1994-2004 yılları arasında ekranlara gelen, tüm dünyada fenomen olan dizi Friends’in Chandler Bing karakterine hayat veren yetenekli aktör Matthew Perry, 28 Ekim 2023 tarihinde hayata gözlerini yumdu. Tüm Friends hayranlarını yasa boğan bu ölüm, gerçekten bir dostumuzu kaybetmişiz gibi hissettirdi. Bu yazımızda Matthew Perry’e veda etmek, bize bıraktığı Chandler Bing karakteri hakkında bilinmeyenleri derlemek istedik.

Bize ardında Chandler Bing’i bıraktığın için teşekkür ederiz. Işıklar içinde uyu sevgili Matthew Perry, seni çok özleyeceğiz 🪄

Öncelikle Matthew Perry’i istediği gibi analım:

“Alkolizmle başa çıktığım ve başka insanlara da bu konuda yardım ettiğimin hatırlanmasını istiyorum. iyi yaşadı, iyi sevildi, arayışta olan ve en önemlisi başkalarına yardım etmek isteyen biriydi diye hatırlanmak isterim

Bağımlılığını atlattıktan sonra tecrübelerini yönlendirme kararı alan Perry, kendisini bir dönem bizzat boğuştuğu o sıkıntılara sahip bağımlılara yardım etmeye adadı diyebiliriz. Bu uğurda yaptığı açıklamaların yanı sıra bağımlılar için Perry House adını verdiği bir merkez bile açtı. Ardından burayı satmış olsa da işleri takip etmeye devam ettiğini çünkü bu yerin alkoliklere yardım etmek için harika bir yol olduğunu söylediğini hatırlayalım.

Babası Dizide Rol Almış

Rachel’ın erkek arkadaşı Joshua Burgin’i hatırlıyor musun? Joshua Rachel’ın Bloomingdale’de gardıroba ihtiyacı olan bir müşterisiydi. Joshua’nın ailesini Rachel’ın onların evinde gecelikle yakalandığı komik sahnede görmüş olduk. İşte bu sahnede Joshua’nın babasını canlandıran John Bennett Perry, gerçek hayatta Matthew Perry’nin babası.

Yayınlanmayan Sahne

Biraz da farklı bir sahneyle görelim, ilk kez izleyenler için özel olacak gibi 🥲

Perry, 5 ay Boyunca Cox İçin Ayak İşleri Yapmış

Cox ve Matthew Perry, set sırasında iddiaya girmiş ve iddiayı kaybedince 5 ay Cox için ayak işleri yapmak zorunda kalmış.

Chandler Karakterinin Gay Olduğu Düşünülüyormuş

Lisa Kudrow, Perry’nin Chandler yorumunu ilk gördüğünde çok şaşırmış. Bunun sebebi ise metnin ilk taslağını okuduğunda Chandler karakterinin gay olduğunu düşünmesiymiş. Üstelik bu şekilde düşünen tek kişi de o değilmiş. Dizinin ilk sezonlarında sırasında pek çok takipçi , Chandler’ın cinsel yönelimi hakkında spekülasyonlar oluşturmuş. 1997 yılında yapılan bir açıklamayla Chandler karakterinin gay olmadığı belirtilmiş.

Hiçbir Zaman Chandler Bing Olmayabilirmiş

Chandler rolü Matthew Perry’e verilmeden önce, Jon Favreau ve Jon Cryer adlı isimler, bu rol için düşünülmüş. Bu nedenle Perry neredeyse seçilemeyecekmiş. Üstelik aynı yıl Perry, başka bir dizinin de oyuncu seçimlerine katılmış; neyse ki bu seçmeleri geçemeyip Friends’e katılmış.

Friends dizisinin yapımcısı Warner Bros, Perry için “hepimiz için gerçek bir hediye” ifadelerini kullandı. Hepimizin düşündüğü şey de bu. Hoşça kal güzel insan ❤️

Yazan:

Alev Ateş

Sadece 27.