Uyku, vücudumuz ve zihnimiz için oldukça önemli bir eylem. Bu zamana kadar uyku hakkında pek çok araştırma yapıldı. Konuyla ilgili en dikkat çekici çalışmalar her zaman rüyalar oldu. Bilim insanlarının açıklamalarına göre her insan rüya görür, yalnızca rüya görme sıklığı değişir. Eğer rüya görmediğini düşünüyorsan, yalnızca rüyanı hatırlamadığını söyleyebiliriz.

Rüya yorumları, rüya bilinçaltı bağlantıları derken bir de şöyle bir durum var ki, rüyalarda görmenin imkansız olduğu bazı şeyler var. O şeyler neler mi? Hadi birlikte bakalım!

Gıdıklanamazsın

Konuyla ilgilinen araştırmacılar, rüyalarını kontrol edebilen insanlarla birlikte çeşitli çalışmalar düzenledi. Bu çalışmalarda kişilerin, rüya esnasında kendilerini gıdıklayıp gıdıklayamayacakları ya da rüyadaki diğer insanlar tarafından gıdıklanıp gıdıklanamayacakları test edildi. Çalışmadaki kişiler, kendilerini gıdıklayamadıklarını ve rüyadaki diğer insanlar tarafından da gıdıklanamadıklarını ifade ettiler.

Hızlı Koşamazsın

Hiç rüyanda hızlı koştuğunu hatırlıyor musun? Hayır dediğini duyar gibiyiz. Rüyalarda koşmak istediğinde her şey yavaşlar, koşamazsın ver zorlanırsın. Bunun nedeni ise; beyin aktif olsa da beyin dalga aktivitesinin yavaş olmasıdır.

Koku Alamazsın

Eğer gerçekte çok güçlü bir koku duyusuna sahip değilsen, rüyada koku alamazsın. Rüyada koku alma durumu çok nadir görülen bir durumdur.

Yeni Bir Yüz

Rüyada gördüğün hrekesi aslında gerçek hayatta gördüğünü söylesek? Uyku esnasında kendi kendine yeni bir yüz yaratmak mümkün değildir. Kalabalık arasında yanından geçen, uzaktan gördüğün, gözüne ilişen herhangi birini rüyanda görebilirsin.

Okuyamazsın

Rüya görürken bir şeyler okumak mümkün değildir. Bunun nedeni ise; uyku esnasında dilin anlaşılmasına ve yorumlamasına yardımcı olan beyin bölgesinin de uykuda olması. Bazı insanlar ise okuyabiliyor. Bu yine de nadir bir durum.

Peki sen rüyanda en sık ne görüyorsun ya da ne görmediğini düşünüyorsun? Yorumlarda buluşalım!

Daha fazla bu tarz öneri için Bilim / Teknoloji kategorimize göz atabilirsin. Ayrıca aramıza katılmak istersen Listeliyoruz Instagram adresinden bize mesaj atabilirsin❤️

Yazan:

Alev Ateş

Sadece 27.