Charlie Chaplin, sessiz sinemanın önde gelen figürlerinden biridir. “The Tramp” karakteriyle tanınan Chaplin, paçavraları, bastonu ve küçük şapkasıyla unutulmaz bir imaj yaratmıştır. Yönettiği ve başrolünde oynadığı filmler, dünya çapında büyük bir başarı elde etmiş ve özellikle sosyal ve politik meseleleri ele alan eserleriyle tanınmıştır. Chaplin, sinema dünyasına önemli katkılarda bulunmuş ve 1972’de “Sir” unvanını almıştır.

Siyah beyaz komedilerin efendisi Charlie Chaplin’in IMDB’deki en iyi 10 filmini senin için derledim.

Keyifli seyirler!

A King In New York / New York’ta bir Kral

1957 – Komedi / Belgesel – 1 saat 45 dakika

Ülkesindeki devrim sonrasında neredeyse beş parasız bir halde New York’a gelen Kral Shahdov’un bu kentte yaşadıkları.

The Pilgrim / Şarlo Kaçak

1923 – Komedi / Western – 59 dakika

Hapisten kaçan Küçük Serseri kendini bir kasabada bulur. Buranın halkı, onu kiliseye gelmiş yeni bir din adamı zanneder.

Monsieur Verdoux / Mösyö Verdoux 

1947 – Komedi / Suç – 2 saat 4 dakika

Hanri Verdoux işi gereği çok seyahat ediyordu. Onun işi zengin ve yalnız kadınları baştan çıkarıp, kalplerini ve banka cüzdanlarını ele geçirdikten sonra, yeni bir kadına geçmeden önce öldürmekti. Charles Chaplin, alışık olduğumuz o neşeli karakterin dışına çıkarak, sakat karısı ve çocuğuna daha iyi bir hayat sağlamak için cinayetler işleyen bir aile babası ile tersdüz oluyor. Burada ölümsüz Tramp karakteri oldukça az pay sahibi, fakat yine de titiz ve çıtkırıldım tavırları espritüel anlamda eksik olmuyor.

Limelight / İlgi Odağı

1952 – Komedi / Müzikal – 2 saat 21 dakika

Calvero, unutulmuş bir komedyen olarak genç bir kız olan Teresa’nın hayatını kurtarmasıyla yeniden umutlanır. Ancak zamanla iş bulmak zorlaşır ve kendi yeteneklerinin eskidiğini fark eder. Teresa’nın teşvikiyle tekrar sahnelerde yer alır ve kısa bir başarı elde eder, ancak Terry’nin eski sevgilisiyle yeniden karşılaşması ve kendi performansının yetersizliğiyle yüzleşmesiyle hayatından çekilir. Terry’nin ısrarı üzerine son bir gösteri yapar ve alkışlarla uğurlanırken kalp krizi geçirir. Sahneyi terk etmeden önce Terry’yi izler ve son nefesini verir.

The Circus / Sirk

1928 – Komedi / Romantik – 1 saat 10 dakika

Hikaye yine Chaplin in Şarlo karakteri takip ediyor.. Sirk eyleminin bir parçası olarak ele alındığında ve Şarlo maddi potansiyelini görerek sirk müdürünün, onu işe alır .. Ve Şarlo istemeden komik olabileceğini keşfeder..

The Gold Rush / Altına Hücum 

1925 – Komedi / Western – 1 saat 36 dakika

Alaska’nın yürekli altın arayıcılarına umut olduğu bir dönemin adıdır. “Altına Hücum”. Tehlikeli yollarda can verenlerden dolayı yılgınlığa düşenlerin aksine, azimle yoluna devam edenlerdendir “küçük adam”. Canilerle, açlıkla, soğukla boğuşarak, ulaşamadığı servete sürpriz bir şekilde kavuşur ve macerasının bir parçası olan kadınla mutlu olur. Yaptığı her hareketiyle insanı kahkahaya boğan bu küçük adam, Charlie Chaplin’den başkası değildir.

The Kid / Yumurcak

1921 – Komedi / Dram – 1 saat 8 dakika

Çocuğunun babası olan genç ressam tarafından yüzüstü bırakılmış yalnız bir kadın, son derece çaresiz bir durumdadır. Çocuğuna bakamayacağına karar verince iyi bakılması umuduyla onu zengin bir evin önündeki lüks arabaya bırakır. Kısa bir süre sonra yaptığından pişman olup çocuğu almaya geldiğinde ise çok geç kalmış olduğunu anlar; zira araba o sırada çalınmıştır. Arabayı çalan iki adam çocuğu fark ettiklerinde onu fakir mahallelerin birinde sokağa bırakırlar. Oradan geçen bir serseri de (Charlie Chaplin) çocuğu sahiplenmek zorunda kalır.

The Great Dictator / Büyük Diktatör

1940 – Komedi / Savaş – 2 saat 5 dakika

Nazi Almanya’sının tıpkısının aynısı bir başka diktatörlükte, kararları ve yönetimi ile ülkesini kırıp geçiren Diktatör Adenoid Hynkel, ülkede kendisine ikizi kadar çok benzeyen son derece saf karakterli bir Yahudi berberin yaşadığından habersizdir. Hynkel’in askerleri Yahudileri teker teker toplama kamplarına götürmek üzere toplarken Yahudi Berber’in Hynkel’e olan benzerliği nedeni ile onu Büyük Diktatör zannederler ve bu benzerlik büyük bir karışıklık yaşanmasına neden olur. Charles Chaplin’in Nazi Almanya’sını ve Hitler’i hicvettiği bu eğlenceli komedi, sinema tarihinin en başarılı hiciv örnekleri arasında yer alıyor.

City Lights / Şehir Işıkları

1931 – Komedi / Romantik – 1 saat 21 dakika

İyi yürekli bir sokak serserisi, kör bir çiçek satıcısına aşık olur. Kıza kendisini zengin bir adam olarak tanıtır. Sonradan hayatını kurtardığı bir milyonerin ona arkadaşça davranıp sözler vermesinden cesaretlenir. Adamın kapısını aşındırıp, sevdiği kızın gözlerinin görmesi için gerekli ameliyat parasını ödünç alabileceğini sanır. Oysa varlıklı insanlar abartılı bir kibarlık içerisinde, ikiyüzlü bir yaşam sürmeye alışkındırlar.

Modern Times / Modern Zamanlar

1936 – Komedi / Romantik – 1 saat 27 dakika

1936 yapımı olan filmde Charles Chaplin, o dönemdeki sanayileşmeyi ve ekonomik krizi eleştirmektedir. Film sessiz çekilse de filmin sonlarında Charlie Chaplin bir şarkı söylemiş ve izleyicilere sesini ilk kez duyurmuştur.

Peki senin en sevdiğin Charlie Chaplin filmi hangisi?

Daha fazla bu tarz içerik için Film kategorimize göz atabilirsin. Ayrıca aramıza katılmak istersen Listeliyoruz Instagram adresinden bize mesaj atabilirsin❤️