Günümüzde hemen hemen pek çok insan home office olarak çalışıyor. Özellikle pandemi sürecinin ardından evden çalışan kişi sayısında epey bir artış oldu. Evden çalışmak keyifli olabilir fakat dekorasyonu doğru bir şekilde kurgulamak büyük önem taşıyor. Neden mi?

Günümüzün çoğunu evde geçiyorsak, evden çalışıyorsak motivasyon düşüklüğünün yaşanması kaçınılmaz olabilir. Doğru dekorasyon ile hem motivasyon sağlanır hem de iş ile ev hayatı arasındaki denge kolaylıkla kurulabilir. Öyleyse senin için hazırladığımız çalışma odası önerilerine hadi birlikte göz atalım! 💖

Gerekli Malzemeleri Toparla

  • Yatakta ya da rahatsız bir ortamda çalışmak oldukça zordur. Bu nedenle çalışma odası denildiğinde akla ilk gelen mobilyaların başında çalışma masası gelir. Eğer home office çalışan biriysen, mutlaka bir çalışma masasına ihtiyacın var demektir! Masada çalışmak, işe daha kolay odaklanmana yardımcı olur. Çalışma masanı seçerken minimal, işlevsel ve pratik olmasına özen göstermelisin. Eşyalarını rahatlıkla yerleştirebileceğin bir masa ideal olacaktır. Eğer sık depolamaya ihtiyacın varsa çekmeceli modeller tercih edebilirsin.
  • Çalışma masasının ardından elbette sıra çalışma koltuğuna gelecekti! Üzerinde saatlerce oturacağın koltuğun, konforlu olması büyük önem taşır. Eğer herhangi bir rahatsızlığın varsa ortopedik koltuk modellerine göz atabilirsin. Bel ve sırt sağlığın için uygun modeller arasında tercih yapabilirsin. Çalışma koltuğunun çok yüksekte ya da çok alçakta olmaması gerekir. Dilersen boyun destekli modellerden seçebilirsin.
  • He bir de, çalışma odan mümkünse yatağından uzakta olsun! Eğer farklı bir odan yoksa yatağını görmeyeceğin bir noktada çalışabilirsin ya da paravan alarak yatağınla masan arasına mesafe koyabilirsin.
  • Eğer laptop ile çalışıyorsan, laptop yükseltici kullanabilirsin. Yükselticiler, özellikle boyun sağlığı için oldukça faydalıdır.

Güneş Işığından Faydalan

Sabahları gün ışığından faydalanmak, güne zinde ve aktif bir şekilde hazırlanmak için oldukça önemli. Eğer odan yeterli seviyede güneş ışığı almıyorsa, mutlaka evin güneş alan bir bölümünde pencerenin önünde biraz vakit geçirmelisin. Hatta çay ya da kahve içerek çalışmak için ihtiyacın olan enerjiyi depolayabilirsin.

Bitkilerin Enerjisinden Yararlan

Evin her alanında bitkilere yer verebilir, onların enerjisinden yararlanabilisin. Özellikle çalışma odanda, yeşil bitkilere yer vermen önemli. Neden mi? Evlere renk, enerji ve bohem bir hava katan rengarenk bitkiler, yoğun çalışma saatleri esnasında derin bir nefes almanı hatırlatacaktır. Eğer çalışma odan genişse büyük bitkileri tercih edebilirsin. Fazla alanın yoksa masana konumlandırabileceğin saksı çiçeklerine göz atabilirsin.

Renklerin Gücü Adına!

Koyu ve kapalı alanlarda çalışmak, motivasyon kaybına ve uykuya neden olur. Bu nedenle duvarlarını açık renklerde boyayabilir ya da açık tonlarda duvar kağıdı tercih edebilirsin. Ayrıca mobilyalarını da açık tonlarda tercih edebilirsin.

Sadeliğin Şıklığından Faydalan

Çalışma ortamının çok dağınık olmasına gerek yok. Temiz ve sade bir görünüm motivasyonunu artıracaktır. Odan için bir aydınlatma ürünü alabilirsin. Bir de işinle ilgili verilerin bulunduğu bir kitaplık kullanabilirsin. Gereksiz olan bütün eşyaları gözünün önünden kaldırmak, büyük bir rahatlık sağlayacaktır. Odanı kişiselleştirebileceğin birkaç fotoğraf ve sticker da kullanabilirsin.

Daha fazla bu tarz öneri için Dekorasyon kategorimize göz atabilirsin. Ayrıca aramıza katılmak istersen Listeliyoruz Instagram adresinden bize mesaj atabilirsin❤️

Yazan:

Alev Ateş

Sadece 27.