerde olmaları sebebiyle artık çok zor durumdadır. Herşeye rağmen birbirlerine olan sevgilerini koruyabilecekler midir?

Happy New Year (IMDB 4.9)

2014 ‧ Aksiyon/Müzikal ‧ 3 saat 4 dakika

Kaybeden bir ekip milyonların sevgisini kazanmak için şimdiye kadar yapılmamış en büyük elmas soygunu işine girerler.

Ra. One (IMDB 4.8)

2011 ‧ Bilim Kurgu/Aksiyon ‧ 2 saat 36 dakika

Shekhar Subramaniam (Shahrukh Khan) video oyunları yaratıcısıdır, bir gün oğlunun video oyunlarındaki kötü adamları sevdiğini öğrenir. Kötü adamları sevmesede oğlu için kötülerin kaybetmeyeceği yeni bir oyun yaratmaya karar verir. Yarattığı video oyunundaki kötü adam, yani Ra.One yazılıma uymamaktadır. Deneme oyunlarında Shekhar’ın oğlu Prateek(Lucifer)tarafından yenilgiye uğramayı hazmedemez ve onun peşine düşer. İlk karşısına çıkan Lucifer olmayacaktır.

Kabhi Khushi Kabhi Gham (IMDB 4.7)

2001 ‧ Melodram/Dram ‧ 3 saat 30 dakika

Hindistan’ın gelmiş geçmiş en fazla gişe yapmış filmi, bazı (komik ve göz yaşartıcı) sihirli anlara ve muhtemelen dünyanın en güzel ailesine sahip! İşadamı Yashovardhan Raichand ve onu çok seven karısı Nandini, ağırbaşlı ve sevgi dolu iki oğulları Rahul ve Rohan da dahil olmak üzere, hayatta insanın isteyebileceği hemen her şeye sahiptirler. Nandini iki oğlunu da çok sever, ama evlat edindikleri Rahul’la aralarında özel bir bağ vardır. Raichand’lar için hayat olaysız geçmektedir, ta ki Rahul hayat dolu Anjali’ye âşık olana kadar. Rahul, Anjali’nin orta sınıftan olmasını hiç tasvip etmeyen babasına karşı gelir. Annesi ne kadar telaşlanırsa telaşlansın, Rahul bu defa taviz vermez ve Anjali’yle evlenmek için evden ayrılır. İşte Rohan da o noktada devreye girer. Annesine her şeyi yoluna koyacağına ve Rahul’u eve getireceğine dair söz verir. Ama bu sözü tutmaya çalışırken, Anjali’nin güzel kızkardeşi Pooja’ya – ya da, Poo’ya –sırılsıklam aşık olur. Yashovardhan, Rahul’u affedecek midir? Rohan Rahul’u geri dönmeye ikna edebilecek midir? Raichand ailesi tekrar birleşebilecek midir?

Daha fazla bu tarz içerik için Sinema kategorimize göz atabilirsin. Ayrıca aramıza katılmak istersen Listeliyoruz Instagram adresinden bize mesaj atabilirsin❤️

Peki senin favori Shah Rukh Khan filmin hangisi?